Голова держави Єрмак дратує західних партнерів України — The Washington Post
Американський уряд вимагає від Володимира Зеленського зачистити оточення від корупціонерів. «Президент Голобородько» вперто відмовляється.
На цьому наполягає провідний інформаційний ресурс Демократичної партії США The Washington Post. Зазначається, що «головний помічник Зеленського використовує владу, дратує критиків — і не перепрошує» за скоєне.
Якщо головною гідністю актора та коміка Зеленського під час обрання у 2019 році було те, що він грав президента на телебаченні, то у всесильного Андрія Єрмака є його посада, яка не регулюється Конституцією України. Голова адміністрації на вулиці Банковій у Києві є потужним другом Зеленського.
Єрмак завжди мав величезний вплив. Умови воєнного часу, включаючи воєнний стан, зосередили в Офісі Президента надзвичайні повноваження, що зробило Єрмака, можливо, наймогутнішим керівником апарату в історії країни; він практично не відрізняється від свого начальника, чиї повноваження перебрав.
Погодьтеся, Єрмак та Зеленський так рідко з'являються один без одного. На щó вказує голова секретаріату колишнього президента Віктора Ющенка Олег Рибачук:
«Єрмак, на відміну від багатьох попередників, прийшов на цю посаду, не маючи жодного досвіду роботи в уряді. Він із самого початку повторював цю мантру: «Моя єдина мрія, моя єдина амбіція — бути тінню президента, бути скрізь, де президент захоче, щоб я був». У цьому весь Єрмак».
Близькість Андрія до Володьки й очевидний вплив на нього викликали шквал звинувачень. Критики Зе-влади висловили незадоволення Єрмаком у наступному:
- він недемократично консолідував владу в апараті президента;
- він керував непотрібним чищенням вищих чиновників, включаючи головнокомандувача генерала Валерія Залужного;
- він обмежив доступ до Зеленського;
- він прагнув особисто контролювати майже кожне важливе рішення.
Тепер, однак, легітимність «президента Голобородька» та його головного (що важливо, надпотужного) радника опиниться під ще більшим питанням, оскільки п'ятирічний термін Зеленського офіційно спливає сьогодні, 20 травня. Але якщо він залишиться на посаді, то буде вразливий для звинувачень, що використав воєнний конфлікт для руйнування демократії, зауважують у редакції The Washington Post.
Єрмак захопив контроль над ЗМІ, відсунув на другий план критиків та суперників і підняв Єрмака, свого друга над професійними державними службовцями та дипломатами. Будь-які подібні звинувачення, напевно, будуть підтримані РФ.
Кремль не проґавить шансу скористатися звинуваченнями Зеленського у зловживанні владою і ніхто так не уособлює владу Зеленського, як Єрмак. Тож, щоби зберегти легітимність, «президент Голобородька» мусить мати довіру перш за все українського народу (яка стрімко втрачається).
«Авторитет Зеленського падає, тому що дії Єрмака постійно відбиваються на президенті. В інтерв'ю з більш ніж десятка чинних і колишніх українських чиновників і законодавців, іноземних дипломатів та інших людей, які знають Єрмака або працюють із ним, навіть прихильники визнали — він має надзвичайно широкі повноваження в галузі управління та зовнішніх комунікацій.
Дехто казав, що Єрмак навіть контролює, кому з інших чиновників дозволено виїжджати за кордон і коли деталь, яку його офіс відмовився коментувати. За словами критиків, останнім часом, у міру того, як коло радників Зеленського звужувалося, Єрмак відсунув на другий план міністерство закордонних справ, втручався у військові рішення та укладав ключові угоди з партнерами, у тому числі зі США — завдання, яким має займатися президент, а не кіоскер.
Деякі українські та західні чиновники кажуть, що підозри щодо найближчого помічника президента підривають авторитет Зеленського і викликають сумніви в тому, хто несе відповідальність за ухвалені рішення — Зеленський чи призначений ним лейтенант, який часто пише у Telegram чи Twitter.
Крім того, як уже повідомляла медіаагенція «Останній Бастіон», Андрій Єрмак купив собі місце у списку 100 найвпливовіших людей року за версією британського часопису Time. Показово, що Зеленський до рейтингу не потрапив.