Діаспоряни нагадали про “100-річчя Полтави” — відомого пропагандиста з ОУН

ІСТОРІЯ
25 серпня, 16:03
Леонід Полтавва
Леонід Полтавва
Фото: cym.org

Леонід Полтава народився на Полтавщині. Одна з вулиць Полтави нині має його ім'я.

100 років тому народився ЛЕОНІД ПОЛТАВА (справжнє ім'я Леонід  Пархомович, 24 серпня 1921, Вовківці — 19 квітня 1990, Нью-Йорк) — український поет, громадський діяч, журналіст радіо «Свобода» та радіо «Голос Америки», драматург, редактор еміграційних видань ОУН(б). Член еміграційних спілок Об'єднання українських  письменників «Слово» та Асоціації діячів української культури.

Про це йдеться на сторінці Diaspora.ua у ФБ.

Леонід Полтава — виходець з родини лікаря та вчительки (які згодом стали жертвами сталінських репресій), по закінченню Ніжинського учительського інституту (1940 рік) у роки Другої світової Леонід Полтава був активістом культурницького руху, кореспондентом українських видань.

Як остарбайтер він опинився у Німеччині.

Наприкінці війни він разом з поетом Леонідом Лиманом вивіз українські шрифти з міста Плауена, яке опинилося в радянській окупаційній зоні, що дозволило налагодити український друк в Реґенсбурзі, а згодом і  видавництво «Прометей» видавництво в Новому Ульмі, очолюване Іваном Багряним.

Після кількох років у Парижі, Л.Полтава у Мадриді очолив український відділ Іспанського радіо. Потім працював на радіо «Свобода» у Мюнхені. А з 1958 року мешкав у США, де працював в Українській службі «Голосу Америки» та редагував «Свободу».

Творча спадщина Леоніда Полтави (на жаль, ще маловідома в Україні) є досить великою та різноманітною — це і поезія, і прозові художні та публіцистичні твори, і книги для дітей.

Його перша збірка «За мурами Берліна», до якої ввійшли поезії часів війни вийшла у 1946 р. в Німеччині, у 1948 р. побачила світ збірка «Жовті каруселі», в 1952 р. у Мюнхені було видано збірку новел «У вишневій країні», у 1953 році — збірку «Українські балади», у 1958 р.  «Римські сонети».

За океаном вийшои ще чотири його поетичні збірки: «Біла трава», «Вальторна», «Із еспанського зшитка», «Смак Сонця». Цікавими є твір-хроніка — історичний роман «1709» про українсько-шведський союз та війну з Росією і видана в 1968 році репортажна повість «Над блакитним Чорним морем».

Також Леонід Полтава — автор низки книг для дітей — «Лебеді», «Котячий хор», «Абетка веселенька для дорослих і маленьких», і поряд з тим віршів, казок, поем, оповідань, лібретто оперет «Лис Микита», «Лісова царівна», «Мавпячий король», «Лисячий базар» тощо. Наразі саме його "дитячі" твори є більш відомими, позаяк використовуються в шкільному та позашкільному навчанні.

Зауважимо окремо, що Леонід Полтава є автором слів гімну Спілки Української Молоді.

Похований на українському православному цвинтарі св. Андрія у Саут Баунд-Бруку, штат Нью-Джерсі. 

В Україні на його честь названо вулиці у Полтаві і Ромнах.


 

Читайте також:
Цей похід під проводом генерала Тютюнника, що розпочався 100 років тому, отримав в історії назву «Листопадовий Рейд».
25 жовтня, 20:32
21 жовтня 1999 року за прямим наказом Владіміра Путіна війська РФ обстріляли столицю вільної Ічкерії з системи "Точка-У".
22 жовтня, 14:10
За життя Піддубний мав світову славу, але це не завадило радянській владі довести його до голодної смерті.
08 жовтня, 19:36
30 років від дня смерті героя, який ще на зорі Незалежності України твердив про незворотність війни з Росією.
21 вересня, 21:22
У цей день 1919 року УНР і ЗУНР спільно розбили більшовиків. А Петро Порошенко у 2015-му намагався узаконити Л/ДНР.
31 серпня, 14:56
Багато хто з українців Кубані пам'ятають про своє коріння та мріють про розвал російської імперії і возз'єднання з Україною.
16 серпня, 16:16