Бузкаші: афґанський «футбол» верхи на конях

СПОРТ
15.09.2023, 18:35
Бузкаші: афґанський «футбол» верхи на конях
Фото: Facebook

Для багатьох європейців і американців ця давня традиція викликає відразу й огиду. Але для самих мешканців Афґаністану вона – усталена норма.

Мова про самобутній аналог футболу, чи радше поло, під назвою бузкаші (фарс. بزکشی,). Ця спортивна гра поширена й у сусідніх середньоазійських країнах, перш за все Ірані, Таджикистані та Кирґизстані.

Назва походить від двох перських слів: "буз" – коза та "кашидан" – тягнути. Імпровізовані чемпіонати з бузкаші відбуваються не за розкладом, а тільки тоді, коли дозволяють погодні умови.

Характерною особливістю гри є те, що замість м'ячика – обезголовлений труп тварини (власне, кози). А замість приємних чоловіків у накрохмалених футболках – бородані у шкіряних куртках і хутряних шапках.

Під час гри учасники вибивають один одному зуби, протикають очі та ламають черепи... І так уже восьме століття поспіль!

Знаково, але правила прості: тіло звіра закидають в яму, прозвану "колом справедливості". Вдалині від ями встановлюється жердина – якихось кілька століть тому відстань становила кілометри, тепер вона скоротилася до ледве сотні метрів.

Далі гравці верхи на конях мусять проткнути гострим ціпком тушку тварини, обскакати довкруж жердини й повернути тіло до ями. Кількість учасників варіюється від дюжини до кількох сотень.

Теоретично гравці діляться на дві команди, але з наростанням азарту іноді переходять на систему "кожен сам за себе" і б'ють ціпком по тілах усіх зустрічних вершників. Зламана рука чи нога не привід залишати поле – гравці перебинтовуються та знову занурюються у бузкаші.

Читайте також:
Історія
Московія немає жодного стосунку до давньоруської спадщини. Цей болотно-лісистий улус держави Чинґізидів забув своє справжнє минуле.
05 квітня, 21:39
Історія
Харків'янин Юрій Кнорозов першим у світі дешифрував писемність жителів півострова Юкатан. Опісля нього цивілізацією майя зацікавилися інші.
31 березня, 17:20
Опінії
Російсько-українська війна триває як за землі, так і за людей та нашу культурно-історичну спадщину. Ворог знову хоче привласнити чуже.
28 березня, 13:38
Історія
Навесні 1099 року київський князь Святополк своїми військами атакував Червону Русь. Перед тим він осліпив князя-галичанина Василька.
12 березня, 08:28
Історія
2500 років тому ця 8-метрова скульптура підтримувала дах величезної релігійно споруди. Всього ж їх було 38, але до тепер збереглося лише 2.
05 березня, 07:12
Історія
Скарб був у лісі поблизу Грубешова Люблінського воєводства. Науковці датували знахідку II століттям до Христа — IV століттям після Христа.
03 березня, 07:59