Громадянську війну в Грузії у 1990-х спровокував Кремль

Опінії
07.11.2020, 09:48
Громадянську війну в Грузії у 1990-х спровокував Кремль
Фото: Getty Images

За категоричну відмову вступу Грузії до російськоцентричного блоку СНД Москва помстилася її президенту Звіаду Гамсахурдіа.

Видавець, політв'язень, публіцист

Громадянська війна у Грузії (1991-1993 рр.) є ситуативним внутрішньогрузинським непорозумінням, на якому підло зіграла Москва. Штрихи запровадженого нею сценарію рельєфно оприявнились у стратегії "русскай вєсни", як попередньо відпрацьованого плану розчленування єдиної країни.

Але план Луб'янки в Україні зазнав повного провалу. Натомість в Сакартвело події розвивалися інакше.

Про героїв періоду грузинської смути почну говорити з постаті Звіада Гамсахурдіа. Бувши сином визнаного комуністичним режимом класика грузинської літератури він мав повний пакет забезпеченого життя та перспективу успішної кар’єри, втім свідомо обрав шлях дисидентства.

Громадянську війну в Грузії у 1990-х спровокував Кремль_1

Юність проведена у середовищі антикомуністичного підпілля не могла не привести його до похмурих днів переслідувань, арештів та ув’язнення. Тюремні камери прийшли на зміну мебльованим апартаментам батьківської оселі.

Звіад Гамсахурдіа – найбільш безкомпромісний щодо московського експансіонізму державний керманич пострадянського простору. За його категоричну відмову від пропозиції вступу Грузії до російськоцентричної міжнародного блоку СНД Москва помстилася Звіаду, завдававши подвійного удару:

1) роздмухала сепаратистську істерію в Абхазії та Південній Осетії (що увінчалося війнами з офіційним Тбілісі);

2) посіяла розбрат між грузинами з кульмінацією у вигляді державного перевороту та громадянської війни в середині країни.

Звіад Гамсахурдіа (ліворуч) і Джохар Дудаєв (праворуч)
Звіад Гамсахурдіа (ліворуч) і Джохар Дудаєв (праворуч)

Важкі дні збройного опору на два фронти (зовнішня війна з кремлівськими інтервентами та заколотниками в середині Грузії) змусили звіадистів покинути терени Сакартвело. Президент Чеченської Республіки Ічкерія – Джохар Дудаєв простягнув руку допомоги своєму другу, вчителеві та поплічнику з антиімперського блоку кавказьких народів.

Відтак Грозний стає останньою цитаделлю грузинських націоналістів, очолених харизматичним лідером нації – Звіадом Гамсахурдіа. Книгу про якого невдовзі презентує наша підпільна видавнича лабораторія "Zалізний Тато".

Загін звіадістів у середмісті Тбілісі (1992 рік)
Загін звіадістів у середмісті Тбілісі (1992 рік)
Читайте також:
Війна
Українські піхотинці, дронарі, артилеристи не лише вогнем злагоджено випалюють ворога. Їм вдається брати у полон московитську десантуру.
19 лютого, 20:32
Війна
Протидія московитським загарбникам — єдина надія для жителів тимчасово окупованих теренів України на визволення. Віра у це не згасна.
04 лютого, 06:02
Мистецтво
Галерея образотворчого мистецтва Краєзнавчого музею імені Гната Стеллецького запрошує на виставку живопису. Показують картини зимової казки.
02 лютого, 09:23
Війна
Завдяки розробкам вітчизняним інженерів захисники України вправно і влучно б'ють ворогів. Кількість російських загарбників зменшується.
27 січня, 19:21
Історія
На наших очах зникають давні знаки та пам'ятки часів Гетьманщини. Ситуація катастрофічна, однак виправити її можна спільними зусиллями.
26 січня, 14:03
Війна
До окупантів — рукою сягнути, вони ж майже 3 роки тому отаборилися у Василівці. Ця тривожна близькість руйнує життя сотень українців.
20 січня, 14:52