Грабуй награбоване. Частина друга.
Влада забрала в Коломойського золоту жилу і віддала АРМІ
Пам’ятаєте компанію "ВК "Укрнафтобуріння"? Це компанія, пов’язана з Ігорем Коломойським, Віталієм Бакуненком та Віталієм Хомутинніком, яка фігурує у справі про злочинне угрупування у владі, яке через Фонд держмайна заробляло на схемах на Одеському припортовому. Цю компанію тоді викинули з конкурсу в ОПЗ.
Але зараз вона опинилась в епіцентрі не менш цікавої історії. І це виглядає як розплата за скандал навколо ОПЗ.
Рішенням Печерського суду від 11 квітня компанію "ВК "Укрнафтобуріння" передано на баланс АРМА. Напередодні, 7 квітня цей актив був арештований.
Одразу зауважимо, що компанія Ігоря Коломойського, Віталія Хомутинника та росіянина Павла Фукса входить в топ найбільш прибуткових компаній України, Хоча, попри рекордно високі ціни на газ, минулого року зменшила чистий прибуток з 5,65 млрд грн у 2021 році - до 3,77 млрд грн у 2022.
Арешт відбувся в рамках розслідування кримінального провадження щодо промислової розробки найбільшого в Україні розвіданого Сахалінського родовища газу (Харківська область Краснокутський район).
Згідно з документами службові особи ПрАТ "НАК "Надра України" (Компанія), Державної служби геології та надр України не тільки дозволили кільком компаніям розробляти найцікавіші газові родовища, але й самостійно перерозподіляти прибутки.
Як сказано в рішенні суду про арешт майна компанії, у порушення пункту № 6 Порядку укладення державними підприємствами, установами, організаціями, а також господарськими товариствами, у статутному капіталі яких частка держави перевищує 50 відсотків, договорів про спільну діяльність, договорів комісії, доручення та управління майном, затвердженого постановою КМУ № 296 від 11.04.2012, Компанія відчужила частки, що належали їй у спільному частковому майні, на підставі договорів купівлі-продажу №230/12 від 15.05.2012, №313/12 від 11.07.2012 та №136/13 від 30.04.2013 ТОВ "Голден Деррік", вийшла зі складу учасників та внесла відповідні зміни до договорів про спільну діяльність.
"Голден Деррік" була частково державною компанією, якою володіла "Надра України". Тобто, фактично через неї договори на надра отримували так би мовити "зрозумілі" владі люди.
Першу скандальну популярність ТОВ "Голден Деррік" отримала у 2011 році, протягом якого їй на позаконкурсній основі було видано більше двох десятків спеціальних дозволів на користування надрами. Такі успіхи пов'язували з лобіюванням бізнесу компанії міністром енергетики Едуардом Ставицьким і Миколою Присяжнюком.
Ще 2010-х років компанія "ВК "Укрнафтобуріння" була ласим шматочком для газодобувачів – саме через розробку Сахалінського газоконденсатного родовища, розвідані запаси якого становлять 15 млрд. кубометрів газу.
До 2009 року, за даними Ліга.NET, основним акціонером "Укрнафтобуріння" був колишній міністр екології та природних ресурсів Микола Злочевський. Наприкінці 2009 року він перепродав свою частку структурам групи "Приват" Ігоря Коломойського та Геннадія Боголюбова, які після операції сконцентрували майже 90% компанії.
На початку 2010 року Мінекології видало Укрнафтобурінню нову ліцензію на розробку Сахалінського родовища, яку компанія намагалася отримати понад чотири роки.
Але після перемоги Віктора Януковича Міністерство екології та Державна служба геології та надр, очолювані Злочевським та Едуардом Ставицьким, ліцензію відібрали.
Проблеми у компанії були, допоки новими акціонерами Укрнафтобуріння не стали дві британські компанії – Ariana Business Ltd та Ares Systems Ltd. У грудні 2012 року ці структури викупили у приватівської офшорної компанії Deripon Comercial Ltd 45% Укрнафтобуріння, писала тоді Ліга.
У 2013 ТОВ "Голден Деррік" (нова назва ТОВ "Іст Юроуп Петролеум") стала наступницею всіх прав та обов`язків, що належали Компанії та Дочірньому підприємству НАК "Надра України" "Полтавнафтогазгеологія", при розробці Сахалінського нафтогазоконденсатного родовища, а ПрАТ "ВК "Укрнафтобуріння" введено до складу учасників спільної діяльності через наявність спецдозволу на користування надрам.
Після революції 2014 Коломойський намагався повернути втрачене через суди.
