Астрономи виявили кріовулкан-велет на поверхні Плутону

30.10.2023, 18:18
Астрономи виявили кріовулкан-велет на поверхні Плутону
Фото: Ordo News

Крижані вулкани схожі на звичайні, але замість магми вони вивергають суміш води й льоду. На віддалених від Сонця планетах таких чимало.

Активність одного із велетенських кріовулканів днями зафіксували посеред кратеру у південній півкулі Плутона, відомого як регіон Томбо. Відповідні супутникові знімки оприлюднило видання Science Times.

Дослідження показують, що кріовулканізм відіграє важливу роль у формуванні поверхні карликових планет, особливо таких, як Церера чи Харон. Тепер науковець Дейл Крюйкшенк із колегами вивчають нову знахідку на поверхні Плутона.

Судячи з даних спектрального аналізу, гігантський крижаний вулкан знаходиться у так званому кратері Кіладзе, який був оточений саме водяним льодом. Натомість більша частина карликової планети покрита кригою з аміаку, метану та азоту.

«Внутрішнє тепло є рушійною силою вулканічної активності, котра спостерігається в деяких районах поверхні Плутона. Однак невідомо: існує під поверхнею цієї планети глобальний океан чи це просто невелика порожнина, заповнена водою та іншими сполуками, утворених в епоху, коли Плутон мав гаряче ядро, як у Меркурія», — пояснює Дейл Крюйкшенк.

Станом на сьогодні відомо, що Плутон має кам'янисте ядро, оточене шаром льоду, яке нагрівається зсередини з незрозумілих причин. Найбільш очевидним поясненням є розпад радіоактивних елементів, проте розрахунки астрономів показують — цього тепла вже недостатньо для підтримки вулканічної активності Плутона.

Астрономи виявили кріовулкан-велет на поверхні Плутону_1
Читайте також:
Світ
Через несприятливі погодні умови астронавти були змушені провести два незаплановані тижні на борту Міжнародної космічної станції
25 жовтня, 17:05
Життя
З космодрому імені Джона Кеннеді у Флориді стартував ракетоносій із пристроєм «Europa Clipper». Мета: дослідити супутник Юпітера — Європу.
18 жовтня, 08:29
Життя
Наявні сили гравітації вплинули на появу у більшості планет Сонячної системи природних супутників. Тільки Меркурій і Венера позбавлені їх.
04 жовтня, 06:07
Світ
Перші пілотовані польоти на Марс можуть відбутися вже через чотири роки
23 вересня, 16:09
Світ
Сьогоднішня реальність, де комерційні компанії активно освоюють космос, вимагає перегляду та адаптації законодавства.
13 вересня, 11:05
Життя
Ганімед — один із ґалілеєвих супутників Юпітера, навіть планета Меркурій менша. Стверджується, що під його поверхнею ховається океан.
05 вересня, 06:00