Глибинна трансформація українського господарства

ЕКОНОМІКА
27.09.2022, 08:01
Глибинна трансформація українського господарства

Економіка повоєнної України просто мусить здійснити перехід від сировинної моделі до продовольчої. У нас немає іншого шляху для розвитку.

Війна, спричинені нею руйнування, логістичні перебої, пролили світло на фундаментальні проблеми української економіки. Однією з них є її орієнтація на експорт сировини, тобто габаритних товарів з низькою доданою вартістю.

До початку війни коли мова йшла про український експорт, у першу чергу мали на увазі зерно, руду, металопрокат. Доля продукції з високою доданою вартістю була доволі мала.

Проте, бізнес швидко зробив висновки, і український аграрно-промисловий комплекс почав швидку трансформацію. Її мета – диверсифікувати свій асортимент товарів та наростити продажі товарів з високою доданою вартістю.

На тлі не вивезення частини зерна і його здешевлення через це, в Україні почало зростати поголів'я промислового свинарства, птахівництва. Окрім цього, зростає експорт молочної продукції – у серпні ця галузь показала рекордне зростання за останні 2 роки з трендом на подальший ріст.

Паралельно з продовольчою сферою, в АПК активно формується сфера біоенергетики. Буквально на днях було приватизовано Марилівський спиртзавод; стартова ціна лота складала близько 54 мільйонів гривень, під кінець аукціону ціна зросла майже у 3 рази, до 150 мільйонів гривень.

У підсумку, спиртзавод придбала заснована у 2018 році фірма "Вітагро Енерджі".

Для України, що має купу зерна, розвиток спиртовиробництва – стратегічна потреба. Це можливість не лише збільшити енергетичну незалежність нашої держави, а і наростити експорт продуктів з доданою вартістю на фоні "зеленого" тренду в Європейському союзі.

Навіть не віриться, що у нашій країні буквально донедавна була державна монополія на виробництво спирту. Міністерство агарної політики також звітує про початок інвестиційних проєктів з нарощення потужностей з глибокої переробки зернових культур, а саме збільшення виробництва борошна, макаронних виробів.

І якщо борошно немає сенсу експортувати, то ось макаронні вироби – непоганий товар. Навіть зараз в Україні можна побачити литовські макарони.

Автор – Валентин Краснопьоров, засновник громадської ініціативи "Останній Капіталіст"

Читайте також:
Політика
Агент впливу Кремля "прописався" на українському телебаченні та веде подвійну гру. Все тому, що не перестав бути служкою КГБ/ФСБ.
29 січня, 19:59
Новини
У битві застосовуватимуть загальновійськові з'єднання — мотопіхота, артилерія, авіація та, можливо, навіть морський десант.
29 січня, 13:55
Війна
пригожин, імовірно, відчуває та компенсує зниження свого впливу, і тому почав нападати на націоналістичну фракцію ветеранів.
29 січня, 13:29
Війна
Після перекидання додаткових сил росіяни, ймовірно, не вичерпали свого наступального потенціалу в районі Бахмуту
29 січня, 10:16
Світ
Відверта розповідь американського спецпризначенця Томаса Каси, який служив на Близькому Сході. Він особисто навчав афґанських військовиків.
26 січня, 20:18
Війна
Окупанти планують розосередити українські сили та створити умови для початку рішучої наступальної операції
26 січня, 10:15