В цей день народився основоположник української наукової географії Степан Рудницький

ІСТОРІЯ
03.12.2023, 13:30
Степан Рудницький
Степан Рудницький
Фото: Фейсбук

Він обґрунтував необхідність утворення української держави на основі аналізу геополітичної ситуації у світі в часи Першої світової війни.

«Національна територія — це головна основа нації, на якій вона живе й розвивається».

Це слова основоположника української наукової географії Степана Рудницького, який народився в цей день.

Український географ, картограф та етнограф, академік СТЕПАН РУДНИЦЬКИЙ (3 грудня 1877, Перемишль — 3 листопада 1937, урочище Сандармох, Карелія) вважається «батьком» української фізичної, політичної та військової географії. 

Він започаткував картографічний напрямок в українській географії.

Розробляв географічні карти українською мовою у Львові, на еміграції у Відні, у радянській Україні.

Завдяки йому Україну чи не вперше було представлено в картографічних працях як цілісну просторову одиницю.

Доктор філософії, член Наукового товариства імені Шевченка, професор кафедри географії Львівського університету, співзасновник спортивного товариства «Україна» (1911 р.). З 1920 р. жив на еміграції — професор економічної географії Академії торгівлі у Відні, професор географії та декан філософського факультету у Вищому педагогічному інституті ім. Драгоманова в Празі.

Розробник оригінальної концепції, в якій обґрунтував необхідність утворення самостійної української держави на основі аналізу геополітичної ситуації в Європі й світі.

Цьому присвячено його основні праці «Україна з політично-географічного становища» (1916), «Україна і великодержави» (1920), «Українська справа зі становища політичної географії» (1923).

Важливо, що праці та мапи С.Рудницького з'явилися у дуже важливий для українського національного руху час — період Першої світової війни та Української національної революції, коли важливим було донести до міжнародної спільноти, що український народ має усі підстави для створення незалежної держави.

Водночас він доводив, що самостійна українська держава, зважаючи на її геополітичне становище, слугуватиме фактором стабільності і безпеки в регіоні: «Утворення української національної держави в етнографічних границях є одиноким способом, щоб запобігти заколотам і конфліктам у південно-східному куті Європи».

В цей день народився основоположник української наукової географії Степан Рудницький_1

Фатальним для С.Рудницького став 1926 рік, коли він емігрував до УРСР, де очолив кафедру топології і картографії Геодезичного інституту в Харкові.

У 1927 р. організував і став першим директором Українського науково-дослідного інституту географії і картографії, редактор «Вісника природознавства».

Від 1929 р. — керівник кафедри географії ВУАН, комісії краєзнавства та Музею антропології та етнографії імені Ф. Вовка.

У 1933 р. академік Степан Рудницький був заарештований органами НКВД СРСР та звинувачений у приналежності до контрреволюційної організації, шкідництві та шпигунстві.

3 листопада 1937 року разом з іншими українськими діячами Рудницький був розстріляний в урочищі Сандармох.
 
 
вибір редакції
Читайте також:
Опінії
Ввечері 23 лютого 1918 року у місті Пярну Комітет порятунку Естонії видав Декларацію незалежності. З попелу війни постала вільна республіка.
23 лютого, 20:23
Опінії
Проти ночі 3 лютого 1929 року на зібранні у Відні українські націоналісти ухвалили статут нової об'єднавчої організації. Так постала ОУН.
03 лютого, 10:25
Світ
30 січня 1703 року здійснено спланований напад на маєток лорда Кіри Йошінаку. Він був придворним чиновником у сьоґуна Токуґави Цунайоші.
30 січня, 19:19
Історія
Що означає ця дата у нашій історії та чому ми пам’ятаємо її? Відповідь очевидна: бо ми шануємо борців за волю України!
22 січня, 13:34
Історія
31 грудня 1994 року окупаційні війська РФ розпочали штурм столиці суверенної Чеченської Республіки Ічкерія.
31.12.2023, 20:46
Політика
Цього дня у 2016-му постало унікальне ветеранське видавництво, покликане змінити світогляд українства. Зробити мілітарним, націоналістичним.
26.12.2023, 21:45