Громадські організації закликають відновити електронне декларування, — Антикорупційний штаб

ПОЛІТИКА
02.12.2022, 15:55
Громадські організації закликають відновити електронне декларування, — Антикорупційний штаб

Неподання декларацій та відсутність їхньої перевірки максимально сприяє корупції та зловживанням

Громадські організації вимагають у народних депутатів якнайшвидше прийняти законопроєкт № 8071, який відновлює подання та перевірки електронних декларацій, - повідомляє Антикорупційний штаб.

Електронне декларування — одне із важливих досягнень у реформах після Революції Гідності, яке сприяло низці розслідувань і вироків щодо депутатів, міністрів і суддів. Проте в перші тижні повномасштабного вторгнення росії обов’язкове подання декларацій було призупинене.

Лише третина всіх посадовців подали свої декларації за 2021 рік.

Швидше за все, наступного року кількість поданих декларацій скоротиться ще більше, адже якщо їх подання перетворюється у «добровільне», то де-факто це означає демонтаж однієї з ключових антикорупційних реформ.

Передбачити наслідки зволікання з відновленням декларування досить просто, адже щось подібне три роки тому сталося із поданням фінансової звітності політичних партій. Різниця полягає лише в тому, що якщо партії безконтрольно розпоряджаються сотнями мільйонів гривень з державного бюджету, то чиновники та депутати впливають на використання сотень мільярдів гривень українських платників податків і коштів від партнерів України.

Неподання декларацій та відсутність їхньої перевірки максимально сприяє корупції та зловживанням, які в сучасних умовах є ще більш небезпечними явищами для держави та суспільства.

Після 9 місяців війни стало очевидним: якщо найближчим часом не відновити процес електронного декларування, органам слідства та антикорупційним органам буде фактично неможливо виявляти та притягувати чиновників до відповідальності за незаконне збагачення та брехню в деклараціях.

Відтак у найближчому майбутньому інститут електронного декларування може втратити свою ефективність, а антикорупційна реформа — відкотитись на 8 років.

До Верховної Ради України подано законопроєкт № 8071 «Про внесення змін до деяких законів України щодо здійснення заходів фінансового контролю з метою запобігання корупції». Ця ініціатива відновлює  подання електронних декларацій посадовцями, для яких це було обов’язком до початку війни.

Антикорупційний комітет схвалив цей документ ще 18 жовтня 2022 року, але він досі не винесений на розгляд до Верховної Ради.

Імовірно, окремі народні депутати умисно гальмують відновлення електронного декларування, яке продемонструвало свою ефективність у запобіганні корупції.

Громадські організації закликають народних депутатів включити до порядку денного та проголосувати за законопроєкт №8071, який відновлює подання електронних декларацій.

"Останній Бастіон" приєднується до спільної заяви громадських організацій та закликає відновити подання електронних декларацій.

Підписанти:

Громадська рада при НАЗК

Антикорупційний штаб
Інститут законодавчих ідей
Всеукраїнське об'єднання «Автомайдан»
StateWatch
Bihus.Info
Рух ЧЕСНО
Центр економічної стратегії
Громадянська платформа «Дій!»
Запорізький центр розслідувань
Anti-Corruption Research and Education Centre
Жіночий Антикорупційний Рух  
ГО «На межі»
Фундація DEJURE
ГО «Платформа Громадський Контроль»
ГО «Нівроку»
Центр громадського моніторингу та досліджень
ГО Центр протидії корупції
ГО «Трансперенсі Інтернешнл Україна»
ГО «Центр журналістських розслідувань» Сила правди»
Центр політико-правових реформ

Читайте також:
Кримінал
Дмитро Сус став відомий тим, що допоміг зняти арешт з 14 газових свердловин компанії Злочевського
12:15
Опінії
Відсторонення кількох високопосадовців з уряду України у вівторок після звинувачень у корупції надало цим занепокоєнням нову гостроту
28 січня, 11:25
Опінії
Навздогін попередній нашій подачі про брехуна з тими ж яйцями заувага про строкатість життя, суспільства і яєць
28 січня, 10:25
Світ
До України прибули інспектори з метою покращити незалежний нагляд за допомогою США Україні.
28 січня, 09:25
Опінії
Після скандалу із закупівлями Міноборони вирішило перейти на закупівлю "раціонів", щоб не показувати ціну за одиницю продуктів
27 січня, 18:15
Новини
Прибуття аудиторів до Києва має "підтримати важливі реформи та антикорупційні заходи українського уряду по всій країні"
27 січня, 17:25