У 2016 його партнером у "Укрнафтобуріння" став колишній нардеп Віталій Хомутиннік.
"У нас - 50% в Deripon Commercial Limited, яка входить в Укрнафтобуріння. Обсяг видобутку Укрнафтобуріння в місяць становить близько 30 млн кубометрів газу", - розповів тоді політик в інтерв'ю виданню "Новое время".
Також у 2017 стало відомо, що 67% "Голден Деррік" належить офшору Hartlog Limited з орбіти власника MosCityGroup Павла Фукса.
Власне через зв'язки Фукса з представниками влади Порошенка "Голден Деррік" знову почала отримувати дозволи на розробку надр.
У лютому 2023 Державне бюро розслідувань (ДБР) повідомило, що спільно зі Службою безпеки України (СБУ) викрили протиправну діяльність колишніх високопосадовців, які отримували незаконні надприбутки від видобутку газу з державних надр.
"Як свідчать матеріали розслідування, внаслідок протиправної діяльності посадових осіб ПрАТ "НАК "Надра України" та низки комерційних структур Україна втратила право на Сахалінське нафтогазове родовище у Харківській області. І це при тому, що з державного бюджету на розробку даного родовища було витрачено понад 1 млрд грн. За даними геологорозвідувальних робіт, поклади газу на цьому об’єкті становлять щонайменше 15 млрд кубометрів", - повідомляється на сайті СБУ.
За даними спецслужби, у п'ятницю відбулися обшуки за місцями фактичного проживання фігурантів та в офісних приміщеннях відповідних компаній, кінцевими бенефіціарами яких є російський олігарх та колишній народний депутат України VIII скликання, імен яких не розголошують. Як припустили тоді ЗМІ, ішлося про Фукса та депутата від "Народного фронту" Ігоря Котвіцького.
Але якщо 5 квітня суд арештував лише ТОВ "Сахалінське"; ТОВ "Сіріус-1"; ТОВ "Іст Юроуп Петролеум" Фукса і Котвіцького, то тепер руки влади дійшли і до чергового активу Коломойського. До того, влада забрала його частку "Укрнафти" та можливість експлуатувати аеропорт Дніпра.
Кажуть, все це неспроста і на Банковій є чоловік, який розказує на четвертому поверсі, що Коломойський фінансує Притулу та Гео Лероса. І що правильних для Банкової хлопців на ОПЗ здали не без його участі. Але, певно, це все вигадки.
P.S. Оскільки багато питають, то я не підтверджую тезу про фінансування Притули чи Лероса, я тільки кажу, що так намагаються вкладати у вуха президента. Гео Лерос вважає, що Коломойський має сидіти разом з Зеленським.
Автор: Тетяна Ніколаєнко
Джерело: Цензор.Нет
Довідково:
Сахалінське нафтогазоконденсатне родовище — належить до Талалаївсько-Рибальського нафтогазоносного району Східного нафтогазоносного регіону України. Сахалінське нафтогазоконденсатне родовище в Краснокутському районі Харківської області є найбільшим в Україні. Воно було відкрите у 1981 році, і містить понад 30 мільярдів кубометрів природного газу, 1,7 мільйонів тонн газоконденсату і стільки ж нафти.
Розташоване в Харківській області на відстані 15 км від м. Краснокутськ.
Знаходиться в центральній частині півн. прибортової зони Дніпровсько-Донецької западини.
Підняття виявлене в 1975 р.
Структура являє собою куполовидну криптодіапірову складку з крутим південним крилом; у нижній частині верхньовізейських відкладів розміри купола близько 6,0х5,0 м, амплітуда близько 450 м. У 1981 р. з відкладів серпуховського ярусу (інт. 4280-4308 м) отримано фонтан газу дебітом 143 тис. м³/добу через штуцер діаметром 8 мм.
Поклади нафти пластові, склепінчасті, тектонічно екрановані, деякі літологічно обмежені. Колектори — пісковики.
Експлуатується з 1984 р. Режим нафтових Покладів — розчиненого газу та газової шапки, газоконденсатних — газовий. Запаси початкові видобувні категорій А+В+С1 — 1144 тис.т нафти; конденсату — 1094 тис. т. Густина дегазованої нафти 828—850 кг/м³. Вміст сірки у нафті 0,046-0,056 мас.%.
У діючому видобувному фонді Сахалінського НГКР станом на 01.01.2018 р. перебувала 31 свердловина, з яких двадцять три газоконденсатних (5, 7, 13, 14, 15, 17, 18, 21, 25, 27, 31, 34, 38, 40, 51, 53, 57, 80, 100, 111, 113, 114, 115) та вісім нафтових (10, 52, 54, 55, 70, 72, 74, 75, 82).
