Чи є двоюрідний брат близьким родичем: цікава судова практика

КРИМІНАЛ
23.11.2020, 12:34
Чи є двоюрідний брат близьким родичем: цікава судова практика
Фото: Google

Чоловіка засудили за розбій, однак він вважав, що це незаконно, бо допитали його двоюрідного брата.

Стаття 18 Кримінального процесуального кодексу України (КПК) «Свобода від самовикриття та право не свідчити проти близьких родичів та членів сім’ї», вказує, що жодна особа не може бути примушена давати пояснення, показання, які можуть стати підставою для підозри, обвинувачення у вчиненні її близькими родичами чи членами її сім’ї кримінального правопорушення.

Саме нормами цієї статті керувався захист обвинуваченого, подаючи касаційну скаргу до Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду по справі №404/1800/17.

Обставини справи

За вироком суду чоловіка визнано винним у тому, що він 29 січня 2017 року приблизно о 18:30 з метою заволодіння майном однієї жінки прийшов до її домоволодіння, маючи при собі молоток, який завчасно приготував. У ході розмови попросив гроші в борг, на що вона відмовила.

Розлютившись, вдарив її кулаком в обличчя, від чого потерпіла впала. Після цього наніс молотком близько 22 ударів по голові потерпілої, чим завдав їй тяжкі тілесні ушкодження, від яких потерпіла померла на місці події.

Надалі зловмисник відшукав гроші потерпілої в сумі 6500 грн та заволодів ними. За вчинений злочин, його засудили до 15 років позбавлення волі з конфіскацією всього майна, за умисне вбивство з корисливих мотивів (п. 6 ч. 2 ст. 115 Кримінального кодексу (КК) України) та розбій (ч. 4 ст. 187 КК України).

Вимоги касаційної скарги та доводи особи, яка її подала

Засуджений у касаційній скарзі просив скасувати судові рішення та призначити новий розгляд у суді першої інстанції.

Висловлював аргументи щодо недоведеності його вини, недопустимості доказів, порушення вимог закону під час допиту свідка — двоюрідного брата обвинуваченого (захисник вважав так, оскільки цей свідок не був попереджений, що може не давати покази щодо своїх родичів), а також не погоджувався із сумою задоволеного цивільного позову.

Верховний Суд визнав безпідставним зазначене в касаційній скарзі твердження засудженого про те, що допит свідка здійснений із порушенням вимог процесуального закону.

Відповідно до ст. 63 Конституції України особа не несе відповідальності за відмову давати показання або пояснення щодо себе, членів сім’ї чи близьких родичів, коло яких визначається законом.

Верховний Суд вказав, що поняття «члени сім’ї» та «близькі родичі» закріплені в законодавстві.

Так, згідно із п. 1 ч. 1 ст. 3 КПК України до близьких родичів та членів сім’ї належать: чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, рідний брат, рідна сестра, дід, баба, прадід, прабаба, внук, внучка, правнук, правнучка, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, особа, яка перебуває під опікою або піклуванням, а також особи, які спільно проживають, пов’язані спільним побутом і мають взаємні права та обов’язки, у тому числі особи, які спільно проживають, але не перебувають у шлюбі.

Як встановлено з матеріалів кримінального провадження, свідок є двоюрідним братом засудженого, а отже, вважають судді, він не є членом сім’ї або близьким родичем засудженого в розумінні вище зазначеної норми закону.

За таких обставин підстав визнавати допит цього свідка таким, що здійснений із порушеннями вимог закону, немає. Відтак касаційна скарга була залишена без задоволення.

Автор : Микола Шевчук
Читайте також:
Валерію Матвєєву загрожує до трьох років ув'язнення.
26 березня, 15:35
Ще одному з підозрюваних "в організації масових заворушень" вручили підозру.
23 березня, 15:56
Є ризик, що кум Путіна може виграти дану справу в “українському суді”.
17 лютого, 16:00
У епізодах, які оскаржував Медведчук, Кіпіані розповідає про Медведчука як адвоката поета Василя Стуса в судовому процесі 1980 року.
19.10.2020, 15:26