Created with Sketch.

Будапешт у всьому орієнтується на Москву, особливо в «українському питанні»

15.09.2022, 17:23
Фото: The Moscow Times

Роками Угорщина стабільно входить у Топ-5 ворожих до України країн, наряду з РФ, РБ, Сирією та Іраном. Чому? Бо заслужила!

Для того, аби зрозуміти, як сусідня нам Угорщина, перебуваючи у складі Європейського союзу і Північноатлантичного альянсу поповнила відверто ворожих держав, слід "глянути у корінь". А корінь в її імперському минулому.

Всі ви знаєте про Австро-Угорську імперію та її безславний кінець. І от якщо Австрія після цього не тільки знайшла у собі сили знайти новий, демократичний шлях, ба навіть пережити аншлюс із втратою державності – Угорщина навпаки.

Вона плекала у собі реваншизм буквально одразу після розвалу імперії. У цьому, вони разюче схожі на росіян; от тільки росіяни черпали та черпають свої імперські амбіції ще з часів Улуса Джучі, а Угорщина з Імперії гунів під проводом Аттили.

Достатньо просто поговорити з деякими представниками угорського народу зараз, для того, аби зрозуміти їхню ментальну травму. Ясно, що Будапешт для них основна столиця, тá от в побуті, у них є "південна" і "східна".

Вгадайте які це міста? Ладно, скажу сам: Бєлґрад і... Київ. Отак от!

І взагалі: Словаччини для них просто "нема", це виявляється також "їхні землі", і Трансильванія – це "Угорщина, а не Румунія", і Закарпаття – ясно теж, ну і Хорватії теж нема, бо "то були наші порти"... До речі, нещодавно з приводу хорватських портів був скандал, адже це сказав не якийсь п'яний угорець у пабі, а сам прем'єр-міністр Віктор Орбан.

Зацитуємо: «Ті, хто мають вихід до моря і порти, можуть доставляти нафту на танкерах. Якби вони не відібрали їх (порти) у нас, у нас також був би порт». Ось так пан Орбан прямо натякав на портове місто Рієка у Хорватії.

Себто ми бачимо, наскільки глибоко в угорців вкорінено постімперський синдром. І цей синдром, звісно, підштовхує Орбана до тісних та дружніх стосунків із Москвою, такий собі "анонімний клуб психічнохворих постімперців".

До речі, в якомусь плані, подібні комплекси є й у Німеччини з Францією, та коштом усталених європейських традицій та такого ж менталітету, вони обмежуються посередництвом, не йдучи на дружбу. Плюс, і це найголовніше, французи з німцями точно знають хто вони, на відміну від росіян та угорців.

Росіяни, залежно від ситуації називають себе, то слов'янами, то аріями, то ординцями, то гіперборейцями. В Угорщині так само: то вони європейці, то фіно-угри, то тюрки (до речі, саме тому Угорщина має статус спостерігача при Тюркській Раді), то гуни.

І от у цій відсутності усвідомлення, а головне знання свого коріння, історії та приналежності і полягає причина агресивної поведінки Будапешта (та Москви). Що ж, Угорщина догралася: постійний курс у розріз зі спільною позицією ЄС і НАТО призвів до того, що 14 вересня у Брюсселі заявили, "хочуть скоротити фінансування Угорщини".

Офіційна причина – корупція в уряді  Віктора Орбана, а неофіційна – тісні стосунки Орбана з Путіним. Це перший подібний прецедент в історії ЄС і, певно, далеко не останній.

Якщо Орбан продовжить гнути свою лінію, надалі зближуючись з Путіним та ігноруючи ЄС і НАТО, на Угорщину чекатиме не "exit", а "exile" – вигнання. Такий собі "Huexit", навіть читається якось особливо, скажіть?!

Автор – Назар Приходько, політолог-міжнародник і військовий експерт

Читайте також
Нація — це згуртована освітою спільнота
Історія
Туреччина формує власний блок в осерді Євразії
Політика
Як не крути, але росія грає широким фронтом
Політика
Естонська європарламентарка таємно відвідувала окупований Крим
Політика
Творець Linux нарешті засудив російську агресію
Світ
Страх путіна перед НАТО заважає поширити агресію на Балтію
Світ