Громадянську війну в Грузії у 1990-х спровокував Кремль

Опінії
07 листопада, 09:48
Громадянську війну в Грузії у 1990-х спровокував Кремль
Фото: Getty Images

За категоричну відмову вступу Грузії до російськоцентричного блоку СНД Москва помстилася її президенту Звіаду Гамсахурдіа.

Видавець, політв'язень, публіцист, речник НВР "Правий сектор"

Громадянська війна у Грузії (1991-1993 рр.) є ситуативним внутрішньогрузинським непорозумінням, на якому підло зіграла Москва. Штрихи запровадженого нею сценарію рельєфно оприявнились у стратегії "русскай вєсни", як попередньо відпрацьованого плану розчленування єдиної країни.

Але план Луб'янки в Україні зазнав повного провалу. Натомість в Сакартвело події розвивалися інакше.

Про героїв періоду грузинської смути почну говорити з постаті Звіада Гамсахурдіа. Бувши сином визнаного комуністичним режимом класика грузинської літератури він мав повний пакет забезпеченого життя та перспективу успішної кар’єри, втім свідомо обрав шлях дисидентства.

Громадянську війну в Грузії у 1990-х спровокував Кремль_1

Юність проведена у середовищі антикомуністичного підпілля не могла не привести його до похмурих днів переслідувань, арештів та ув’язнення. Тюремні камери прийшли на зміну мебльованим апартаментам батьківської оселі.

Звіад Гамсахурдіа – найбільш безкомпромісний щодо московського експансіонізму державний керманич пострадянського простору. За його категоричну відмову від пропозиції вступу Грузії до російськоцентричної міжнародного блоку СНД Москва помстилася Звіаду, завдававши подвійного удару:

1) роздмухала сепаратистську істерію в Абхазії та Південній Осетії (що увінчалося війнами з офіційним Тбілісі);

2) посіяла розбрат між грузинами з кульмінацією у вигляді державного перевороту та громадянської війни в середині країни.

Звіад Гамсахурдіа (ліворуч) і Джохар Дудаєв (праворуч)
Звіад Гамсахурдіа (ліворуч) і Джохар Дудаєв (праворуч)

Важкі дні збройного опору на два фронти (зовнішня війна з кремлівськими інтервентами та заколотниками в середині Грузії) змусили звіадистів покинути терени Сакартвело. Президент Чеченської Республіки Ічкерія – Джохар Дудаєв простягнув руку допомоги своєму другу, вчителеві та поплічнику з антиімперського блоку кавказьких народів.

Відтак Грозний стає останньою цитаделлю грузинських націоналістів, очолених харизматичним лідером нації – Звіадом Гамсахурдіа. Книгу про якого невдовзі презентує наша підпільна видавнича лабораторія "Zалізний Тато".

Загін звіадістів у середмісті Тбілісі (1992 рік)
Загін звіадістів у середмісті Тбілісі (1992 рік)
Читайте також:
Гібридна російська агресія спонукає Збройні Сили Фінляндії до постійних військових навчань із метою відбиття ймовірного наступу зі Сходу.
21 листопада, 15:45
Президент Азербайджану разом із дружиною завітали до міст Фюзулі та Джебраїл, нещодавно звільнених від вірменської окупації.
17 листопада, 12:56
Немає такої людини, котра хоча б раз у житті не куштувала шоколадні ласощі.
17 листопада, 08:51
Розгортання військового конфлікту на півночі Ефіопії в області Тиґрай змушує багатьох громадян мігрувати до сусіднього Судану.
16 листопада, 10:42
Десятки людей середнього і літнього вийшли у центр Мінська, щоби покласти квіти до пам'ятника Владіміру Лєніну.
07 листопада, 15:15
Військовий журналіст і учасник бойових дій на Сході України Михайло Ухман презентував книгу "Люди волі: шляхи на війну".
31 жовтня, 13:26