Бофони УНСО як спроба самозабезпечення організації

ІСТОРІЯ
26.01.2022, 16:44
Бофони УНСО як спроба самозабезпечення організації
Фото: google

Один із прикладів наслідування досвіду УПА сучасними націоналістами...

При підготовці Тернопільської обласної організації УНА-УНСО до парламентських виборів, що мали відбутися наприкінці березня 1994 року, гостро постало питання фінансового забезпечення виборчої компанії.

Оскільки грошей у нас не було, виникла ідея скористатися досвідом ОУН-УПА та започаткувати випуск т. зв. бофонів (скорочення від словосполучення «бойовий фонд») УНСО. В Україні вже були відомі бофони. В різних місцевостях їх ще називали: біфони, бифони, бефони.

У 1940-1950-х рр. – це грошові документи (квитанції) з національною символікою та символікою ОУН і УПА із фіксованими номіналами. Уповноважені особи від ОУН чи УПА видавали їх населенню за добровільно внесені кошти, у вигляді готівки, іноді продуктів харчування, одягу, реманенту.

Бофони УПА
Бофони УПА
Фото:google

У майбутньому планувалося, що, коли постане Українська держава, ці гроші будуть обмінюватися на справжні. Крім суто фінансової ролі бофони також виконували агітаційну функцію. На бофонах друкувалися гасла «Христос Воскрес! Воскресне Україна! Воля народам! Воля людині! Смерть тиранам!» тощо.

За браком часу і фінансових можливостей я вирішив використати купоно-карбованці малих номіналів (1, 2, 3, 5 та 10), що почали виходити з обігу через низьку купівельну спроможність.

Один з зразків бофонів УНСО
Один з зразків бофонів УНСО

 З однієї сторони на них ставився відбиток нашої організаційної печатки, а з другої – напис «На бойовий фонд УНСО», мій підпис та номер бофона. Згодом напис було замінено штемпелем, вирізаним з гуми. Один бофон прирівнювався до 10 тисяч карбованців, три до 30 тисяч і т. д.

Для легітимації бофонів, у республіканській газеті «Голос нації» (січень 1994 року № 1-2) було дано оголошення про їх випуск, оформлення та призначення.

 Газета
Газета "Голос Нації" з заміткою про бофони УНСО

Частину бофонів викупили на сувеніри члени нашої організації та симпатики, решту обмінювали на спонсорську допомогу. Бувало, що нам привозили з довколишніх сіл харчі, за які ми теж видавали бофони.

Один з зразків бофонів УНСО
Один з зразків бофонів УНСО

Гроші, продукти, технічні засоби нам давали, звісно, безкорисно. Просто, з нашого боку, хотілось чимось віддячити, щоб у людей залишилась хоч якась згадка про свій внесок у розбудову Української держави.

Наразі не відомо, скільки залишилось на руках унсовських бофонів. Думаю, що небагато. Проте нагадати, що таке було, думаю варто для історії.

Автор : Юрій Тима
Читайте також:
Полтава
Справжній патріотизм не терпить галасу, бо вимірюється не кількістю гучних заголовків, а корисними діями. На Полтавщині є люди слова і діла.
27.12.2024, 21:43
Війна
Цього дня 1920 року свою діяльність розгорнула Українська військова організація. Сталося це після загибелі УНР і ЗУНР.
30.07.2024, 07:12
Історія
Ідейно-політична платформа УПА була коротко викладена у базовій листівці, яку розповсюджували серед селянства вояки у 1940-1950-х роках.
03.08.2023, 16:48
Некролог
Командир 1-го батальйону Окремого загону спеціального призначення "Азов" Олег Мудрак поповнив лави Небесного Воїнства України.
22.02.2023, 21:53
Політика
Останній Бастіон нагадує Керівнику ГУНП Сумщини Сергію Чижу про його обіцянку затримати вбивць Олександра Іваніни до кінця 2021 року...
26.05.2022, 20:55
Політика
І це незалежно від того, хоче цього “кухарка на кухні” — чи ні.
07.12.2021, 18:04