Глумливі шаровароборці під проводом «Кварталу 95»

ІСТОРІЯ
03 травня, 20:27
Глумливі шаровароборці під проводом «Кварталу 95»
Фото: Facebook

Як недонавчений, а зчаста безграмотний, охлос привів до влади кодло хапуг, так і у науку потрапили українофоби. Всім їм муляє наше минуле.

Шаровароборство, що з маргінальних забав купки дивакуватих україножерів уже перетворюється на потужну медійну кампанію, є дуже зловісним симптомом. Особливо тепер ним аж ніяк не можна нехтувати.

Таким самим, як висування КаВееНщика на вищу посаду у державі, що у 2016 році виглядало як абсурд, як кумедний політтехнологічний трюк, а 2019-го ми мали вже президента Володьку Зеленського з усіма похідними наслідками. Вони криваві, ви й самі це бачите.

Не будемо зосереджуватися на фактологічному спростуванні псевдонаукових теорій, однак зосередимо увагу на політичних і соціально-психологічних аспектах цієї явно спланованої кампанії. Ця кампанія триває вже не перший рік.

Отже... Деконструкція традиційного (і правдивого!) образу українського козацтва — верстви, що була державотворчою силою у XVII сторіччі й зразком для наслідування з боку учасників всіх наступних національно-визвольних процесів аж до сьогодення, є по суті атакою на нашу суверенність і ідентичність.

Без неї жоден народ не може успішно існувати й діяти в складному, небезпечному й мінливому світі. А також спробою відчуження профанного загалу від величезного масиву культурної спадщини, де козацтво виступає у «класичному» образі.

Бо, якщо з одягом козацтва все було не так однозначно, то й інші усталені уявлення теж можуть підлягати перегляду. Що козаки були оборонцями України-Русі, що вони були українцями, носіями передових економічних і суспільних практик, освіченими, інтелектуально розвиненими людьми, що їхня боротьба проти польського панства мала справедливий характер тощо.

Плюс — стирання різниці між українським козацтвом (а відтак — народним костюмом) і «російським», в якого шаровари не були таким знаковим атрибутом. «Російське кізяцтво» є окремою темою для дослідження.

У ставленні до антишароварної кампанії свідома публіка припускається 2-х основних помилок:

  • Одна частина просто не надає цьому процесу належного значення (типу, ну хто в це повірить, перебісяться і заспокояться).

Але фахова, культурна, начитана спільнота зі сталими поглядами й не є цільовою групою медійних атак. Вони спрямовані на молодь з неусталеним світоглядом і не вельми свідомий загал, що не читає «малолітражних» спеціалізованих видань, а черпає інформацію з масових джерел.

Окрім того, вагомий відсоток не дуже добросовісних сертифікованих к.і.н.-ів теж долучилася до цього процесу. Вони підкріплюють своїми «корочками» авторитет фрікуватих дилетантів, що є на руку Кремлю.

  • Друга частина намагається протистояти самою лише силою наукової думки, вступаючи в безпосередню полеміку з носіями божевільних ідей.

Ця частина керується принципами евристичного дискурсу і потрапляє в ситуацію, описану в одному з оповідань етнічного мокші Васілія Шукшина. Там один самовпевнений невіглас «зрізав кандидатів», бо борці із шароварами є типовими продуктами «русскаґо міра» і носіями психотипу «Глєба Капустіна».

Слід розуміти, що рушійною силою деконструкції козацького образу є не пізнавальні, а політичні мотиви. Тому протистояння цій деструктивній тенденції теж повинно містити політичну складову.

Добросовісний кваліфікований науковець може зібрати й систематизувати матеріал. Але самотужки та навіть силою наукової спільноти (яке в нас теж вельми неоднорідне і не всуціль україноцентричне) популяризувати належним чином свої ідеї не може.

Щоби впливати на свідомість народного загалу, потрібен не тільки якісний дидактичний матеріал, а й контроль над популярними медіа і політикою освітніх закладів. А це вже питання політичне!

Тільки синергією політичної та просвітницької активності можна здолати наступ «русскаґо міра» у духовній сфері та запобігти роздержавленню й денаціоналізації великого європейського етносу. Наш етнос, саме таким був і лишається.

Шароваро/козако/оселедце/хуторо-борці воюють не проти «архаїки» як такої, а проти войовничих і економічно успішних та самодостатніх українців. Тих свідомих синів України, яких вони ненавидять усіма фібрами своєї окупантської/ренегатської душі.

Переконати їх самих у чомусь неможливо. Чому? Ну-бо неможливо їх змусити полюбити наш народ, який їм чужий перш за все духовно.

А от підірвати їхній авторитет, відсторонити від мікрофона (чи скинути із трибуни), через яких вони засмічують мізки автохтонів, особливо молоді, чия свідомість — tabula rasa, можна і треба. Бо в реплікації культурного коду не повинно бути збоїв.

Автор : Софія Дніпровська
Читайте також:
Полтава
Офіс простих рішень з вулиці Банкової множить свої регіональні філії. Чиновники не цураються визнавати, що займаються профанацією.
06 червня, 21:46
Політика
Зе-влада запровадила жорсткі ліміти на споживання електроенергії в усіх регіонах. Обленерго застосовують графіки погодинних відключень.
06 червня, 07:11
Економіка
Одна із найзаможніших держав Європи готова пом'якшити власні правила експорту зброї. Проте нам жодним чином не допомагатиме.
17 травня, 08:29
Опінії
Коли державою керують блазні, яким байдужий патріотизм та інстинкт самозбереження, чекайте на біду. В Україні біда вже 5-й рік поспіль.
15 травня, 20:36
Війна
Замість розбудови оборонних укріплень на кордоні із РФ і Білоруссю влада готувалася до шашликів. Нині криваві шашлики смажать у Вовчанську.
15 травня, 13:43
Політика
Пропаганда є мистецтвом сфотографувати чорта без копит і рогів. Власне тим, що Зе-влада демонструє у телемарафоні. Тож, несемося...
06 травня, 07:01