Безпека бджіл при застосуванні засобів захисту рослин на медоносних культурах

11.09.2020, 10:57
Безпека бджіл при застосуванні засобів захисту рослин на медоносних культурах
Фото: bastion.tv

Розпочався період інтенсивного використання інсектицидів на посівах медоносних рослин.

Виникає загроза отруєння бджіл пестицидами, або, так званий, хімічний токсикоз, що є результатом грубих порушень правил і санітарних вимог застосування пестицидів як сільгоспвиробниками, так і пасічниками, які розміщують пасіки на присадибних ділянках та тих, що прибувають на кочівлю з вуликами.

Токсикози бджіл виражаються в ослабленні бджолосімей, зниженні їх продуктивності та масовій загибелі, що надає великих збитків бджолярам.

В Україні, яка тримає першість за експортом меду в Європу, ця справа не надто прибуткова для пересічного пасічника.

Відповідно до статей 30 та 37 Закону України «Про бджільництво», фізичні та юридичні особи, які застосовують засоби захисту рослин (ЗЗР) для обробки медоносних рослин, зобов'язані не пізніше, ніж за 3 доби до початку обробки через засоби масової інформації попередити про це пасічників, пасіки яких розташовані на відстані до 10 км від оброблюваних площ.

При цьому необхідно вказати: точну дату обробки, територію і культури, назву препарату, форму і методи застосування, ступінь токсичності й строки ізоляції бджіл.

Враховуючи токсичність всіх пестицидів для бджіл, обприскування сільськогосподарських культур, які є медоносами, потрібно проводити у фазу бутонізації до цвітіння.

Обробки нектароносів проводять у період відсутності льоту бджіл у ранкові (до 10) та вечірні (18-22) години; допускається проведення їх у денний час, в похмуру прохолодну погоду, коли бджоли не вилітають із вулика.

Найчастіше отруєння бджіл відбуваються у весняно-літній період, за масової обробки посівів і садів при застосуванні пестицидів методом авіації.

Для попередження зносу пестицидів, хімічну обробку рослин проводять при швидкості вітру 3 м/с (для дрібнокрапельного) і 4 м/с (для крупнокрапельного обприскування), при застосуванні аерозолю швидкість вітру не повинна перевищувати 2 м/с; висота польоту літака повинна бути мінімальною. 

На кордонах ділянок, оброблених пестицидами, повинні бути виставлені знаки безпеки на відстані у межах видимості від одного знаку до другого, які повинні контрастно виділятися на навколишньому фоні; знаки прибирають тільки після закінчення встановлених строків очікування.

Строки ізоляції бджолосімей можуть збільшуватися на 1-2 дні при зниженні температури й збільшенні вологості повітря відносно прийнятих норм в даній зоні.

Правильний вибір пестициду, виконання всіх технічних та санітарних норм мають виняткове значення для запобігання отруєння бджіл.

Після закінчення строку детоксикації рослин відкривають льотки у 1-2 сім'ях: якщо протягом 2-3 годин льоту ознаки отруєння у бджіл не проявляються, відкривають льотки у всіх сім'ях; вивезення пасік на період обробок до іншого місця медозбору відбувається на період 5 діб і більше.

Згідно зі статтею 38 Закону України «Про бджільництво» порушення законодавства в галузі бджільництва тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільноправову або кримінальну відповідальність.

Особи, винні у непопередженні (приховуванні) або наданні неправдивої інформації про виникнення загрози бджолам при застосуванні (ЗЗР), а також у порушенні технології вирощування рослин сільськогосподарського та іншого призначення, що призвело до погіршення умов у ареалах розселення бджіл, безпосередньо несуть відповідальність.

Юлія Цопа

Фітосанітарний інспектор

Читайте також:
Життя
Без жодних дозвільних документів спритні на руку ділки взялися забруднювати вітчизняну природу. Для них Україна — лише терен споживання.
14 січня, 20:31
Опінії
Рада прийняла закон, що дозволяє місцевим радам скасовувати охоронні зони об'єктів природно-заповідного фонду без громадського обговорення.
11 січня, 09:56
Життя
Влада окремих областей України на свій розсуд (і особистий зиск) вирішує долю народних багатств. Полтавщина серед тих, де нищать природу.
08 січня, 14:54
Життя
Міська влада Фукушіми вирішила розкривати імена мешканців, які неправильно сортують відходи. Там дуже серйозно ставляться до утилізації.
20.12.2024, 21:49
Життя
Минулими вихідними річка Чутівка раптово набула рожево-бурякового відтінку. Жителі б'ють на сполох через погіршення природного стану води.
16.09.2024, 19:21
Полтава
Правоохоронні органи звернулися до вітчизняних слуг Феміди щодо бездіяльності чиновників. Бюрократам вказали на їхнє місце та обов'язки.
04.09.2024, 21:49