Цей день в історії: загинув Шаміль Басаєв

10.07.2019, 11:31
Цей день в історії: загинув Шаміль Басаєв

10 липня 2006 року загинув один із найбільш харизматичних і водночас контраверсійних чеченських лідерів Шаміль Басаєв.

Басаєв загинув внаслідок вибуху супроводжуваної ним вантажівки зі зброєю та боєприпасами в районі села Екажево в Інгушетії. Невдовзі після розпізнання тіла Басаєва російська ФСБ з бравадою рапортувала про успішну спецоперацію. Натомість представники Чеченської республіки Ічкерії заявляли, що причиною вибуху була самодетонація тротилу, який перевозила вантажівка.

Басаєв тісно зацікавився політикою у 1991 році. Того року він вступив до збройних формувань Конфедерації народів Кавказу.

Брав участь у обох чеченських кампаніях.

Втім, Чечнею справа не обмежилася.

Басаєв встиг повоювати під час конфлікту в Нагірному Карабаху (на боці азербайджанців) та в Абхазії проти грузинських військ. Там чеченський підрозділ фактично виступив союзником росіян, за що Басаєв потім був змушений виправдовуватися.

Чеченський антиросійський рух опору можна умовно поділити на національно-визвольний та ісламістський. Басаєв у межах цього поділу знаходився десь посередині.

Басаєв отримав чимало військових перемог. Але відзначився і справами, які виходять за межі звичних уявлень про ведення війни. На звинувачення у тероризмі відповідав, що справжніми терористами є російська держава та її лідер Володимир Путін.

У 2001 році Басаєв адресував Путіну лист, який став надзвичайно відомим. У ньому він писав: «Ты рядишься сегодня в тогу борца с «международным терроризмом», являясь самым главным террористом, с таким искренним лицемерием, без стыда и совести, напрашиваясь всем в партнеры, что от тебя уже все шарахаются».

Басаєв не скупився на слова, описуючи російську «політику» у Чечні. Звертаючись до росіян, він писав:

«Вы беспорядочно бомбите всю нашу страну, уничтожая и разрушая все на своем пути. Сегодня, наверное, не найдется в Ичкерии ни одного дерева, в котором не сидит осколок.

Вы бомбите горные и лесные массивы просто так, по квадратам и вас совершенно не интересует, есть там моджахеды или нет. Куда вы будете стрелять, мы знаем за неделю вперед. Вы в страхе заминировали всю Ичкерию. На ваших минах подрываются мирные люди, животные и ваши солдаты…

В ваших концлагерях и тюрьмах подвергаются пыткам и унижению около 25 тысяч чеченцев, еще столько же прошли через этот Ад».

Свій лист до Путіна Басаєв завершив такими словами: «Ты так болеешь за судьбу России и с таким остервенением борешься с международным терроризмом, что я решил тебе помочь. Хотя по чеченским законам я не имею право ровнять с собой раба, я вызываю тебя на дуэль. А все наши командиры вызывают весь ваш высший генералитет. Выбор оружия оставляем за вами. Я не мастер спорта (как ты) и ты не инвалид (как я). Так что соглашайся. Будет полезнее и экономнее для обоих наших народов, да и для всего остального человечества».

Путін не відповів на цей виклик.


Читайте також:
Археологи мають підтвердження існування селища скіфського часу на Інститутській горі у Полтаві.
23 вересня, 15:19
Біографії понад 500 українок, які віддали своє життя у боротьбі з більшовицькими окупантами, стали доступними поціновувачам історії.
23 вересня, 08:51
Автори сайту "Давня історія українського народу" пропонують свою версію подій минулого українського народу.
22 вересня, 15:07
14 дерев'яних саркофагів розкопали археологи у пустелі неподалік Каїру на околиці селища Саккара в Єгипті.
21 вересня, 10:04
Міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко скасував заборону на в'їзд в Україну російському співаку "Баста".
19 вересня, 08:59
Грунська сотня — одна з восьми територій у складі Гадяцького полку часів Гетьманщини.
12 вересня, 10:37