Безпека бджіл при застосуванні засобів захисту рослин на медоносних культурах

11.09.2020, 10:57
Безпека бджіл при застосуванні засобів захисту рослин на медоносних культурах
Фото: bastion.tv

Розпочався період інтенсивного використання інсектицидів на посівах медоносних рослин.

Виникає загроза отруєння бджіл пестицидами, або, так званий, хімічний токсикоз, що є результатом грубих порушень правил і санітарних вимог застосування пестицидів як сільгоспвиробниками, так і пасічниками, які розміщують пасіки на присадибних ділянках та тих, що прибувають на кочівлю з вуликами.

Токсикози бджіл виражаються в ослабленні бджолосімей, зниженні їх продуктивності та масовій загибелі, що надає великих збитків бджолярам.

В Україні, яка тримає першість за експортом меду в Європу, ця справа не надто прибуткова для пересічного пасічника.

Відповідно до статей 30 та 37 Закону України «Про бджільництво», фізичні та юридичні особи, які застосовують засоби захисту рослин (ЗЗР) для обробки медоносних рослин, зобов'язані не пізніше, ніж за 3 доби до початку обробки через засоби масової інформації попередити про це пасічників, пасіки яких розташовані на відстані до 10 км від оброблюваних площ.

При цьому необхідно вказати: точну дату обробки, територію і культури, назву препарату, форму і методи застосування, ступінь токсичності й строки ізоляції бджіл.

Враховуючи токсичність всіх пестицидів для бджіл, обприскування сільськогосподарських культур, які є медоносами, потрібно проводити у фазу бутонізації до цвітіння.

Обробки нектароносів проводять у період відсутності льоту бджіл у ранкові (до 10) та вечірні (18-22) години; допускається проведення їх у денний час, в похмуру прохолодну погоду, коли бджоли не вилітають із вулика.

Найчастіше отруєння бджіл відбуваються у весняно-літній період, за масової обробки посівів і садів при застосуванні пестицидів методом авіації.

Для попередження зносу пестицидів, хімічну обробку рослин проводять при швидкості вітру 3 м/с (для дрібнокрапельного) і 4 м/с (для крупнокрапельного обприскування), при застосуванні аерозолю швидкість вітру не повинна перевищувати 2 м/с; висота польоту літака повинна бути мінімальною. 

На кордонах ділянок, оброблених пестицидами, повинні бути виставлені знаки безпеки на відстані у межах видимості від одного знаку до другого, які повинні контрастно виділятися на навколишньому фоні; знаки прибирають тільки після закінчення встановлених строків очікування.

Строки ізоляції бджолосімей можуть збільшуватися на 1-2 дні при зниженні температури й збільшенні вологості повітря відносно прийнятих норм в даній зоні.

Правильний вибір пестициду, виконання всіх технічних та санітарних норм мають виняткове значення для запобігання отруєння бджіл.

Після закінчення строку детоксикації рослин відкривають льотки у 1-2 сім'ях: якщо протягом 2-3 годин льоту ознаки отруєння у бджіл не проявляються, відкривають льотки у всіх сім'ях; вивезення пасік на період обробок до іншого місця медозбору відбувається на період 5 діб і більше.

Згідно зі статтею 38 Закону України «Про бджільництво» порушення законодавства в галузі бджільництва тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільноправову або кримінальну відповідальність.

Особи, винні у непопередженні (приховуванні) або наданні неправдивої інформації про виникнення загрози бджолам при застосуванні (ЗЗР), а також у порушенні технології вирощування рослин сільськогосподарського та іншого призначення, що призвело до погіршення умов у ареалах розселення бджіл, безпосередньо несуть відповідальність.

Юлія Цопа

Фітосанітарний інспектор

Читайте також:
Полтава
Байдужі до долі рідного краю — благословенної Полтавщини — громадяни плюють на могили своїх предків. Причому, навіть не фігурально.
05 квітня, 08:23
Полтава
У Скороходівській і Чутівській громаді жителі не визначаться із тим, хто і чому викидає відходи у поля та на узбіччя. Звалище збільшується.
03 квітня, 12:36
Війна
Це відбувається через активність ворожих субмарин і надводних човнів у тій частині Чорного моря біля Криму, Новоросійська
02 квітня, 09:03
Полтава
Стихійні звалища обабіч траси Решетилівка-Дніпро плюндрують неповторність нашого рідного краю. Громадяни засмічують, влада просто констатує.
29 березня, 06:03
Життя
Двоногі шкідники знищують усе, до чого зможуть доторкнутися. Спершу зрубуються ліси під забудову, потім настає черга водойм.
26 січня, 12:30
Полтава
Власники ділянок і орендарі з-поміж товаровиробників нехтують встановленими правилами та нормами. Підприємливі ділки здійснюють екозлочини.
16 січня, 12:31