Created with Sketch.

ЗСУ контратакували в Бахмуті і завдали удару по техніці ПВК "Вагнера": карти боїв ISW

10.03.2023, 08:35

Москва влаштувала ракетний обстріл України лише щоб заспокоїти росіян

Масований ракетний удар по Україні, здійснений військами рф 9 березня, став найбільшим у 2023 році, проте ця атака могла послужити лише цілям російської державної пропаганди.

Такого висновку дійшли аналітики Центру вивчення війни, передає медіа агенція "Останній Бастіон", посилаючись на новий звіт ISW.

Українські військові повідомили, що окупанти завдали удару по критично важливій інфраструктурі країни 84 різними ракетами, у тому числі 28 крилатими ракетами Х-101/Х-555 та 20 крилатими ракетами "Калібр", 6 протикорабельними ракетами Х-22, 6 гіперзвуковими ракетами Х-47 "Кинджал", 2 надзвуковими протикорабельними ракетами Х-31-П, 6 керованими ракетами Х-59 і не менше 13 ракет з комплексів С-300.

Крім того, війська рф також атакували Україну за допомогою 8 безпілотників Shahed-136 іранського виробництва, які, на думку українських офіційних осіб, ймовірно прагнули відвернути увагу систем ППО ЗСУ перед ракетними ударами.

Українські захисники збили 34 із 48 крилатих ракет "Калібр" та Х-101/Х-555, а також 4 "Шахедів". Українські офіційні особи також зазначили, що всі 8 ракет Х-31П та Х-59 не досягли намічених цілей. Представник ВПС ЗСУ Юрій Ігнат зазначив, що українські сили не мали можливості збити деякі російські ракети, такі як "Кинджал" і С-300.

У Міністерстві нападу рф заявили, що російські сили завдали "високоточних ракетних ударів великої дальності з повітря, моря і наземного базування" по українській військовій інфраструктурі, військово-промислових комплексах та енергетичній інфраструктурі, що підтримує ЗСУ, як "відплата за теракти", маючи на увазі, ймовірно, нібито "вторгнення" до Брянської області 2 березня.

При цьому українські офіційні особи, російські блогери та кадри із соціальних мереж вказують на те, що рф переважною більшістю атакувала енергетичну інфраструктуру країни.

Зокрема, глава "Укренерго" Володимир Кудринський заявив, що російські ракетні удари вкотре були націлені на українську енергетичну інфраструктуру, але в черговий раз не досягли постійної мети росії щодо знищення українських енергоблоків.

У Київській міській військовій адміністрації повідомили, що, за попередніми даними, російські війська могли використовувати ракети "Кинджал" для завдання удару по невстановленій інфраструктурі, а кадри в соцмережах показали дим, що підійматися з однієї зі столичних ТЕЦ.

російські "воєнкори" також розповсюджували кадри та репортажі про наслідки ударів по об'єктах енергетики у Києві, Дніпрі, Вінниці, Одесі, Кіровограді, Харкові та інших містах.

ISW продовжує вважати, що ці ракетні удари не підірвуть волю України та не покращать позиції рф на передовій.

"Кремль, ймовірно, навмисно запустив ракети, які українська система ППО не може перехопити, щоб досягти результатів у російському інформаційному просторі, попри скорочення запасів таких ракет", - йдеться у публікації.

Гнат зазначив, що росія має до 50 ракет "Кинджал" і використала деякі ракети, які вона не може замінити.

Аналітики вважають, що кремлівський бункерний щур владімір путін, ймовірно, використав ці мізерні ракети в безрезультатних атаках, щоб заспокоїти російські провоєнні та ультранаціоналістичні кола, які переважною більшістю закликали його помститися за інцидент у Брянській області 2 березня.

російські блогери та пропагандисти також критикують російську ракетну кампанію за те, що вона не змогла змусити Україну "замерзнути" взимку наприкінці лютого та на початку березня перед весняним сезоном.

"путін, ймовірно, спробував компенсувати ці наративи ще однією ракетною атакою, подібною до тієї, яку росія провела восени 2022 року, використовуючи сучасні ракети, щоб гарантувати деяку шкоду Україні. Однак російські блогери не підтримали сьогоднішні удари переважною більшістю, зазначивши, що Кремлю необхідно змінити свій підхід до націлювання з огляду на те, що Україна пристосувалася до встановленої схеми атак на свою енергетичну інфраструктуру", - пишуть експерти ISW.

Ключові висновки

Українські військові провели контратаку на сході Бахмута, а також у тимчасово окупованій Волновасі вразили місце стоянки техніки бойовиків ПВК "Вагнера".

Луганський напрямок: війська РФ за тижні не змогли просунутися біля Білогорівки

Війська рф 9 березня завдавали масованих ударів по лінії Куп'янськ – Сватове – Кремінна. За повідомленням Генерального штабу України, російські війська провели безуспішні операції у напрямку Гряниківки (54 км на північний захід від Сватового), Білогорівки (12 км на південь від Кремінної) та Спірного (25 км на південний схід від Кремінної).

Ординський блогер стверджував, що окупанти вели бої на північний захід від Кремінної в районі балки Журавка (18 км на північний захід). Інше російське джерело повідомило, що російським силам не вдалося просунутися в районі Білогорівки, попри тижні наступальних операцій.

Донецький напрямок: ЗСУ контратакували окупантів у Бахмуті

Окупаційні війська 9 березня продовжували наступальні дії у районі Бахмута. Керівник ПВК "Вагнера" євгєній прігожин заявив, що бойовики повністю захопили Дубово-Васильівку (6 км на північний захід від Бахмута). Опубліковані 9 березня кадри з геолокацією підтверджують, що війська рф, напевно, захопили населений пункт.

За даними російського блогера, українські сили вели контратаки у східній частині Бахмута, хоча експерти ISW не спостерігали жодних візуальних підтверджень цієї інформації. На кадрах з геолокацією, опублікованих 8 березня, видно, що російські сили досягли незначних успіхів у південній частині Бахмута вздовж траси T0513.

Відомий ординський блогер стверджував, що ЗСУ відступили з позицій на південь від Авдіївки на укріплені позиції в промзоні самого міста. За даними росЗМІ, окупанти перерізали ділянку траси Н-20 біля Веселого та атакували у напрямку Олександрополя (17 км на північ від Авдіївки).

Південний напрямок: ЗСУ завдали удару по техніці ворога у Волновасі

ЗСУ завдали удару системою HIMARS по російському транспортному вузлу у Волновасі Донецької області. Знімки з геолокацією показують серйозні пошкодження будівлі та деяких автобусів. Московитські джерела стверджували, що внаслідок удару було знищено 10 цивільних автобусів. Повідомляється, що бойовики Вагнера використовували автобуси для перевезення особового складу через південну Україну.

Нагадаємо, останніми тижнями ситуація на Бахмутському напрямку знову погіршилася. Ординські пропагандисти стверджують, що окупанти захоплюють Бахмут у кільце, а Україна нібито почала виводити війська.

Читайте також
Західні санкції «душать» газові амбіції Кремля в Арктиці
Економіка
На нас чекає зміна формату війни
Політика
Україна готова до справедливого миру — Politico
Політика
США вже 2 роки не дають ЗСУ MQ-9 Reaper, хоча є зайві дрони
Війна
Україна остаточно розірвала російську блокаду у Чорному морі — Financial Times
Економіка
Майбутнє нашої війни очима Заходу
Війна