21 січня 1978 року біля могили Шевченка протестуючи проти русифікації спалив себе Олекса Гірник

ПОЛІТИКА
21.01.2021, 20:33
21 січня 1978 року біля могили Шевченка протестуючи проти русифікації спалив себе Олекса Гірник
Фото: Фейсбук

"Мій протест – то сама правда, а не московська брехня від початку до кінця".

В цей день — 21 січня 1978 р., у переддень 60-ї річниці проголошення самостійності України Центральною Радою (22 січня 1918) вчинив акт самоспалення біля могили Шевченка на знак протесту проти русифікації України.

Інформація про цей вчинок замовчувалася за роки радянської влади.

Відомо, що у записці до дружини від 19 січня 1978 р. написав, що поїхав до Львова, хоча насправді поїхав до Києва, відвідав Софійський собор та Києво-Печерську лавру. Увечері приїхав автобусом до Канева.

З собою мав підготовлену сумку з двома каністрами бензину — загалом 3,5 літри. Місце вибрав на північному схилі Чернечої Гори.

Чотири рази обійшов (залишилися сліди в снігу) навколо могили Тараса Шевченка. Спустився до схилу гори, звідкіля видно Дніпро. Розкидав близько тисячі заздалегідь виготовлених власноруч листівок.

Підійшов до самого краю гори. Облив себе бензином. Дістав ножа і запальничку. Натиснув на гачок запальнички – все тіло палахнуло факелом.

Встиг зробити чотири кроки від схилу і вдарив себе ножем. Впав на спину. 

Також тут же й залишив передсмертний заклик до незалежності України та проти русифікації. Близько 3-ї години ночі облився бензином та підпалив себе. Його мертве тіло знайшли тільки вранці. 

21 січня 1978 року біля могили Шевченка протестуючи проти русифікації спалив себе Олекса Гірник_1

На місці самоспалення Олекси Гірника на Чернечій горі

Міліція почала збирати розкидані листівки, усього знайшли 970, декілька збереглося у місцевих жителів.

Ця справа залишалася таємницею, але саме через працівників міліції про вчинок Гірника дізналися спочатку в Каневі, а потім і в інших містах України. У помешканні Гірників був проведений обшук.

Дружині сказали, що чоловік загинув в автомобільній аварії. 

Спочатку родині не хотіли віддавати тіло Олекси, але пізніше дозволили поховати на батьківщині, заборонивши відкривати труну. Попри це, уночі родичі відкрили труну та була відслужена таємна панахида греко-католицьким священником, братом дружини.

Щодо його походження, то Олекса Гірник народився в родині бойків-верховинців, його батько і дід були відомі завдяки просвітницькій роботі в регіоні.

21 січня 1978 року біля могили Шевченка протестуючи проти русифікації спалив себе Олекса Гірник_3

Олекса спочатку вчився в польській школі, а пізніше в українській гімназії у Станіславові, яку закінчив 1933 року.

Олекса вирізнявся активним, сміливим характером. Він належав до «Пласту», «Просвіти», молодої організації ОУН, працював у «Соколі». 

За висловлювання проти польської влади і заклики до незалежності України 25 березня 1937 р. був засуджений до п'яти років в'язниці. Покарання відбував у концтаборі в Березі Картузькій, у таборах Львова, Кракова, Тарнова.

У 1939 р. під час німецького вторгнення до Польщі втік із в'язниці.

Що цікаво: 11 листопада 1939 р. у Станіславові на вокзалі Олекса побачив, як енкаведисти з собаками заганяють поляків до товарних вагонів на висилку. Плач жінок, крик дітей… Кинувся на їх захист і, звісно, був заарештований, хоч чинив одчайдушний опір.

17 грудня 1940 р. його засудили на вісім років концтаборів і п'ять років позбавлення прав. Покарання відбував у Норильську та Магадані. 1948 року О. Гірник повернувся на Україну, оселився в Калуші Станіславської (нині Івано-Франківської) області.

Одружився з Кароліною Іванівною Петраш, яка теж була у засланні.

21 січня 1978 року біля могили Шевченка протестуючи проти русифікації спалив себе Олекса Гірник_5

Олекса Гірник з сім'єю 

У 1950 р. народився син Маркіян, а в 1954 р. — Євген. Спочатку працював на місцевому цегельному заводі обліковцем, а пізніше інженером.

Я ішов простою дорогою, тернистою. Не зблудив, не схибив.

Але усі роки йому не давала покою тяжка доля України, її культури й мови.

Таємно від усіх упродовж чотирьох років Гірник писав від руки листівки проти русифікації, які супроводжував цитатами з Шевченка. 

Уже в січні 1978 р. вирішив вчинити акт самоспалення, зокрема у листі до дружини він писав:

Я ішов простою дорогою, тернистою. Не зблудив, не схибив. Мій протест – то сама правда, а не московська брехня від початку до кінця. Мій протест – то пережиття, тортури української нації. Мій протест – то прометеїзм, то бунт проти насилля і поневолення. Мій протест – то слова Шевченка, а я його тільки учень і виконавець.

Це все сталося той час, коли майже всі дисиденти були заарештовані, а люди зневірені та залякані, Тож Олекса Гірник став живим смолоскипом, щоб запалити інших до боротьби.

Читайте також:
Історія
Його геній скристалізував те, що було сутнісним в історії, сучасності і в мріях народу.
09 березня, 07:25
Опінії
Ввечері 23 лютого 1918 року у місті Пярну Комітет порятунку Естонії видав Декларацію незалежності. З попелу війни постала вільна республіка.
23 лютого, 20:23
Опінії
Проти ночі 3 лютого 1929 року на зібранні у Відні українські націоналісти ухвалили статут нової об'єднавчої організації. Так постала ОУН.
03 лютого, 10:25
Світ
30 січня 1703 року здійснено спланований напад на маєток лорда Кіри Йошінаку. Він був придворним чиновником у сьоґуна Токуґави Цунайоші.
30 січня, 19:19
Історія
Що означає ця дата у нашій історії та чому ми пам’ятаємо її? Відповідь очевидна: бо ми шануємо борців за волю України!
22 січня, 13:34
Історія
31 грудня 1994 року окупаційні війська РФ розпочали штурм столиці суверенної Чеченської Республіки Ічкерія.
31.12.2023, 20:46