Експерт розкрив нюанси перехоплення «шахедів» дронами

Знадобиться тисяча операторів, щоб збити тисячу «шахедів» дронами-перехоплювачами, — аналітик.
Зараз у суспільстві точиться багато розмов про дрони-перехоплювачі, які можуть збивати ворожі «шахеди» на значній відстані від міст. Але що з цього — правда, а що — перебільшення?
Якщо російські загарбники одночасно запустять тисячу ударних безпілотників типу «шахед», то для їх збиття дронами-перехоплювачами знадобиться залучити тисячу операторів.
Таку думку в ефірі Радіо NV висловив військовий аналітик, ветеран російсько-української війни, майор запасу ЗСУ Олексій Гетьман. За його словами, під час останніх атак дрони-перехоплювачі збили третину ворожих БпЛА.
На переконання експерта, виробництво таких дронів необхідно масштабувати.
Він звернув увагу на слова президента України Володимира Зеленського про те, що Сили оборони мають можливість збивати майже всі «шахеди», хоча наразі не існує систем ППО, здатних знищувати всі повітряні цілі.
«Якщо вдається збити 99% — це дуже високий результат. Нагадаю, коли ми спілкувалися в ефірах з ізраїльськими військовими під час 12-денної війни між Іраном та Ізраїлем, вони пишалися тим, що збивали майже 90% повітряних цілей. Це вважається дуже добрим показником. Ми ж прагнемо 99%, і коли збиваємо 95–96%, то чомусь реакція така, ніби цього замало. А насправді це — дуже добре. На жаль, на війні неможливо знищити всі повітряні цілі», — наголосив Гетьман.
За його словами, для масштабування виробництва дронів-перехоплювачів Україні не бракує технологій, але бракує коштів: «Ми зможемо їх виробляти у великій кількості, якщо матимемо фінансування».
Водночас аналітик зауважив, що дрони-перехоплювачі не можуть самостійно «полювати» на «шахеди». Він наголосив, що поширене уявлення про штучний інтелект у таких системах є перебільшеним:
«Бо починаються розмови, нібито якісь дрони самостійно патрулюватимуть повітря, вишукуючи цілі — це вже майже фантастика. Насправді дроном керує оператор. Один дрон — один оператор. У нього може бути кілька дронів у запасі. І тоді вже можлива своєрідна “мисливська” тактика. Найголовніше — дрони можна запускати на велику відстань від міст, які є потенційними цілями».
Гетьман також зазначив, що уламки від збитих «шахедів» часто завдають шкоди інфраструктурі та мешканцям міст.
На його думку, теоретично можна розгорнути мобільні групи для перехоплення «шахедів» іншими засобами, не дронами. Але з практичної точки зору це потребує суттєвого збільшення їхньої кількості, що наразі виглядає малореалістично.
«А от дрони здатні діяти на 10–15 км від цілі. Керівник Сил безпілотних систем каже, що росіяни можуть запускати до тисячі дронів одночасно. Тож нам потрібно тисяча операторів, які б перехоплювали ці дрони й керували ними з пульта. Бажано — на якомога більшій відстані від міст, у які ці дрони летять», — підсумував експерт.
Отже, черговий раз упираємося в типові проблеми: нестачу фінансування та кваліфікованих кадрів.