Знайомтеся, полтавці: сумський сусіда-корупціонер Сергій Таранушич
Корупційні схеми сумського прокурора та його захмарні статки
Якщо запитати українців про корупцію у державі, то у більшості випадків вони згадають поліцію, суди і прокуратуру. Це ті органи, з якими українці, на щастя, контактують не щодня, але саме там громадяни найчастіше стикаються з корупцією.
Ржа корупції настільки в'їлася в державний організм, що знахабнілі корупціонери навіть хизуються статками, здобутими незаконним шляхом. А якщо і намагаються щось приховати, то роблять це так недолуго, що стає смішно.
У січні 2020 року прокуратура Сумської області отримала новорічний подарунок – нового очільника. Але, як виявилося, очільник не такий вже й новий, а «дуже досвідчений» прокурор Сергій Таранушич. До свого призначення Таранушич з 2016 року обіймав посаду заступника прокурора Сумської області, раніше працював в прокуратурі ще за часів Януковича. «Всеосяжна люстрація» його не торкнулася, і він продовжив свою «нелегку» роботу, яка полягала у здирництві, кришуванні та інших видах діяльності, притаманних прокурорам із сумнівним світоглядом.
Також слід зазначити, що Сергій Таранушич неодноразово ставав фігурантом корупційних скандалів. Чому це не зацікавило ні представників постмайданівської влади, ні представників нинішньої Зе'команди, котрі його призначили керівником обласної прокуратури – запитання до «совісної» української Феміди.
У 2018 році, під час свого виступу на щорічній зустрічі Ялтинської європейської стратегії (YES) Генеральний прокурор Юрій Луценко сказав: «Лігво дракона (система прокуратури – ред.) зачищено і зараз ми потребуємо нового, західно орієнтованого персоналу». Цією промовою він, зокрема, прагнув закликати молодих правників йти працювати до прокуратури, особливо до регіональних структур.
Трудову діяльність в органах прокуратури пан Таранушич розпочав як в. о. помічника прокурора-стажиста прокуратури м. Суми, де й працював близько чотирьох років. Понад три роки обіймав посади різного ступеня в прокуратурі Сумської області, чотири роки працював на посаді Сумського транспортного прокурора, понад рік – прокурором Сумського району.
На посаді начальника відділу прокуратури Сумської області Сергій Васильович працював наступні п’ять років, менш як рік – на посаді заступника прокурора м. Суми. Попередня посада – начальник управління нагляду в кримінальному провадженні прокуратури Сумської області.
А вже з вересня 2016 до січня 2020 року Сергій Васильович обіймає посаду заступника прокурора Сумської області.
У 2014 році на місцевому рівні широко обговорювалася «сенсаційна» заява колишніх співробітників податкової міліції про кришування контрабанди Сергієм Таранушичем. У той час він був начальником відділу прокуратури Сумської області з нагляду за органами СБУ, митницею та прикордонною службою.
Згідно із заявою, вилучений податковою міліцією контрабандний товар був незаконно повернутий фактичному власнику, який миттєво продав його за заниженою вартістю з метою уникнення товарознавчої експертизи. Прибуток від оборудки склав кілька мільйонів гривень.
Окремим епізодом заявник вказує на факт підготовки Сергієм Таранушичем провокації хабаря від власника товару. Чи варто говорити, що це стандартна схема з усунення неугодних посадових осіб? Згадайте, як «переконливо» підкидали набої і наркотики у 90-і роки.
Зрештою, суд виправдав співробітників податкової міліції.
Чим мала закінчитися історія з кришуванням контрабанди Таранушичем? Її й заникали в кабінетах відповідальних осіб, не доводячи до суду. Ця історія ніяким чином не вплинула на кар’єру Таранушича, навпаки, у 2016 році він стає заступником обласного прокурора, а вже у 2020 році – прокурором області.
