Голодні – небезпечні, а ті, хто наситився, – ущербні

ПОЛІТИКА
07.07.2023, 20:21
Голодні – небезпечні, а ті, хто наситився, – ущербні
Фото: Facebook

Головною метою геополітики є боротьба за ресурси. Інструментом для її досягнення зчаста виступають конфлікти різної активності.

Відтак решта сфер, де триває боротьба між державами, – це реалізація стратегічних завдань, які є частинами однієї великої геополітичної мети. Світова спільнота, ймовірно, не одне століття змушена перебувати у геополітичній грі, у різних ролях.

Правила такі, що геополітичну гру не можна зупинити, оскільки припинення гри означає загибель і виродження будь-якої держави. Через те, що виживання та безпека – це глобальна мета будь-якої цивілізації, кожен прагнутиме зайняти те становище у політичній, економічній та військовій картині світу, яке забезпечить її досягнення.

Символьна боротьба Моря (води) і Суходолу (землі), якнайкраще демонструє неминучість протистояння. Залишається питання, наскільки кожен із нас готовий протистояти неминучості.

Власне, щоби зберігати рівновагу, правителі (політичні лідери чи диктатори – прим. ред.) постійно шукають систему противаг і методи стримування опонентів. І вони не обов'язково виражені у воєнному протистоянні, для цього є шляхи дипломатичні, торговельно-економічні, ідеологічні та культурно-релігійні...

Прикладів, як то кажуть, удосталь. Просто зазерність до підручника з усесвітньої історії!

Натомість аби вирішувати такі завдання підвищеної категорії складності, наведені вище, – потрібні добре підготовлені люди (фахові кадри – прим. ред.). У такі періоди з'являються унікальні політики та дипломати, відбуваються технологічні прориви у техніці та озброєнні, створюються групи спеціального призначення, які здатні у невеликій кількості вирішувати важливі стратегічні та тактичні завдання.

У тому числі важливим фактором є рівень цивілізованості конкретної держави. Бідні та "голодні" завжди скидали на дно історії тих, хто наситився, і так реалізували важливий перехід від етапу "нецивілізації" до етапу "цивілізації" й навпаки; це нескінченний колообіг.

І що безперечно турбує, так це явна тенденція, образно і метафорично описана у доволі, актуальній як для України, так і для решти світу книзі "Ефект Робінзона Крузо". Наведемо знаковий уривок звідти:

«...Залиш, бо ці мухи напівзогнилих частин моїх наситились, і тепер мало мене засмучують й уже не турбують. Коли ж прилетять інші, голодні, то створять мені більше страждань».

Іншими словами, уроки історії свідчать: держави, які не пройшли шлях трансформації та перезавантаження, втрачали свою цивілізованість чи гинули зовсім. Безперечно, українці сьогодні також мають над чим поміркувати.

Читайте також:
Політика
Середня зарплата керівництва НКРЕКП склала 288 тисяч грн, НАЗК – 254 тисячі грн.
вчора, 11:27
Політика
Виборці хочуть бачити у керма держава не морального авторитета, а «сильну руку міцного господарника». Бо мріють про месію, «доброго царя».
25 жовтня, 13:43
Опінії
Меншість кинули самих воювати, а більшість — або втекли, або пішли жити таке життя, котре огидне і в мирний час
25 жовтня, 09:15
Політика
Завжди й всюди українці мають вживати солов'їну. Бо наша мова, передана предками, якраз ментально-культурної відгороджує дикого ворога.
25 жовтня, 08:25
Економіка
Підвищення зарплат педагогам і медикам не заплановано.
24 жовтня, 11:28
Світ
Мешканці Німеччини у віці від 12 до 25 років вважають російську війну проти України трагедією. Проте воювати за свою батьківщину не стали б.
17 жовтня, 12:37