Дії росії знижують поріг застосування ядерної зброї
Генсек НАТО
Росія своїми діями, що зруйнували Договір про знищення ракет середньої та меншої дальності (РСМД), знизила поріг застосування ядерної зброї в будь-якому конфлікті. Таку заяву зробив генеральний секретар НАТО Йенс Столтенберг на пресконференції за підсумками першого дня зустрічі міністрів закордонних справ Альянсу.
Він також додав, що НАТО «розглядає як виклик й те, що росія та Китай втілюють в життя ґрунтовну модернізацію своїх ядерних арсеналів, виробляючи все більш просунуті системи ядерних озброєнь все більш широкого радіуса дії».
У випадку росії, за словами генсека НАТО, це розробка гіперзвукового озброєння, а також систем з можливістю повітряного і морського запуску, що не покриваються договором СНО-3, у випадку Китаю - «значна модернізація китайського ядерного арсеналу, що являє постійну загрозу з точки зору розповсюдження ядерної зброї ».
Відповідаючи на питання про те, як НАТО реагує на посилення військової активності росії в регіоні Чорного моря, Йенс Столтенберг заявив, що «НАТО збільшило свою присутність в Чорноморському регіоні за рахунок трьох прибережних держав: Туреччини, Румунії та Болгарії, які є членами НАТО».
Крім того, за словами генсека Альянсу, НАТО «активізувала співпрацю з близькими та цінними партнерами - Грузією та Україною».
Генсек НАТО також розповів на пресконференції, що країни Альянсу «гаряче вітали» заяви держсекретаря Блінкена, котрий повторив висловлювання президента Байдена про те, що «Сполучені Штати дійсно хочуть відновити міць Північноатлантичного союзу, зміцнити НАТО і гарантувати перспективи НАТО в майбутньому в умовах більш конкурентного світу».
Очна зустріч міністрів закордонних справ НАТО за участю держсекретаря США Ентоні Блінкена проходить 23-24 березня в Брюсселі. У перший день роботи глави зовнішньополітичних відомств країн НАТО ухвалили спільну заяву, в якій підтвердили «урочисту прихильність принципам Вашингтонського договору, включаючи положення про те, що напад на одного союзника буде вважатися нападом на всіх нас, як це закріплено в статті 5».
Також в заяві сказано, що «агресивні дії росії є загрозою євроатлантичної безпеки», а «тероризм у всіх його формах і проявах залишається постійною загрозою для всіх нас».
«Напористі та авторитарні держави, а також недержавні суб'єкти кидають виклик заснованому на правилах міжнародному порядку, в тому числі за допомогою гібридних і кіберзагроз, незаконного використання нових технологій, а також інших асиметричних загроз», - йдеться в документі.