За інформацією ЗМІ, серйозним потоком нелегальних доходів Сергія Таранушича є кришування найпотужнішої в регіоні ОЗУ Сергія Семеннікова. Крім конкретного криміналу у вигляді розбою і грабежів, замовної фізичної ліквідації громадян, Сергій Семенніков з подільниками контролює увесь контрабандний потік через кордон, зокрема, наркотики, зброю, живий товар. Прикриття з боку Національної Поліції забезпечував заступник начальника Головного управління НП у Сумській області Олег Григоров.
До речі, говорять, що спільним бізнесом Сергія Таранушича і Олега Григорова була масштабна мережа ігрових автоматів «Космолот». Вона свого часу фактично окупувала не тільки обласний центр, а й всі міста й райцентри. Зайве говорити, що клієнтура несе до «Космолоту» останні гроші, позбавляючи і без того вбогі сім'ї засобів до існування. І все це відбувалося на очах тих же поліцейських, котрі впритул не помічали ці закриті, але такі привабливо барвисті заклади на кожній вулиці.
Підозрюємо, що з легалізацією грального бізнесу в Україні Сергій Таранушич продовжить кришувати вже легальні гральні заклади на території Сумської області, адже тепер у нього й посада вагоміша і навички та зв’язки зміцнилися. Щоправда, «компаньйон» Таранушича перебрався до Запорізької області. Але святе місце порожнім не буде, коли й попа біс вхопить.
Громадянська позиція Сергія Таранушича в питанні російсько-українського конфлікту чітко характеризується фактом поїздки на відпочинок до окупованого Криму в 2017 році. І хоча прокуратура давала спростування, прихованим залишився факт перетину кримського кордону прокурорським автомобілем. Як, втім, і факт володіння Сергієм Таранушичем апартаментами в одному з мальовничих елітних куточків нашого Криму.
Як бачимо, спайка влади з місцевим криміналітетом стала буденністю. Однак цинізм і підлість в наступній історії ставить під сумнів навіть «буденний образ» борця з беззаконням Сергія Таранушича.
Йдеться про ще один скандал, пов’язаний з прокурором – підпал автомобіля адвоката, який вів справу однієї з клієнток про вимагання хабаря і дечого іншого співробітником сумського облвійськкомату.
Під час досудового слідства було задокументовано, що підполковник зазначеного військкомату вимагав від 32-річної громадянки неправомірну вигоду у вигляді неуточненої суми грошових коштів і неправомірну вигоду нематеріального характеру у вигляді вступу в статевий зв'язок за звільнення брата від виконання військового обов'язку в зоні АТО.
Яка ницість! – скажете ви. Та Сергій Таранушич так не вважає і стає на захист співробітника військкомату, чинить тиск на потерпілу, організовує підпал автомобіля адвоката!
Дружина пана Сергія — Ольга Юріївна Таранушич – теж працівник прокуратури Сумської області. Якщо вірити її декларації, вона обіймає посаду начальника відділу організації прийому громадян, розгляду звернень та запитів. Відомо, що у 2017 році на Ольгу Юріївну подали до суду через її відмову у доступі до публічної інформації. У відповідному судовому рішенні визнано, що інформація, яку приховала Ольга Таранушич «не може бути обмежена в доступі», однак справу закрили через закінчення строку.
У своїх деклараціях за 2015-2019 роки подружжя вказало лише заробітні плати, як єдиний вид доходів. За цей період Сергій Таранушич заробив понад 2,5 млн. грн. Втім, варто відзначити, що 2,2 млн. грн. він заробив вже у 2017-2019 роках, коли прокурорам суттєво підвищили заробітну плату. Трохи менше заробила його дружина – 2 млн. грн. (з них 1,6 млн. грн. у 2017-2019 роках).
