Злочини «вагнерівців» в Африці

СВІТ
21.11.2022, 10:37
Злочини «вагнерівців» в Африці

російські найманці скоюють злочини під виглядом «контртерористичних операцій» у Малі

"Медуза" опублікувала доповідь проєкту All Eyes On Wagner про діяльність найманців приватної військової компанії (ПВК) «Вагнера» у Малі протягом року перебування воєнізованого формування у цій африканській країні.

Згідно з доповіддю, московитські найманці чинили масові вбивства, зґвалтування, пограбування та напади на мирних жителів.

У вересні 2021 року стало відомо, що керівництво Малі на тлі розриву відносин із західними союзниками обговорює можливість угоди з ПВК «Вагнера». Найманці мали навчати малійських військових і забезпечувати захист високопосадовців.

Супутникові знімки будівництва військового табору неподалік аеропорту Бамако. Зліва – березень 2021 року, праворуч – листопад 2021 року
Супутникові знімки будівництва військового табору неподалік аеропорту Бамако. Зліва – березень 2021 року, праворуч – листопад 2021 року
Фото:Maxar for Google Earth / All Eyes On Wagner (AEOW)
Супутникові знімки будівництва військового табору неподалік аеропорту Бамако. Зліва – грудень 2021 року, праворуч – лютий 2022 року
Супутникові знімки будівництва військового табору неподалік аеропорту Бамако. Зліва – грудень 2021 року, праворуч – лютий 2022 року
Фото:Maxar for Google Earth / All Eyes On Wagner (AEOW)

База ПВК Вагнера в Бамако. 30 вересня 2022 року
База ПВК Вагнера в Бамако. 30 вересня 2022 року
Фото:CasusBelliIntel / All Eyes On Wagner (AEOW)

У МЗС московії фактично підтвердили угоду, підкресливши, що російська влада не має до неї жодного стосунку. Сам засновник ПВК Євген Пригожин у травні 2022 року на запит журналістів заперечував присутність «вагнерівців» у Малі, називаючи «легендою» існування військової кампанії. Однак у вересні 2022 року він визнав, що створив ПВК у 2014 році.

Після того, як «вагнерівці» прибули до Малі, місцеві жителі звинувачували їх у злочинах, найчастіше за участю місцевих військових.

У доповіді наводиться кілька повідомлень та свідчень про масові вбивства, позасудові страти, сексуальне насильство, довільні арешти, пограбування та залякування мирних жителів.

Загалом, згідно з дослідженням, «вагнерівцям» приписують понад 370 таких епізодів.

Найчастіше насильство було спрямоване проти представників народу Фулані, яких пов'язують із озброєними ісламськими угрупованнями на Малі. Так, серед найвідоміших та задокументованих правозахисниками випадків – масові вбивства жителів Догофрі та Мурі, де на початку 2022 року, за найобережнішими оцінками, загинули понад 330 мирних мешканців.

У звіті також зазначається, що ще не менш ніж 300 людей було вбито наприкінці березня під час «контртерористичної операції» у місті Мура, яке контролювали джихадисти.

Вранці 27 березня біля міського ринку сталася перестрілка приблизно 30 джихадистів із військовими, які прибули на вертольотах. Внаслідок цього загинули кілька ісламістів, мирних жителів і щонайменше двоє іноземних солдатів. Припускають, що це були російські найманці. Після цього, як стверджують очевидці, військові в пошуках противників, які вижили, заблокували виходи з міста, вбиваючи всіх, хто намагався втекти, затримали і допитали сотні мирних жителів, в основному чоловіків. Під час затримання у них відбирали телефони та інші цінності.

Потім затриманих поділили на кілька груп та вибірково вбивали. Влада Малі прозвітувала про успішну «контртерористичну операцію», заявивши, що з 23 по 31 березня було вбито 203 «терористів» і ще 51 людину заарештовано. Про жертв серед цивільних відомство не згадало.

Як йдеться у доповіді, участь «вагнерівців» у «контртерористичних операціях» влади Малі не призвела до успіху цих операцій. Ба більше, присутність ПВК «Вагнера» посилила ситуацію з безпекою у країні.

У травні ООН повідомляла, що кількість порушень прав людини, скоєних малійськими військовими проти мирних жителів, зросла в 10 разів з кінця 2021 року до першого кварталу 2022 року.

За оцінками правозахисників, із січня по квітень місцеві військові та ПВК «Вагнера» вбили не менш ніж 456 мирних жителів.

У жовтні США заявили, що після прибуття російських найманців кількість терактів у Малі тільки зросла: за останні пів року їх стало на 30% більше.

Через конфлікт, який триває, малійці змушені покидати країну. Зокрема, вони їдуть до сусідньої Мавританії. У прикордонних районах країни з січня по вересень 2022 року оселилося понад 15 тис. громадян Малі.

У серпні експерти ООН провели розслідування та встановили факти масового вбивства цивільних у Малі. За їхніми висновками, до цього причетні найманці з ПВК «Вагнера».

Читайте також:
Кримінал
Земляки Адольфа Гітлера лишилися "гідні" справи ідеолога нацизму, ставши на бік російського агресора у війні проти України.
вчора, 13:32
Війна
Чи планує старий кремлівський бункерний щур, схибнутий на реконструкції Другої світової війни, спрямувати малечу на фронту, – нині невідомо.
28 січня, 18:37
Світ
росія і Білорусь спільно відповідатимуть за злочини в Україні, - рішення ПАРЄ щодо спецтрибуналу
26 січня, 14:25
Війна
За підрахунками СБУ, дії Олега Тимошина спричинили загибель 88 та поранення 240 мирних українців
24 січня, 15:16
Кримінал
Масову загибель біоресурсів у Каховському водосховищі у межах Запорізької, Дніпропетровської та Херсонської областей спричинили окупанти.
19 січня, 19:26
Війна
Європарламент закликає до створення міжнародного трибуналу щодо злочинів агресії росії та білорусі проти України
19 січня, 16:01