Знак Сонця і достатку: свастика, сварга, свастя

ІСТОРІЯ
22.11.2023, 09:19
Знак Сонця і достатку: свастика, сварга, свастя
Фото: Facebook

Один із найдавніших символів в історії людства. Солярний знак, усім відомий як «свастика», насправді не несе ніякої загрози.

Цей символ насправді, з наукової точки зору, має дуже давнє походження, без жодного сучасного негативного контексту. Очевидно, що наше ставлення до нього істотно відрізняється від того, яке існувало у мідно-бронзовій добі.

Цей термін походить від санскриту (स्वस्तिक; svastika), що є похідним від «su» — буквально:, «те, що пов'язане з благом, добром». Воно близьким до ритуального оклику «Суа-ха!» («Хай буде благо!» чи «Благослови!»).

Слід зауважити, що в індійській культурі це солярний символ, знак світла, щедроти й загального блага досі зберігає весь цей предковічний сенс. Свастика у численних культурах Старого та Нового Світів трактується як варіант системи кругової орієнтації (хреста в колі).

Загнуті під прямим кутом кінці хреста позначають напрямок руху по колу. Цей знак змістовно близький уявленням щодо нескінченної зміни та повторюваності пір року.

У давній Індії та Китаї свастика виступає символом чотирикратного орієнтування за сторонами світу. Найдавніші зображення свастик з'являються у кам'яному віці, тож не буде коректним пов'язувати появу свастики з певним регіоном, а тим більше етносом.

Знак Сонця і достатку: свастика, сварга, свастя_1

Зазначимо, що зображення свастики близько 2000 року до Різдва Христового вже помічено в дорійській культурі Мохенджо-Даро та Хараппи у долині Інду. Тобто, свастику немає підстав розглядати як знак питомо арійський чи навіть індоєвропейський!

Натомість широке використання свастики на території України пов'язане з добою пізньої бронзи та культурами зрубної спільноти (XVII-XII століття до Різдва Христового). Саме тоді свастиками не лише оздоблювали посуд, їх нашивали на одяг чи головний убір у вигляді металевих аплікацій як прикрасу та оберіг.

Декорований свастичними знаками посуд ставився до поховань, як на знімках нижче. Чи не найбільше їх виявлено на Сході України, в басейні Сіверського Донця.

Знак Сонця і достатку: свастика, сварга, свастя_3
Знак Сонця і достатку: свастика, сварга, свастя_5
Автор : Костянтин Чаркін
вибір редакції
Читайте також:
Історія
Археологи виявили у Туреччині можливе місце поховання християнського священника грецького походження. Його переслідували у Римській імперії.
11 грудня, 14:54
Історія
Без перебільшення — знахідка століття! Вітчизняні архівісти відшукали у підвалах Варшави друковані зображення князів Кия, Щека і Хорива.
10 листопада, 17:30
Історія
Починаючи з 1997-го щороку на зламі жовтня-листопада українці відзначають особливе свято. Воно уособлюється із ченцем Печерського монастиря.
27 жовтня, 12:54
Світ
Власник приватної оселі неподалік Парижа випадково виявив невеликий цвинтар під час ремонту. Там 700 років тому ховали ґерманців.
16 жовтня, 06:09
Історія
Дніпровський національний історичний музей імені Дмитра Яворницького поповнився експонатом. Фронтовики передали кам'яну статую XII століття.
25 вересня, 21:41
Мистецтво
Музичний твір славетного австрійського композитора пилився в одній із бібліотек Німеччини. Тепер він доступний широкому загалові.
22 вересня, 12:54