Окрім заробітної плати, родина прокурора доволі багато позичає. Зокрема, у 2008-му Сергій Таранушич позичив 230 000 гривень у Юрія Самка. Юрій Олександрович Самко – батько дружини прокурора. Юрій Олександрович працює в шахті на Луганщині разом зі своєю дружиною. У 2012-му році дружина прокурора пані Ольга теж позичила у батька 120 тисяч гривень. Тоді ж Ольга Таранушич взяла у борг 350 тис. грн. в Олега Кулішенка. Відомо, що він є засновником і керівником ТОВ «Альже» та автогаражного товариства «Кіровський». Цікаво, що серед засновників цього автогаражного товариства зазначені співробітники прокуратури та їхні родичі. Це Володимир Олегович Мороз – заступник керівника Сумської місцевої прокуратури. І Світлана Іванівна Хярм – дружина прокурора відділу обласної прокуратури. А також його батько ‒ Віктор Миколайович Хярм.
У тому ж 2012 році сам заступник прокурора області Сергій Таранушич позичив 200 тисяч гривень у свого батька – Василя Таранушича.
Загалом, фінансові зобов’язання сім’ї Таранушичів у різні роки сягали понад 1 мільйон гривень. І лише у 2020 році прокурорська родина більш-менш зуміла розрахуватися з боргами. В Сергія Таранушича борги взагалі відсутні, а дружина має 220 000 зобов'язань перед своїм батьком.
Досить дивним у ситуації з боргами виглядає той факт, що, займаючись прокурорською діяльністю значну частину свого життя, Сергій та Ольга Таранушичі змогли заробити на купівлю розкішного будинку в Сумах, майже на березі річки Сумка. Площа цього житла – 229 кв. м. і, якщо вірити деклараціям чиновників, обійшлося воно їм у 515 тис. грн. Хоча ринкова вартість такого будинку, судячи з фото, сьогодні значно більша і за даними сайтів нерухомості (станом на 2018 рік) складала близько 7 мільйонів гривень.
Сергій Васильович є власником ще однієї земельної ділянки у Сумах вартістю 146 тис. грн. Крім цього, Сергій Таранушич є власником двох квартир в Сумах, власниками однієї з них, окрім прокурора, є його батьки: Василь Якович Таранушич та Клавдія Василівна Таранушич. Щодо іншої квартири, набутої у 2008 році, то нею володіє сім’я прокурорів на праві спільної власності.
Також Сергій Васильович користується гаражем, власником якого є Сумське міське громадське об’єднання автогаражного товариства «Автолюбитель». Нам не відомо, для чого він його використовує, адже на території маєтку прокурорської родини досить місця для розміщення двох автівок (одну з яких, у 2019 році було продано).
Серед автомобілів у власності Сергія Таранушича HYUNDAI Santa Fe 2.2 CRDi 4WD 2011 року. Його вартість на момент придбання у 2011 році становила 326 тис. грн. Пані Ольга була власницею MAZDA 6 2.0 2006 року, проте у 2019 році вона її продала.
Підкреслимо, що ситуація з автомобілями досить неоднозначна. Сергій Таранушич в 2019 році роз'їжджав на новенькій Мазда 6 останньої моделі 2019 року випуску. Як виявилося, автомобіль оформлений на ТОВ «Альже». Проте, в декларації Сергія Таранушича за 2019 рік новісінька Мазда 6 відображена не була, як і не було зазначено право користування нею.
Тож, як бачимо, значна кількість вартісного майна у власності прокурорів ніяк не «вписується» у рівень їхніх доходів. І якщо навіть врахувати отримані родиною позики, то спосіб життя Таранушичів, явно не відповідає рівню їхніх доходів.
Виникає низка запитань до антикорупційних органів, котрі ніяк не хочуть помічати родину Таранушичів, яка, ні від кого не ховаючись, володіє коштовним майном, що явно не відповідає рівню доходів родини.
Також виникає дуже багато питань до нинішньої та минулої влади, яка не тільки не помічає і не помічала незаконної діяльності прокурора, а постійно підвищує його по службі.
Виходячи з цієї логіки, когось здивує переміщення Таранушича до Генеральної прокуратури України, звідки до посади Генерального прокурора вже рукою подати?