В цей день народився основоположник української наукової географії Степан Рудницький

ІСТОРІЯ
03.12.2021, 18:37
Степан Рудницький
Степан Рудницький
Фото: Фейсбук

Він обґрунтував необхідність утворення української держави на основі аналізу геополітичної ситуації у світі в часи Першої світової війни.

«Національна територія — це головна основа нації, на якій вона живе й розвивається».

Це слова основоположника української наукової географії Степана Рудницького, який народився в цей день, передає Diaspora.ua.

Український географ, картограф та етнограф, академік СТЕПАН РУДНИЦЬКИЙ (3 грудня 1877, Перемишль — 3 листопада 1937, урочище Сандармох, Карелія) вважається "батьком" української фізичної, політичної та військової географії. 

Він започаткував картографічний напрямок в українській географії.

Розробляв географічні карти українською мовою у Львові, на еміграції у Відні, у радянській Україні.

Завдяки йому Україну чи не вперше було представлено в картографічних працях як цілісну просторову одиницю.

Доктор філософії, член Наукового товариства імені Шевченка, професор кафедри географії Львівського університету, співзасновник спортивного товариства "Україна" (1911 р.). З 1920 р. жив на еміграції — професор економічної географії Академії торгівлі у Відні, професор географії та декан філософського факультету у Вищому педагогічному інституті ім. Драгоманова в Празі.

Розробник оригінальної концепції, в якій обґрунтував необхідність утворення самостійної української держави на основі аналізу геополітичної ситуації в Європі й світі.

Цьому присвячено його основні праці «Україна з політично-географічного становища» (1916), «Україна і великодержави» (1920), «Українська справа зі становища політичної географії» (1923).

Важливо, що праці та мапи С.Рудницького з'явилися у дуже важливий для українського національного руху час — період Першої світової війни та Української національної революції, коли важливим було донести до міжнародної спільноти, що український народ має усі підстави для створення незалежної держави.

Водночас він доводив, що самостійна українська держава, зважаючи на її геополітичне становище, слугуватиме фактором стабільності і безпеки в регіоні: "Утворення української національної держави в етнографічних границях є одиноким способом, щоб запобігти заколотам і конфліктам у південно-східному куті Європи".

В цей день народився основоположник української наукової географії Степан Рудницький_1

Фатальним для С.Рудницького став 1926 рік, коли С.Рудницький емігрував до УРСР, де очолив кафедру топології і картографії Геодезичного інституту в Харкові.

У 1927 р. організував і став першим директором Українського науково-дослідного інституту географії і картографії, редактор «Вісника природознавства».

Від 1929 р. — керівник кафедри географії ВУАН, комісії краєзнавства та Музею антропології та етнографії імені Ф. Вовка.

У 1933 р. академік Степан Рудницький був заарештований органами НКВД СРСР та звинувачений у приналежності до контрреволюційної організації, шкідництві та шпигунстві.

3 листопада 1937 року разом з іншими українськими діячами Рудницький був розстріляний в урочищі Сандармох.
 
 
Читайте також:
Війна
Попри деякі постмодерні риси, бойові дії нагадують різновид конфлікту минулих десятиліть
17 січня, 13:27
Виміри
Ці слова історика Василя Ключевського актуальні й через 100 років
06.11.2022, 12:25
Опінії
Ні, не можна. І не тому лише, що одвіку de mortuis aut bene, aut nihil. Бо й мертві всякі бувають.
01.09.2022, 14:55
Виміри
Історичні паралелі...
24.04.2022, 09:45
Політика
Cеред документів акти про виконання смертних вироків.
10.12.2021, 16:53
Книги
«Україна має право на імперію!»
03.12.2021, 12:03