Благословенний край, або чому Південь України всіяний козацькими хрестами

ІСТОРІЯ
26 січня, 14:03
Благословенний край, або чому Південь України всіяний козацькими хрестами

На наших очах зникають давні знаки та пам'ятки часів Гетьманщини. Ситуація катастрофічна, однак виправити її можна спільними зусиллями.

На фото нижче — це не лицарські могили тевтонського ордена десь на Балтії, а село Маринівка в Одеській області. Козацький некрополь над урвищем, під ним — Хаджибейський лиман, який потроху забирає берег і могили обвалюються вниз.

У деяких місцях із стрімчака стирчать людські кістки. Некрополь унікальний не лише через значну кількість хрестів, які називають козацькими, але й через значну кількість надгробків-плит.

Останні, у значній кількості, ми зустрічаємо на Трахтемирівському півострові, але там вони мають зовсім інші зображення хреста. Не виключено, що у міжлиманні ці плити навіяні німецькою традицією.

Адже у ХІХ столітті тут було немало колоній. Однак на надгробках у Маринівці ми бачимо православні хрести, тому можемо стверджувати, що хрести не німецькі.

Панорама Хаджибейського лиману (наші дні)
Панорама Хаджибейського лиману (наші дні)
Благословенний край, або чому Південь України всіяний козацькими хрестами_3

Село Маринівка було засноване у 1797 році польським магнатом Северином Потоцьким. Назвав Северин його на честь доньки — Марини, і, напевно, заселив своїми кріпаками (так він зробив у сусідній Северинівці).

Але на триверстовій карті ХІХ століття ми бачимо, що південніше села розташований хутір Маринівський. Можна припустити, що хутір був заснований раніше, бо у більшості випадків села не закладалися на голому місці, а часто біля існуючих хуторів.

Ну, а хто ж заснував хутір над лиманом, недалеко від яру із покладами вапняку?

З великою долею вірогідності можемо сказати, що козаки. Теплий помірний клімат, риба у Хаджибейському лимані і будівельний камінь під рукою.

На жаль, історичних документів про розвиток Маринівки у ХІХ столітті ми не маємо... Воодночас у Маринівці є ще одне кладовище, на півночі села і не на березі.

Проте там теж є старовинні хрести й надгробки. І саме там ми помітили ознаки справжнього вандалізму — десятки надгробків вирвані із землі і складені на купи.

Ну, а на місцях де були ті надгробки вже є новіші могили, заради яких, напевне, і плюндрували пам'ять предків сільські варвари. Коли це було — у совєцькі часи чи вже при незалежності, — ми дізнатися так і не змогли.

Благословенний край, або чому Південь України всіяний козацькими хрестами_5
Благословенний край, або чому Південь України всіяний козацькими хрестами_7
Благословенний край, або чому Південь України всіяний козацькими хрестами_9
Автор : Роман Маленков
Читайте також:
Історія
Балка Сажівка відіграла важливу роль в історії міста, яке нині зветься Дніпро. У давнину ця долина зі схилами була джерелом деревини й сажі.
23 квітня, 20:38
Світ
Британська дизайн-студія показала прототип надсучасного спортивного автомобіля. Серед потенційних покупців — саудити, катарці та інші.
09 квітня, 21:41
Спорт
Патріотичне виховання юнацтва — важливий складник здорової нації. На щастя, цим процесом на Полтавщині є кому якісно займатися.
07 квітня, 13:47
Війна
Рівно 22 роки тому в Україні створено унікальну структуру для військовиків спеціального призначення. Їхня малеча сповнена патріотизмом.
06 квітня, 18:41
Війна
У Кривому Розі та більшості міст України оголосили кількаденну жалобу. А в цей час у РФ виродки розповідають про «дотримання перемир'я».
05 квітня, 19:27
Війна
Українське вояцтво тримає стрій та фронт, відбиваючи постійні штурми московитів. Цього тижня лави наших захисників поповнили новобранці.
20 березня, 19:24