Чому дешевшає нафта?

ЕКОНОМІКА
15.09.2014, 08:37
Чому дешевшає нафта?

На світовому нафтовому ринку вже кілька тижнів поспіль продовжують падати ціни, констатує відома німецька газета ділових кіл Handelsblatt, і це незважаючи на те, що трапилися українська криза, ізраїльсько-палестинський конфлікт, а ісламські радикали, захопивши частину Сирії та Іраку, оголосили про створення власної держави.

У колишні часи осередки міжнародної та регіональної напруженості зазвичай грали роль допінгу для цін на нафту, зараз же спостерігається стабільне зниження. Так, барель норвезької нафти сорту Брент опустився на цій тижня нижче 100 доларів, що відзначалося лише в червні минулого року. І якщо ця тенденція збережеться, як вважають фахівці, то нафтовидобувні країни, в тому числі і Росію, очікують серйозні економічні труднощі.

Аналітики та експерти, пише Handelsblatt, говорять про те, що однією з причин цього процесу є суттєвий надлишок чорного золота на світовому ринку. Також свій вплив на нафтові ціни чинили актуальні дані про ситуацію на ринку зайнятості в США і про зниження імпорту в Китай. Хоча падіння почалося ще в середині червня, коли барель коштував 115,71 долара. На відміну від минулих років ринок цього року не відреагував звичайним ростом цін навіть на розпочату підготовку до зимового сезону.

Країни ОПЕК, і перш за все, нафтовидобувні арабські держави, не проявляють особливого занепокоєння. У 2013 році, за підрахунками лондонських аналітиків, середньої ціни в 106 доларів за барель їм цілком вистачить, щоб покрити виробничі витрати. Представники ОПЕК впевнені, що восени ситуація на ринку повинна виправитися і барель знову перевищить стодоларову позначку. На крайній випадок, впевнені вони, можна скористатися вже випробуваним методом і скоротити рівень видобутку нафти, щоб підняти ціну. Їхній оптимізм не поділяють провідні світові експерти нафтового ринку: міжнародна ситуація змінилася, на ринку з'явилися нові великі гравці, що навряд чи дозволить ОПЕК монопольно маніпулювати цінами. Так, за даними американського міністерства енергетики, в липні цього року в США щодня видобувалося 8,5 мільйонів барелів нафти. І це не межа. Згідно з прогнозами видобуток американської нафти в 2015 році зросте до 9,3 мільйонів барелів в добу.

А на підході ще й канадська нафту. Згідно з оцінкою Investec Asset Management, Канада володіє третіми в світі після Саудівської Аравії і Венесуели нафтовими запасами, які раніше важко було розробляти через технологічні проблем. Нові методи і техніка дозволяють зробити рентабельним видобуток канадської нафти, а країну вивести в число провідних нафтових держав. До того ж, переконані експерти, величезною перевагою Канади є політична, податкова і соціальна стабільність держави.

На цьому тлі Росія, вважає Handelsblatt, може опинитися в дуже складному становищі, адже бюджет держави, як відомо, на 40% сформований за рахунок доходів від продажу нафти і нафтопродуктів на міжнародних ринках. Російське уряд заклав в річний бюджет 2014 ціну в 104 долари за барель, при падінні цієї ціни на 10 доларів Москва втрачає приблизно 5% доходів. Так що навіть легке коливання нижче допустимої межі звучить для російських тривожним дзвоновим набатом.

Читайте також:
Економіка
Успіх України, в якої наявна слабка військова флотилія, на морі має стратегічне та економічне значення. І це боляче б'є по московії.
вчора, 12:23
Економіка
Виторг Газпрому торік скоротився на 27%.
02 травня, 18:41
Економіка
Відчуваєте швидкість нашого руху в ЄС та інвестиційну привабливість?
02 травня, 18:09
Економіка
Виявилося, що вітчизняна молочна продукція має чималий попит у балканській державі. Тепер фермери повинні збільшити обсяги постачання.
30 квітня, 20:32
Економіка
Державний борг України сягнув 6 трильйонів гривень
29 квітня, 16:21
Економіка
Не можна сподіватися на дивá у майбутньому, знущаючися з того, від чого залежить твоє завтра. Почнімо змінюватися на краще вже сьогодні!
28 квітня, 13:54