Громадянську війну в Грузії у 1990-х спровокував Кремль

Опінії
07.11.2020, 09:48
Громадянську війну в Грузії у 1990-х спровокував Кремль
Фото: Getty Images

За категоричну відмову вступу Грузії до російськоцентричного блоку СНД Москва помстилася її президенту Звіаду Гамсахурдіа.

Видавець, політв'язень, публіцист

Громадянська війна у Грузії (1991-1993 рр.) є ситуативним внутрішньогрузинським непорозумінням, на якому підло зіграла Москва. Штрихи запровадженого нею сценарію рельєфно оприявнились у стратегії "русскай вєсни", як попередньо відпрацьованого плану розчленування єдиної країни.

Але план Луб'янки в Україні зазнав повного провалу. Натомість в Сакартвело події розвивалися інакше.

Про героїв періоду грузинської смути почну говорити з постаті Звіада Гамсахурдіа. Бувши сином визнаного комуністичним режимом класика грузинської літератури він мав повний пакет забезпеченого життя та перспективу успішної кар’єри, втім свідомо обрав шлях дисидентства.

Громадянську війну в Грузії у 1990-х спровокував Кремль_1

Юність проведена у середовищі антикомуністичного підпілля не могла не привести його до похмурих днів переслідувань, арештів та ув’язнення. Тюремні камери прийшли на зміну мебльованим апартаментам батьківської оселі.

Звіад Гамсахурдіа – найбільш безкомпромісний щодо московського експансіонізму державний керманич пострадянського простору. За його категоричну відмову від пропозиції вступу Грузії до російськоцентричної міжнародного блоку СНД Москва помстилася Звіаду, завдававши подвійного удару:

1) роздмухала сепаратистську істерію в Абхазії та Південній Осетії (що увінчалося війнами з офіційним Тбілісі);

2) посіяла розбрат між грузинами з кульмінацією у вигляді державного перевороту та громадянської війни в середині країни.

Звіад Гамсахурдіа (ліворуч) і Джохар Дудаєв (праворуч)
Звіад Гамсахурдіа (ліворуч) і Джохар Дудаєв (праворуч)

Важкі дні збройного опору на два фронти (зовнішня війна з кремлівськими інтервентами та заколотниками в середині Грузії) змусили звіадистів покинути терени Сакартвело. Президент Чеченської Республіки Ічкерія – Джохар Дудаєв простягнув руку допомоги своєму другу, вчителеві та поплічнику з антиімперського блоку кавказьких народів.

Відтак Грозний стає останньою цитаделлю грузинських націоналістів, очолених харизматичним лідером нації – Звіадом Гамсахурдіа. Книгу про якого невдовзі презентує наша підпільна видавнича лабораторія "Zалізний Тато".

Загін звіадістів у середмісті Тбілісі (1992 рік)
Загін звіадістів у середмісті Тбілісі (1992 рік)
Читайте також:
Історія
Балка Сажівка відіграла важливу роль в історії міста, яке нині зветься Дніпро. У давнину ця долина зі схилами була джерелом деревини й сажі.
23 квітня, 20:38
Світ
Британська дизайн-студія показала прототип надсучасного спортивного автомобіля. Серед потенційних покупців — саудити, катарці та інші.
09 квітня, 21:41
Спорт
Патріотичне виховання юнацтва — важливий складник здорової нації. На щастя, цим процесом на Полтавщині є кому якісно займатися.
07 квітня, 13:47
Війна
Рівно 22 роки тому в Україні створено унікальну структуру для військовиків спеціального призначення. Їхня малеча сповнена патріотизмом.
06 квітня, 18:41
Війна
У Кривому Розі та більшості міст України оголосили кількаденну жалобу. А в цей час у РФ виродки розповідають про «дотримання перемир'я».
05 квітня, 19:27
Війна
Українське вояцтво тримає стрій та фронт, відбиваючи постійні штурми московитів. Цього тижня лави наших захисників поповнили новобранці.
20 березня, 19:24