9 березня 1814 року народився пророк української нації Тарас Шевченко

ІСТОРІЯ
09.03.2022, 09:25
9 березня 1814 року народився пророк української нації Тарас Шевченко
Фото: inlviv.in.ua

Його геній скристалізував те, що було сутнісним в історії, сучасності і в мріях народу.

Ідеолог та символ українського націоналізму, видатний український поет, прозаїк, художник. Народився у с. Моринці (Черкаська обл.) у багатодітній кріпацькій сім'ї. Родовід походить зі збіднілої козацької родини. Рано залишився сиротою. Наймитував та вчився грамоти у дяка Петра Богорського.

З 1828 року у «козачках» в дворі поміщика Енгельгарда. На початку 1831 р. прибув до Петербурга, де був відданий на чотирирічне навчання до художника В. Ширяєва. 22.4.1838 р. Шевченко викуплений з кріпацтва. Протягом 1838-1845 років навчався в Петербурзькій академії мистецтв.

У 1840 році у Петербурзі вийшла збірка його поезій «Кобзар».

Геній ствердив вічну актуальність борців-націоналістів і вчив не тільки шанувати їх славу, але й переймати благородну справу фізичної та духовної війни.

У 1845-46 рр. працював у Київській археографічній комісії. З 1846 року член Кирило-Мефодіївського братства. 5.4.1847 р. заарештований та відправлений до Петербурга. 30.5.1847 р. поета засуджено до заслання рядовим солдатом в окремий Оренбургський корпус з резолюцією Миколи І «під найсуворіший нагляд із забороною писати й малювати»... перебував на засланні до 1857 року.

У 1858 році прибув до Петербурга, де включився у місцеве громадське й культурне життя. У травні 1859 року отримав дозвіл виїхати в Україну. У липні 1859 року знову заарештований та відправлений до Петербургу. Помер 10.03 1861 року.

Тарас Шевченко створив у художній формі цілісну філософію національного буття українського народу, тобто на рівні поетичного узагальнення відтворив ту повністю відповідну, адекватну українській дійсності систему сутностей і закономірностей, які тисячоліттями витворювались українським народом, якими і на яких тримається віками буття української нації, її суспільна свідомість і свідомість українського патріота – борця за інтереси нації.

В основі цієї системи – три абсолютні константи: Бог, Україна, Свобода. І кожне намагання усунути їх із життя або зігнорувати при моделюванні шляху нації до свободи, кожне відхилення від котрогось із них, кожна спроба їх роз'єднання в життєвій практиці (моральній, соціальній, політичній, міжнаціональній, церковній тощо) неминуче обертається бідою, а то й трагедією – окремої людини чи цілої нації.

У творчості Шевченка закодована і потребує лише логічного перекодування, наукової експлікації довершена національно-екзистенціальна методологія мислення, тобто мислення в категоріях захисту, розвитку і процвітання нації, особистого і суспільного чину в ім'я її свободи й утвердження.

Ефективність застосування цієї методології у справі служіння своїй нації та повноти самореалізації особистості підтверджена найпереконливіше самим Шевченком: усе життя і ціла його творчість мають безумовний національно-захисний, національно-творчий і національно-жертовний характер.

Будь-яка українська політична програма, що ігнорує цю національно-екзистенціальну методологію або, тим більше, суперечить їй, – ідейно неспроможна і шкідлива для української нації, для України. Саме тому народ більше вірить Шевченкові, ніж нашим політикам.

Водночас творчість Шевченка визначала також ідеологію національно-визвольної боротьби українського народу того часу. Шевченко чітко визначає мету, пріоритети, рушійні сили та якості проводу. Діапазон можливих форм і методів боротьби за свободу бачиться йому гранично широким: від легальних до нелегальних, від культурно-просвітницьких до, за термінологією сучасних демократів, ультрарадикальних – залежно від умов та обставин.

Ще один урок Шевченка наступним поколінням. Він почав з ідейного озброєння народу – із пробудження національної свідомості та гідності: спочатку дав народові національну ідею, а вже потім вкладав йому до рук повстанську сокиру. Бо знав: озброєний сокирою, шаблею чи гвинтівкою, але неозброєний ідеєю національної свободи народ дуже легко може стати жертвою політичної демагогії і бути перенаціленим із чужинецьких тронів на сусідову комору...

Шевченко у природній для себе як поета спосіб і в найдоступнішій для цілого народу художній формі сформулював, розвинув та обґрунтував національну ідею українського народу: законність і необхідність, можливість і реальність національної державності і незалежності. Він пробудив дух народу, дав йому вчення боротьби за свободу і вдихнув у нього віру в перемогу. Шевченко не запозичував і не видумував свого вчення. Його геній скристалізував те, що було сутнісним в історії, сучасності і в мріях народу.

Джерело: banderivets.org.ua

Читайте також:
Полтава
17 років тому Київ за наполяганням Вашинґтона (президентської адміністрації Джорджа Буша-молодшого) відмовився від повітряного захисту.
вчора, 21:05
Полтава
18 січня 1919 року частини Армії УНР Лівобережного фронту вимушені були здати Полтаву більшовицьким окупантам. Червоні прийшли на довго...
18 січня, 20:08
Історія
31 грудня 1994 року окупаційні війська РФ розпочали штурм столиці суверенної Чеченської Республіки Ічкерія.
31.12.2022, 11:15
Політика
Редакція інформаційної агенції "Останній Бастіон" звертається до своїх читачів із нагоди Дня Державного прапора України.
23.08.2022, 15:00
Історія
Вранці 9 серпня 1945 року американські літаки скинули атомну бомбу "Fat Man" на японське місто Наґасакі.
09.08.2022, 17:01
Війна
Вірні сини України, які щоночі віддають себе службі заради мирного неба над нашою Батьківщиною, дякуємо вам за Чин!
29.07.2022, 17:01