Бузкаші: афґанський «футбол» верхи на конях

СПОРТ
15 вересня, 18:35
Бузкаші: афґанський «футбол» верхи на конях
Фото: Facebook

Для багатьох європейців і американців ця давня традиція викликає відразу й огиду. Але для самих мешканців Афґаністану вона – усталена норма.

Мова про самобутній аналог футболу, чи радше поло, під назвою бузкаші (фарс. بزکشی,). Ця спортивна гра поширена й у сусідніх середньоазійських країнах, перш за все Ірані, Таджикистані та Кирґизстані.

Назва походить від двох перських слів: "буз" – коза та "кашидан" – тягнути. Імпровізовані чемпіонати з бузкаші відбуваються не за розкладом, а тільки тоді, коли дозволяють погодні умови.

Характерною особливістю гри є те, що замість м'ячика – обезголовлений труп тварини (власне, кози). А замість приємних чоловіків у накрохмалених футболках – бородані у шкіряних куртках і хутряних шапках.

Під час гри учасники вибивають один одному зуби, протикають очі та ламають черепи... І так уже восьме століття поспіль!

Знаково, але правила прості: тіло звіра закидають в яму, прозвану "колом справедливості". Вдалині від ями встановлюється жердина – якихось кілька століть тому відстань становила кілометри, тепер вона скоротилася до ледве сотні метрів.

Далі гравці верхи на конях мусять проткнути гострим ціпком тушку тварини, обскакати довкруж жердини й повернути тіло до ями. Кількість учасників варіюється від дюжини до кількох сотень.

Теоретично гравці діляться на дві команди, але з наростанням азарту іноді переходять на систему "кожен сам за себе" і б'ють ціпком по тілах усіх зустрічних вершників. Зламана рука чи нога не привід залишати поле – гравці перебинтовуються та знову занурюються у бузкаші.

Читайте також:
Світ
Гробниця першого китайського імператора з династії Цінь — Ши Хуан-ді — зберігає безліч загадок. Науковці поки не відкопали тіло правителя.
вчора, 19:45
Полтава
Знахідки з колекції археологічних досліджень по вулиці Стрітенській доводять, російський вплив був мінімальний. Особливо у буденному житті.
25 вересня, 17:18
Позиція
Представники громадської спілки Останній Бастіон навели лад на прадавньому місці сили.
18 вересня, 08:37
Світ
У Музеї образотворчих мистецтв Шалви Аміранашвілі, розташованого у Тбілісі, виставлено цінний артефакт доби раннього Середньовіччя.
13 вересня, 16:49
Історія
Загадковий давній прохід освітлюється сонцем лише під час зимового сонцестояння, його випадково виявили дослідники у 1835 році.
12 вересня, 16:41
Історія
Вавилонська держава успадкувала від попередників – шумерів і аккадців – чимало пам'яток, але закони та судочинство мала власні.
10 вересня, 20:58