Bayraktar TB2 підтверджує свою репутацію у російсько-українській війні

ВІЙНА
10.03.2022, 16:45
Bayraktar TB2 підтверджує свою репутацію у російсько-українській війні

Ударні дрони Bayraktar TB2 стали потужним військовим інструментом в арсеналі армії України

На думку Кріса Осборна, редактора журналу National Interest з питань оборони, успіх цих безпілотників ставить під сумнів ефективність російської системи ППО.

Багато аналітиків та експертів вказують на те, що турецькі дрони підтвердили свою репутацію в російсько-українській війні, розв'язану Москвою.

Коментатори зазначають, що оскільки українці демонструють рішучість та опір російської військової могутності, країни Заходу на чолі зі США почали надавати Україні серйозну військову допомогу, включаючи постачання протитанкових систем, зенітних комплексів, високоточних боєприпасів та іншу зброю.

Але серед усієї різноманітності озброєння, що використовується українською армією, найбільшу увагу привернув безпілотний літальний апарат (БПЛА) Bayraktar TB2 турецького виробництва.

За оцінками фахівців, цей ударний дрон став одним із головних військових активів України в оборонній війні проти російських військ.

Українські військові та ЗМІ підтверджують, що армія успішно використовує безпілотники проти російських військових, а в інтернеті розміщено відеоролики, на яких показано кадри знищення російської бронетехніки, живої сили та транспортних засобів.

За даними західних ЗМІ, дрони Bayraktar TB2 також ефективно знищують комунікаційні лінії російської армії, що викликає серйозні проблеми у забезпеченні військ агресора паливом та боєприпасами.

Коментатори зазначають, що останніми роками безпілотники турецького виробництва відіграли вирішальну роль на кількох театрах воєнних дій, у тому числі на полях битв у Сирії, Лівії та Нагірному Карабаху, змінивши спосіб ведення сучасних воєн та внісши вагомий внесок у військові успіхи країн-партнерів Туреччини.

Однак більшість аналітиків та експертів сумнівалися в тому, що в умовах масштабних військових дій невелика кількість українських Bayraktar TB2 зможуть пережити навіть початкові етапи війни, очікуючи, що більша частина дронів буде просто знищена російськими військами на землі, а решта буде збита незабаром після зльоту, не говорячи вже про те, щоб повторити успіхи в Лівії, Сирії та Нагірному Карабаху.

Усі попередні успіхи Bayraktar TB2 експерти пояснювали недостатністю комплексних систем ППО, що діють в районі збройних конфліктів, а також малою інтенсивністю цих конфліктів, хоча багато з найсучасніших систем протиповітряної оборони Росії фактично експлуатувалися під час цих війн, а театр воєнних дій у Карабаху був однією з найщільніших мереж ППО та систем РЕБ у світі.

Але сталося несподіване, що дуже здивувало військових аналітиків. З'ясувалося, що Bayraktar TB2 також ефективні у війні високої інтенсивності та масштабних бойових дій, у якій використовується вся "міць російської армії".

Коли в мережу почали просочуватися кадри «живих і здорових» Bayraktar TB2 у небі над Україною, які отримують вражаючі перемоги над російською системою ППО та РЕБ, стало ясно, що припущення експертів виявилися помилковими.

Тим часом для тих, хто уважно стежить за дронами Bayraktar TB2 у недавніх військових конфліктах, їхній успіх менш загадковий. Поєднання стійкості до перешкод та спуфінгу, малої радіолокаційної площі (просто через їх невеликий розмір) і, можливо, найбільш важливої ​​здатності вражати цілі з великих відстаней та з високою точністю, робить Bayraktar TB2 однією з найскладніших цілей для виявлення та ураження системами ППО.

Ударний дрон Bayraktar TB2 став практично одним із символів опору України. Турецький БПЛА став популярним слоганом, з яким усі знайомі. Його іменем називають тварин, використовують у вірусних відеороликах та створення власної музичної теми.

Дрон навіть надихнув створення пісні, яку українські збройні сили опублікували в Інтернеті, вітаючи його успіх.

Але який рівень реального впливу може мати дрон Bayraktar TB2 у війні України?

До великого списку візуально підтверджених бойових втрат від ударів безпілотників Bayraktar TB2, складеного військовим аналітичним виданням Oryx, в ході участі БПЛА у попередніх військових конфліктах, додалися сотні цілей, знешкоджених за 12 днів російсько-української війни в результаті прямих атак дронів Bayraktar.

А якщо врахувати, що БПЛА також виявляють колони та позиції супротивника, його маршрути та місця маскування, дають цілевказівки українській артилерії, коригують та наводять удари по супротивнику, то важливість та ефективність Bayraktar TB2 зростає в рази.

Попри сумніви в ефективності турецьких безпілотників проти серйозної військової могутності та заяви про те, що Росія вже вивчила Bayraktar TB2 і дійшла висновку, що він не становить загрози та може бути подавлений системами РЕБ, заявлений Україною успіх у використанні бойових безпілотників проти російських сил шокував багатьох експертів.

Російські агентства новин стверджували, що системи ППО країни були модернізовані, щоб збивати турецькі безпілотники. Але насправді цього не сталося.

Про серйозну тривогу в Москві від того збитку, який завдають БПЛА, вказує емоційна зацикленість Москви на цій зброї та твердження російської пропаганди, що нібито було знищено велику частину українських Bayraktar TB2.

Проте українська армія опублікувала кілька відео ударів безпілотників по російських військах, у тому числі по системах ППО. Ці дані свідчать про те, що Росія не тільки не змогла знищити флот українських безпілотників під час початкового вторгнення, а й, можливо, не в змозі їх збити.

