Цей день в історії: загинув Шаміль Басаєв

10.07.2019, 11:31
Цей день в історії: загинув Шаміль Басаєв

10 липня 2006 року загинув один із найбільш харизматичних і водночас контраверсійних чеченських лідерів Шаміль Басаєв.

Басаєв загинув внаслідок вибуху супроводжуваної ним вантажівки зі зброєю та боєприпасами в районі села Екажево в Інгушетії. Невдовзі після розпізнання тіла Басаєва російська ФСБ з бравадою рапортувала про успішну спецоперацію. Натомість представники Чеченської республіки Ічкерії заявляли, що причиною вибуху була самодетонація тротилу, який перевозила вантажівка.

Басаєв тісно зацікавився політикою у 1991 році. Того року він вступив до збройних формувань Конфедерації народів Кавказу.

Брав участь у обох чеченських кампаніях.

Втім, Чечнею справа не обмежилася.

Басаєв встиг повоювати під час конфлікту в Нагірному Карабаху (на боці азербайджанців) та в Абхазії проти грузинських військ. Там чеченський підрозділ фактично виступив союзником росіян, за що Басаєв потім був змушений виправдовуватися.

Чеченський антиросійський рух опору можна умовно поділити на національно-визвольний та ісламістський. Басаєв у межах цього поділу знаходився десь посередині.

Басаєв отримав чимало військових перемог. Але відзначився і справами, які виходять за межі звичних уявлень про ведення війни. На звинувачення у тероризмі відповідав, що справжніми терористами є російська держава та її лідер Володимир Путін.

У 2001 році Басаєв адресував Путіну лист, який став надзвичайно відомим. У ньому він писав: «Ты рядишься сегодня в тогу борца с «международным терроризмом», являясь самым главным террористом, с таким искренним лицемерием, без стыда и совести, напрашиваясь всем в партнеры, что от тебя уже все шарахаются».

Басаєв не скупився на слова, описуючи російську «політику» у Чечні. Звертаючись до росіян, він писав:

«Вы беспорядочно бомбите всю нашу страну, уничтожая и разрушая все на своем пути. Сегодня, наверное, не найдется в Ичкерии ни одного дерева, в котором не сидит осколок.

Вы бомбите горные и лесные массивы просто так, по квадратам и вас совершенно не интересует, есть там моджахеды или нет. Куда вы будете стрелять, мы знаем за неделю вперед. Вы в страхе заминировали всю Ичкерию. На ваших минах подрываются мирные люди, животные и ваши солдаты…

В ваших концлагерях и тюрьмах подвергаются пыткам и унижению около 25 тысяч чеченцев, еще столько же прошли через этот Ад».

Свій лист до Путіна Басаєв завершив такими словами: «Ты так болеешь за судьбу России и с таким остервенением борешься с международным терроризмом, что я решил тебе помочь. Хотя по чеченским законам я не имею право ровнять с собой раба, я вызываю тебя на дуэль. А все наши командиры вызывают весь ваш высший генералитет. Выбор оружия оставляем за вами. Я не мастер спорта (как ты) и ты не инвалид (как я). Так что соглашайся. Будет полезнее и экономнее для обоих наших народов, да и для всего остального человечества».

Путін не відповів на цей виклик.


Читайте також:
Некролог
Все своє життя він присвятив служінню Україні.
вчора, 19:43
Історія
Піраміда могла слугувати своєрідним резонатором для уловлювання електромагнітних хвиль.
вчора, 12:33
Історія
Цього дня 1887 року народився славетний українській воєнний діяч. Він увійшов в історію як отаман 3-ї Залізної дивізії Армії УНР.
20 лютого, 12:37
Книги
Цей твір можна назвати своєрідним путівник у світ скандального німецького філософа. Ним автор волів розкрити глибинний зміст своєї душі.
19 лютого, 21:41
Історія
Сокіл, що атакує, двозуб, тризуб, — такими були символи правителів України-Русі у давнину. Москві не вдалося їх стерти з народної пам'яті.
16 лютого, 12:56
Історія
15 лютого 1944 року народився Дудин Муса-кӀант Джохар, він же – Джохар Дудаєв. Людина-символ, постать-смолоскип, який не скорився імперії!
15 лютого, 07:09