Знак Сонця і достатку: свастика, сварга, свастя

ІСТОРІЯ
22.11.2023, 09:19
Знак Сонця і достатку: свастика, сварга, свастя
Фото: Facebook

Один із найдавніших символів в історії людства. Солярний знак, усім відомий як «свастика», насправді не несе ніякої загрози.

Цей символ насправді, з наукової точки зору, має дуже давнє походження, без жодного сучасного негативного контексту. Очевидно, що наше ставлення до нього істотно відрізняється від того, яке існувало у мідно-бронзовій добі.

Цей термін походить від санскриту (स्वस्तिक; svastika), що є похідним від «su» — буквально:, «те, що пов'язане з благом, добром». Воно близьким до ритуального оклику «Суа-ха!» («Хай буде благо!» чи «Благослови!»).

Слід зауважити, що в індійській культурі це солярний символ, знак світла, щедроти й загального блага досі зберігає весь цей предковічний сенс. Свастика у численних культурах Старого та Нового Світів трактується як варіант системи кругової орієнтації (хреста в колі).

Загнуті під прямим кутом кінці хреста позначають напрямок руху по колу. Цей знак змістовно близький уявленням щодо нескінченної зміни та повторюваності пір року.

У давній Індії та Китаї свастика виступає символом чотирикратного орієнтування за сторонами світу. Найдавніші зображення свастик з'являються у кам'яному віці, тож не буде коректним пов'язувати появу свастики з певним регіоном, а тим більше етносом.

Знак Сонця і достатку: свастика, сварга, свастя_1

Зазначимо, що зображення свастики близько 2000 року до Різдва Христового вже помічено в дорійській культурі Мохенджо-Даро та Хараппи у долині Інду. Тобто, свастику немає підстав розглядати як знак питомо арійський чи навіть індоєвропейський!

Натомість широке використання свастики на території України пов'язане з добою пізньої бронзи та культурами зрубної спільноти (XVII-XII століття до Різдва Христового). Саме тоді свастиками не лише оздоблювали посуд, їх нашивали на одяг чи головний убір у вигляді металевих аплікацій як прикрасу та оберіг.

Декорований свастичними знаками посуд ставився до поховань, як на знімках нижче. Чи не найбільше їх виявлено на Сході України, в басейні Сіверського Донця.

Знак Сонця і достатку: свастика, сварга, свастя_3
Знак Сонця і достатку: свастика, сварга, свастя_5
Автор : Костянтин Чаркін
вибір редакції
Читайте також:
Історія
В античну добу назва Велика Скифія було розмите. Нею позначали всі невідомі еллінам землі сучасної Євразії у межиріччі Волги та Дунаю.
28 лютого, 20:28
Полтава
В Якимівському будинку культури Миргородського району готували страви з гарбуза за стародавніми рецептами. Українці повертають своє минуле.
16 лютого, 12:34
Мистецтво
У хроніках феодальної Японії самураї — не лише вмілі бійці, а й втілення мистецтва. Воно виходить далеко за межі військової майстерності.
14 січня, 16:20
Історія
Спадщина відомого українського антрополога й етнографа кінця XIX — початку XX століть тепер стала доступна для широкого загалу.
02 січня, 12:27
Історія
Під час розкопок в укріпленому поселенні Рупінпікколо дослідникам потрапив до рук цінний артефакт. Його вік — приблизно 2500 років.
27.12.2023, 06:01
Історія
Мірит Пта або також Мееріт Птах жила у давньому Єґипті на зламі 2700-2600 років до Різдва Христового. Вона мала дар від природи.
26.12.2023, 06:09