Чи може гнів бути корисним для ваших стосунків?

04.09.2023, 17:20
Чи може гнів бути корисним для ваших стосунків?
Фото: google

Дослідження показують, що ворожі емоції іноді можуть бути корисними для стосунків.

Наші стосунки викликають низку емоцій, деякі позитивні, а деякі негативні. Чітко відчувати та виражати позитивні емоції з іншими, швидше за все, покращить наші стосунки. Але як щодо негативних емоцій, таких як гнів? У новому дослідженні, опублікованому в журналі Personality and Individual Differences , Хелена Карппінен та її колеги дослідили роль трьох ворожих емоцій у дружбі та романтичних стосунках : гніву, презирства та огиди.

Коли друг або романтичний партнер робить щось, що вас дратує або завдає вам болю, ви можете відчувати ворожі емоції. Однак те, який тип ворожої емоції ви відчуваєте, залежить від того, як ви оцінюєте ситуацію, що її викликала. Люди, швидше за все, відчувають гнів, якщо вважають, що хтось навмисно заподіяв їм шкоду або поставився до них несправедливо. Огида виникає через відчуття забруднення або занепокоєння щодо чистоти. Презирство виникає, коли ми сприймаємо когось як некомпетентного або такого, що не заслуговує на нашу повагу. Ворожі емоції відіграють особливо важливу роль у наших близьких стосунках.

Можливо, дещо дивно, але гнів насправді може бути корисним у тривалих романтичних стосунках.

Деякі дослідники припускають, що це тому, що вираження гніву на партнера по стосунках є способом змусити цього партнера змінити свою поведінку та відновити стосунки. Наприклад, жінка може сердито дорікнути партнеру за те, що він забув річницю, сподіваючись, що це зменшить шанси, що він забуде цю дату в майбутньому. Однак деякі ворожі емоції, швидше за все, будуть шкідливими. Дослідження того, як подружні пари взаємодіють одне з одним під час конфлікту, показало, що люди, які висловлюють огиду та презирство до своїх партнерів, особливо схильні до незадоволення шлюбом і розлучення.

Карппінен та її колеги провели два дослідження, у яких учасників попросили уявити, що партнер по стосунках вчинив неправильно, що викликало у них почуття огиди, презирства або гніву. Учасники оцінювали, наскільки сильно вони відчували б кожен із цих видів емоцій. Вони також оцінювали, наскільки ймовірно, що вони будуть брати участь у трьох конкретних типах поведінки у відповідь на неправомірні дії: агресивна поведінка (наприклад, критикувати партнера), поведінка уникнення або репаративна поведінка (наприклад, спроба загладити провину). Дослідники також хотіли визначити, чи має значення контекст стосунків, тому в першому дослідженні учасників попросили уявити, що трансгресія сталася в романтичних стосунках, а в другому дослідженні їх попросили уявити, що це сталося серед друзів.

Коли учасники уявляли, що їхній романтичний партнер бере участь у неправомірних діях, чим більше ворожих емоцій (гнів, огида та презирство) вони відчували, тим більше вони повідомляли, що поводитимуться агресивно по відношенню до партнера, критикуючи його або стикаючись із своїми негативними емоціями. Однак, коли проступок був скоєний другом, лише почуття огиди були пов'язані з більш агресивними відповідями. Це було дещо дивно, тому що в той час як гнів зазвичай призводить до конфронтації, огида найчастіше асоціюється з уникненням. Як і очікували дослідники, огида також була пов’язана з тенденцією уникати порушника як у романтичних стосунках, так і в контексті дружби. Гнів також був пов’язаний із вжиттям репаративних заходів як у романтичних стосунках, так і в дружбі. Тож чим більше люди відчували злість, тим більша ймовірність, що вони скажуть, що спробують загладити провину.

Ці дослідження показують, що ворожі емоції іноді можуть бути корисними для стосунків. Зокрема, почуття гніву може призвести до позитивних дій. Як у контексті дружби, так і в контексті романтичних стосунків, чим більше злилися люди, тим більша ймовірність, що вони спробують помиритися та відновити стосунки. Крім того, в романтичному контексті гнів асоціювався з критикою партнера. Хоча критика неприємна, вона не обов’язково погана, якщо вона спонукає іншу людину до позитивних змін. Огида, здебільшого, була поганою; почуття огиди породило бажання уникати кривдника. Це, ймовірно, створить дистанцію у стосунках і зменшить можливості для партнерів виправити провину, пробачити або заохотити до більш позитивної поведінки в майбутньому.

Читайте також:
Життя
Нейрочіп від стартапу Ілона Маска використають у Канаді
вчора, 18:16
Життя
Міжнародна співпраця науковців за підтримки фахівців Єльського університету здивувала академічний світ. У США представили новий тип матерії.
19 листопада, 14:53
Життя
Українські ботаніки активізувалися в областях задля пошуку унікальної флори. Головна мета — створити нові заповідні зони та екосистеми.
18 листопада, 06:07
Життя
Австралійські вчені уми зіставили дані про поширення світової мережі та медичні показники користувачів. Як то кажуть, не все так однозначно.
17 листопада, 16:21
Життя
Науковці пояснюють результати простотою та доступністю віршів ШІ порівняно з творами класиків.
16 листопада, 18:42
Життя
Безліч людей дають новорічні обіцянки начебто покінчити зі шкідливою звичкою чи почати займатися спортом. Сем Альтман має схожу схильність.
15 листопада, 07:10