Арктичні країни гуртуються для протидії РФ і КНР

ПОЛІТИКА
04.10.2024, 12:30
Арктичні країни гуртуються для протидії РФ і КНР

Спілка Москви та Пекіна загрожує не лише Україні, а всьому світові. Північноєвропейські країни зрозуміли це і воліють убезпечитися.

Таку думку у розмові з американським виданням Bloomberg висловила міністр закордонних справ Канади пані Мелані Джолі. Зазначається, що Оттава спільно з іншими столицями Арктичного регіону працює над створенням нової коаліції.

Безпека Арктики від російсько-китайської загрози — головна мета згуртування для координації подальших дій у галузі оборони, розвідки та кіберзагроз. Очільниця МЗС Канади пояснила, що їй доводиться зустрічатися із колегами приватно, побоюючись провокацій та інших недружніх кроків Москви.

«Тривалий час ми були певні, що достатньо захищені своїм географічним розташуванням. Однак тепер нам потрібно зважати на те, що Канада — країна, яка стикається із РФ, і через зміну клімату все більше країн виявляють інтерес до Арктики, включаючи КНР... Ми повинні враховувати цю нову реальність та протидіяти гібридним атакам», — повідомила Мелані Джолі.

Раніше цьогоріч уряд в Оттаві пообіцяв посилити свою військову присутність в Арктиці після того, як російсько-українська війна та зростальний інтерес Пекіна до Крайньої Півночі зруйнували почуття безпеки канадійців. Прем'єр-міністр Джастін Трюдо також намагається довести колегам зі США, що він — надійний партнер у галузі оборони, тим більше, що кандидат у президенти від республіканців Дональд Трамп надає великого значення оплаті союзниками по НАТО своєї частки витрат.

Минулими вихідними Мелані Джолі зустрілася із міністрами закордонних справ Данії, Фінляндії, Ісландії, Норвеґії та Швеції в Ікалуїті, столиці північної канадійської території Нунавут. З її слів, вдалося домовитися про вивчення можливостей створення так званого «Арктичного діалогу із безпеки» (себто нового Форуму для обговорення питань оборони у регіоні — прим. ред.).

«Ці бесіди також мають бути присвячені іноземним інвестиціям в Арктику й так званим дослідженням подвійного призначення. Вони мають як цивільні, так і стратегічні цілі. Наразі військова присутність Канади в Арктиці тьмяніє порівняно із російською, хоча в оновленому варіанті нашої оборонної політики цьогоріч ми збільшуємо витрати та купуємо підводні човни, здатні діяти під товщею криги», — додала очільниця МЗС Канади.

Своєю чергою, західні аналітики вважають, що на виконання цих зобов'язань підуть роки. Північноамериканська країна витрачає на оборону близько 1,4% ВВП, що набагато менше, ніж скандинавські держави, за винятком хіба Ісландії, в якої відсутня власна армія.

Водночас медіаагенція «Останній Бастіон» нагадує своїм читачам, як нещодавно РФ повернули в Арктичну раду, геноцид українців не завада. Чи планується відновити так званий «business as usual», не уточнюється.

Арктичні країни гуртуються для протидії РФ і КНР_1
Читайте також:
Війна
Гібридна війна загрожує НАТО серйозними втратами та дестабілізує Європу
03 січня, 10:13
Економіка
Внесені 16 грудня поправки ЄС до торгових обмежень спонукали діяти уряд альпійської держави. Швейцарський нейтралітет тріскається по швах.
25.12.2024, 21:49
Економіка
Канцлери Герхард Шрьодер та Анґела Меркель діяли не в інтересах своїх співгромадян. Монад чверть століття Берлін свідомо догоджав Москві.
15.12.2024, 18:41
Світ
Гельсинкі закликає інші західні столиці утриматися від накидання Києву свого досвіду. Нинішня ситуація суттєво різниться від подій 1940-х.
15.12.2024, 12:56
Економіка
Комуністичний Китай першим здійснив хід конем, не сподіваючись на милість США. Новому-старому господарю Білого дому доведеться відповідати.
06.12.2024, 07:19
Економіка
Новий-старий президент США серйозно налаштований боротися із засиллям КНР у світі. Проте як досвідчений бізнесмен здатен вигідно домовитися.
21.11.2024, 14:45