Безпека бджіл при застосуванні засобів захисту рослин на медоносних культурах

11 вересня, 10:57
Безпека бджіл при застосуванні засобів захисту рослин на медоносних культурах
Фото: bastion.tv

Розпочався період інтенсивного використання інсектицидів на посівах медоносних рослин.

Виникає загроза отруєння бджіл пестицидами, або, так званий, хімічний токсикоз, що є результатом грубих порушень правил і санітарних вимог застосування пестицидів як сільгоспвиробниками, так і пасічниками, які розміщують пасіки на присадибних ділянках та тих, що прибувають на кочівлю з вуликами.

Токсикози бджіл виражаються в ослабленні бджолосімей, зниженні їх продуктивності та масовій загибелі, що надає великих збитків бджолярам.

В Україні, яка тримає першість за експортом меду в Європу, ця справа не надто прибуткова для пересічного пасічника.

Відповідно до статей 30 та 37 Закону України «Про бджільництво», фізичні та юридичні особи, які застосовують засоби захисту рослин (ЗЗР) для обробки медоносних рослин, зобов'язані не пізніше, ніж за 3 доби до початку обробки через засоби масової інформації попередити про це пасічників, пасіки яких розташовані на відстані до 10 км від оброблюваних площ.

При цьому необхідно вказати: точну дату обробки, територію і культури, назву препарату, форму і методи застосування, ступінь токсичності й строки ізоляції бджіл.

Враховуючи токсичність всіх пестицидів для бджіл, обприскування сільськогосподарських культур, які є медоносами, потрібно проводити у фазу бутонізації до цвітіння.

Обробки нектароносів проводять у період відсутності льоту бджіл у ранкові (до 10) та вечірні (18-22) години; допускається проведення їх у денний час, в похмуру прохолодну погоду, коли бджоли не вилітають із вулика.

Найчастіше отруєння бджіл відбуваються у весняно-літній період, за масової обробки посівів і садів при застосуванні пестицидів методом авіації.

Для попередження зносу пестицидів, хімічну обробку рослин проводять при швидкості вітру 3 м/с (для дрібнокрапельного) і 4 м/с (для крупнокрапельного обприскування), при застосуванні аерозолю швидкість вітру не повинна перевищувати 2 м/с; висота польоту літака повинна бути мінімальною. 

На кордонах ділянок, оброблених пестицидами, повинні бути виставлені знаки безпеки на відстані у межах видимості від одного знаку до другого, які повинні контрастно виділятися на навколишньому фоні; знаки прибирають тільки після закінчення встановлених строків очікування.

Строки ізоляції бджолосімей можуть збільшуватися на 1-2 дні при зниженні температури й збільшенні вологості повітря відносно прийнятих норм в даній зоні.

Правильний вибір пестициду, виконання всіх технічних та санітарних норм мають виняткове значення для запобігання отруєння бджіл.

Після закінчення строку детоксикації рослин відкривають льотки у 1-2 сім'ях: якщо протягом 2-3 годин льоту ознаки отруєння у бджіл не проявляються, відкривають льотки у всіх сім'ях; вивезення пасік на період обробок до іншого місця медозбору відбувається на період 5 діб і більше.

Згідно зі статтею 38 Закону України «Про бджільництво» порушення законодавства в галузі бджільництва тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільноправову або кримінальну відповідальність.

Особи, винні у непопередженні (приховуванні) або наданні неправдивої інформації про виникнення загрози бджолам при застосуванні (ЗЗР), а також у порушенні технології вирощування рослин сільськогосподарського та іншого призначення, що призвело до погіршення умов у ареалах розселення бджіл, безпосередньо несуть відповідальність.

Юлія Цопа

Фітосанітарний інспектор

Читайте також:
Найкритичніша ситуація на Осокорках – тут рівень забруднення 169-341 пункт.
21 вересня, 19:07
Мешканці Миргорода не зважають на попередження й заборони, а відтак самочинно спалюють бур'яни та сміття.
18 вересня, 09:41
Керівництво низки запорізьких заводів має відповідати за завдання відходами їхнього виробництва непоправної шкоди повітрю та воді.
12 вересня, 18:25
Органи місцевого самоврядування Новосанжарського району саботують знищення карантинного бур’яну — амброзії полинолистої.
09 вересня, 11:39
На території Чорнобильської зони живе багато різноманітних тварин: олені, лосі, кабани, вовки, рисі, сарни
22 серпня, 12:35