Практично всі нафтові свердловини експлуатуються газліфтним способом, в якості джерела газліфтного газу використовується високонапірний газ газоконденсатних покладів.
У консервації та очікуванні капітального ремонту знаходились дві свердловини 4 та 11, свердловина 19 перебувала в очікуванні переведення на вищезалягаючий горизонт.
Одна свердловина (116) перебувала у спостережному фонді.
Три свердловини перебували у спеціальному фонді: одна нагнітальна (56) та дві водозабірні (61, 62).
Десять свердловин ліквідовано, чотири (2, 6, 12, 16) з геологічних та шість (1, 3, 8, 30, 33, 50) – з технічних причин.
В бурінні та освоєнні після буріння знаходилось чотири свердловини (20, 37, 44 та 48).
Своєю чергою "Останній Бастіон" нагадує читачам, що у 2006 році попри арешт і заборону на відчуження всього майна ДП НАК «Надра України» «Полтавнафтогазгеологія», накладені виконавчою службою Полтавської області в рамках зведеного виконавчого провадження, тодішній керівник НАК «Надра України» Едуард Ставицький передав майно, спецдозволи на користування надрами підприємства, підряди на буріння та капітальні ремонти новоствореній ним та його компаньйонами компанії «Голден Деррік».
Щоб вивести родовище зі стратегічних запасів держави, Ставицький, Присяжнюк, Медведчук, Аваков, Коломойський, Котвицький, Злочевський, Данілов, Льовочкін, Фурсін, Фокін сфальсифікували в ДКЗ геологічні дані по запасах родовища, зменшивши їх у кілька разів.
Цими діями Ставицький та інші фактично вкрали у держави підприємство «Полтавнафтогазгеологія», нанісши державі Україна шалених збитків.
Потім голова НАК «Надра України» Тарас Кузьмич домігся визнання банкрутом ДП НАК «Надра України» «Полтавнафтогазгеологія». Цим самим він унеможливив повернення викраденого стратегічно важливого для держави Сахалінського родовища у державну власність, бо ДП НАК «Надра України» немає жодного відношення до Сахалінського родовища, а єдиним ліцензіатом, який мав право на розробку родовища було «Полтавнафтогазгеологія», яке було створене у 1996 році. А саме НАК «Надра України» було створено у 2000 році Злочевським і компаньйонами з метою розкрадання державного майна та передачі його в руки олігархів.
"Останній Бастіон" неодноразово писав про діяльність ДП НАК «Надра України» та нинішнього очільника держпідприємства Тараса Кузьмича.
Попри це, Тарас Кузьмич продовжує очолювати приватну НАК «Надра України» та "ефективно розпоряджатися" викраденим у держави майном.
Реалізуючи золоте правило революції : "грабувати награбоване", в ситуації з Сахалінським родовищем неозброєним оком видно, що Кузьмич і компанія хочуть пограбувати грабіжників.
А ми то не могли зрозуміти, чому рингтоном у Кузьмича лунає: "Вставай, проклятьем заклейменный, весь мир голодных и рабов! ".
Виходячи з очевидного перерозподілу Зеленським, Єрмаком, та іншими бенефіціарами награбованого майна, цікаво, чи будуть грабувати заграбоване у ДГП "ПОЛТАВНАФТОГАЗГЕОЛОГІЯ" Семиренківське газоконденсатне родовище, завідувачем якого є Ахметов, чи будуть грабувати італійську Ені на Загорянське і Пірківське родовища, вкрадені знову у "Полтавнафтогазгеології", чи будуть грабувати заграбоване Карайкозівське нафтогазоконденсатне родовище, та десятки інших?
Чекаємо пояснень від СБУ, ОГП, САП, НАБУ чому обшуки пройшли тільки у диох із восьми бенефіціарів крадіжки спецдозволу на Сахалінське родовище. Що з іншими? Коли оголосять підозри, коли відшкодують збитки державі, коли відновлять пограбоване ДГП?
Чи, як і в ситуації з міністром оборони Яйцевим, за розкрадання 600 чоловік з міністерства притягнуть до відповідальності, але в тюрму і на ешафот жодний з них не піде? Включаючи і Яйцева.
Чи права має тільки владна антиукраїнська верхівка, усі інші безправні?
"Останній Бастіон" продовжує слідкувати за ситуацією, що склалася навколо Сахалінського нафтогазоконденсатного родовища. Ми будемо інформувати читачів про подальший розвиток подій.