Американський дід Джо дотиснув норовливого німецького Олафа
Президент Байден і федеральний канцлер Шольц домовилися спільно підтримувати Україну. Вашинґтон і Берлін дотискатимуть Москву.
Днями відбувся візит голови уряду Німеччини Олафа Шольца до США і зустріч із президентом Джозефом Байденом. Годинна розмова, як пишуть ЗМІ, відбулася за зачиненими дверима, і жодних пресконференцій лідери потім не давали.
Але... але з огляду на різні публічні заяви напередодні візиту, а також загальний контекст подій у міжнародній площині, можна прогнозувати, що наступні теми були предметом уваги та обговорення. Наведемо по пунктах:
- Масштаби військової допомоги Україні.
Відомо, що європейські країни у прийнятті рішення щодо надання Україні того чи іншого виду озброєння сприймають позицію США як маркер. Так було з наданням ППО та танків, так, можливо, буде і у питанні надання винищувачів.
- Стратегія щодо війни.
Тут йдеться щодо ризиків відносно розтягування війни у часі. У наступному році відбудуться вибори в США і якась частина республіканців уже зараз висловлюється за скорочення допомоги Україні.
Європа побоюється, що з часом трансатлантична єдність може зменшитися. Тому ratio в тому, щоби зараз погодити свою позицію щодо темпів допомоги, та й взагалі розуміння того, що таке мир і як його досягти – безумовно, є.
Тим більше, що й у самій Німеччині час від часу проходять мітинги праворадикальних сил (хоч і мало численні), спрямовані проти антиросійських санкцій та проти надання військової допомоги Україні. Ліві, до слова, теж організовують подібні шабаші.
- Китайська народна республіка як глобальна загроза.
Останнім часом влада країни активізувався зі своїми ініціативами, але паралельно з'явились підозри щодо того, що комуністичний Китай може постачати озброєння/комплектуючі для виробництва зброї РФ. Окрім того, якщо США критично поставилися до так званого "мирного плану" КНР, то Франція і Німеччина, приміром, сприймають деякі пункти (щодо ядерних загроз, зокрема) позитивно.
Тому очевидно, що назріло питання вироблення спільної позиції – як щодо застосування санкції (у разі того, якщо Китай постачатиме озброєння РФ), так і щодо позиції та пропозицій Китаю по війні. (Як відомо, найближчим часом має відбутися візит Сі Цзіньпіна до Москви та зустріч із Владіміром Путіним).