На цей час візуально підтверджено, що лише один дрон Bayraktar TB2 був збитий. Минулої середи міністр оборони України заявив, що його сили отримали нові безпілотники Bayraktar TB2, які готові до бою.

Точна кількість дронів Bayraktar TB2 на озброєнні України невідома. Попередньо фігурували цифри від 6 до 20 БПЛА. Нову партію дронів вже доставили з Туреччини до України.

Слід зазначити, що у співпраці оборонних компаній України та Туреччини є явний політичний компонент. Тому не дивно, що і Туреччина, і Україна зводять публікації про використання цих безпілотників до мінімуму.

Українська армія робить це, щоб не привертати надто багато уваги до одного зі своїх найпотужніших військових активів. А Туреччина намагається не зашкодити своїм зв'язкам із Москвою, вважаючи їх не менш важливими, ніж її відносини з Україною.

Фактично, весь попередній контент, що стосується TB2, просочився в мережу до того, як він був офіційно опублікований, що ще раз підтверджує, що хоча дрони активні, їх діяльність навмисно ховається.

Експерти, що відслідковують військові дії в Україні, вважають, що хоча українські збройні сили можуть заявити про початкові успіхи використання Bayraktar TB2, ще доведеться з'ясувати, як вони вплинуть на загальний хід війни.

Bayraktar TB2 - це безпілотний літальний апарат середньої висоти та великої дальності, що виробляється компанією Baykar Makina у Туреччині. Виробництво Bayraktar розпочалося у 2007 році, а перший політ було здійснено у червні 2009 року.

БПЛА Bayraktar TB2 може нести корисне навантаження 150 кг і працювати вдень та вночі. Безпілотник Bayraktar TB2 побив свій рекорд витривалості, здійснивши безпосадковий політ протягом 27 годин та 3 хвилин у 2019 році у Кувейті.

Для Bayraktar TB2 був розроблений розумний боєприпас MAM-L, який використовується дроном для виконання завдань класу «повітря-земля». MAM-L пропонує високу точність та ефективність удару з альтернативними боєголовками по нерухомих та рухомих цілям. Bayraktar TB2 може нести чотири "розумні бомби" MAM-L.

Ці технічні переваги Bayraktar TB2 дають Україні можливість завдавати ударів по російським цілям та порушувати російські логістичні лінії. Bayraktar TB2 ефективний також і тому, що він використовується не тільки для ударів по супротивнику, але також для розвідки, моніторингу зони бойових дій, спостереження та наведення артилерійського вогню.

Експерти вказують, що вплив Bayraktar TB2 на полі бою не обмежується його вражаючими можливостями та спостереженням, виявлення цілей та наведення, але також має психологічний характер.

Оскільки українські збройні сили слабші за Росію в повітрі, Bayraktar TB2 має важливе значення для забезпечення спостереження за повітряним простором. Мало того, ТБ2 дозволяє Україні контролювати та координувати оборонні та контрнаступальні дії.

БПЛА може спостерігати за російськими військами протягом 24 годин і може бути передислокований одразу після заправки та завантаження боєприпасів. Поки не виникнуть технічні проблеми, Bayraktar TB2 може залишатися в небі майже без перерви змінюючи один одного.

Не можна забувати й той факт, що емоційний ефект від кадрів з безпілотників величезний: зображення та відео успішних ударів дронів підіймають моральний дух українського народу та армії.

Крім того, російські сили змушені перебувати під постійним тиском через те, що десь над ними може літати Bayraktar TB2, готовий завдати удару.

Але хоча вплив безпілотників Bayraktar TB2 як засобів збільшення боєздатності величезний, їхня здатність визначати долю війни буде обмеженою, у тому числі через недостатню кількість на полі бою.

У той час як візуально підтверджена значна кількість знищеної бронетехніки та сил ППО в Карабаху та Лівії, можливо, визначили долю цих війн, російська армія — це гігант із відносно високою часткою толерантності до своїх втрат.

Навіть якщо всі передбачувані 20 українських безпілотників Bayraktar TB2 ефективно функціонують і попри те, що вони є кошмаром для Росії, їх можливості обмежені у порівнянні з чисельністю російських військ.

Безперечно, величезний вплив безпілотників Bayraktar TB2 як «помножувача» бойової могутності України, але їхня здатність визначати долю війни буде обмежена, якщо атаки БПЛА не будуть доповнені необхідним військовим потенціалом для використання імпульсу, що забезпечується ударами Bayraktar TB2. Одних безпілотників у війні високої інтенсивності буде замало.

Експерти вважають, що в той час, як Bayraktar TB2 робить виключно важливий внесок у війну на виснаження противника, доля війни вирішуватиметься комплексним набором військових та невійськових інструментів.

Західна військова підтримка України, економічні санкції проти Росії, військово-політична стратегія, обороноздатність української армії та рішучість українського народу стануть ключовими факторами, що визначають результат війни.

Автор : Відділ моніторингу
вибір редакції
Читайте також:
Світ
Австралійський есмінець HMAS Brisbane випробував американську крилату ракету Tomahawk.
10 грудня, 16:43
Війна
Німеччина передасть системи IRIS-T та танки Leopard до кінця року.
02 грудня, 17:05
Війна
Уряд Південної Кореї заявив, що експортувати зброю в Україну складно.
28 листопада, 17:05
Політика
Правоцентрист Яак Мадісон звинуватив уряд Німеччини у саботажі задля угоди із РФ. Ціна цього — безпека Європи, куплена українською кров'ю.
28 листопада, 14:59
Війна
Сили оборони України наразі мають у своєму розпорядженні близько 50 американських далекобійних ракет ATACMS
20 листопада, 16:51
Світ
Єменські хусити мають сучасне озброєння, включаючи ракети, які здатні демонструвати ефективні можливості
16 листопада, 16:16