Гроші ЄС в кишенях друзів Путіна, або Як розбагатів клан Орбана

ПОЛТАВА
13.02.2018, 09:03
Гроші ЄС в кишенях друзів Путіна, або Як розбагатів клан Орбана

Однією рукою «стримує Брюссель». Другою роздає кошти ЄС членам своєї родини. Це Віктор Орбан, чия сім’я систематично збагачується шляхом виграшу тендерів на великі соціальні проекти, які в основному фінансує Євросоюз.

Про це повідомляє WP.pl.

Ще рік тому прем’єр-міністр Угорщини організував масштабну національну акцію-опитування під гаслом «Зупинімо Брюссель». Сьогодні ж в Брюсселі сушать голову, як зупинити Будапешт, який використовує гроші ЄС, щоб винагородити членів сім’ї та друзів Віктора Орбана.

Як повідомляв угорський портал Direkt36, у грудні компанія Gamma Analcont, що належить Дьозьо Орбану-молодшому, виграла тендер на співфінансування проекту ЄС щодо розвитку «інтелектуальної системи інженерного контролю» в енергетичній галузі. Дьозьо Орбан-молодший – це брат прем’єр-міністра, а субсидія у понад 400 000 євро – це третій транш грошових коштів ЄС, зароблених його компанією.

Гроші ЄС в кишенях «євроскептиків»

Хоча гроші надходять з ЄС, їх розподіл визначають національні органи влади. У 2013 році система надання грантів перейшла під безпосередній контроль прем’єр-міністра Віктора Орбана. І завдяки йому – прямо чи опосередковано – кошти надходили постійним потоком на підприємства його братів – Дьозьо-молодшого і Арона Орбанів, а також зятя Іштвана Тіборца і, перш за все, його батько Дьозьо Орбана. Згідно з даними, отриманими угорськими ЗМІ, з 2013 р. компанії Орбанів, які працюють переважно в гірничодобувній, цементній та транспортній галузях, подвоїли свої доходи.

У Брюсселі все більше усвідомлюють цю проблему. У січні Європейське управління з питань запобігання зловживанням та шахрайству (OLAF) заявило про серйозні підозри в укладанні тендерів на користь компанії, якою керує зять угорського прем’єра. Незважаючи на відсутність попереднього досвіду, з 2011 року його компанія почала масово вигравати тендери на освітлення у муніципалітів, якими керують представники партії прем’єра Орбана – Фідес. Іштван Тіборца отримав замовлення, незважаючи на те, що він часто пропонував значно завищені ціни – іноді навіть на 50%. Завдяки цим контрактам він заробив 40 мільйонів доларів. OLAF хоче, щоб Європейська комісія наказала Угорщині повернути ці кошти.

Але справа зятя прем’єра – це лише одне з багатьох подібних справ. Компанія Dolomit, що належить батькові прем’єр-міністра, зазвичай навіть не бере участі в конкурсах та тендерах. Вона є субпідрядником у багатьох громадських проектах, які фінансуються ЄС, надаючи їм камінь та будівельні матеріали. Від моменту, коли Віктор Орбан вдруге прийшов до влади у 2010 році, доходи фірми зросли на 330%, а її річний чистий прибуток в 2015 р. був майже в 10 разів більшим, ніж на початку десятиліття.

«Отримання контрактів на державні закупівлі в Угорщині зараз залежить від особистих знайомств, а не якості пропозиції, – заявив в Європарламенті Франк Енгель, євродепутат від Люксембургу (фракція християнських демократів), член групи, що розслідує витрати коштів ЄС в Угорщині. – Де ще в Європейському Союзі є система, щоб державні контракти переходили до членів сім’ї глави уряду? Я не думаю, що це відбувається в будь-якій іншій країні», – додав він.

Енгель та інші депутати Європарламенту закликають, щоб у наступному багаторічному бюджеті ЄС узалежнити питання надавання Угорщині коштів від участі у новоствореній Європейській прокуратурі, що має займатися зловживаннями у сфері витрати коштів ЄС.

Орбан піклується про своїх

Орбан, однак, не боїться таких пропозицій. У грудні він заявив, що угорська економіка обійдеться без коштів ЄС. Без сумніву, компанії Орбана обійдуться без них, як обходилися задовго до вступу Угорщини в Євросоюз.

За даними тижневика «Elet es Irodalom», бізнес-кар’єра батька прем’єра почалася на початку 90-х років, коли він придбав за заниженою ціною приватизовану шахту бокситів. Частину грошей на її придбання виділили компанії, пов’язані із партією його сина. Сама партія отримала ці кошти, зокрема, від продажу розкішних приміщень, наданих державною скарбницею. Позика мала бути погашена лише на 25%.

Але такі умови були надані не через поганий стан справ бізнесмена. Коли Фідес вперше прийшла до влади у 1998 році, Dolomit став постачальником незліченних проектів будівництва доріг. Коли прем’єру Віктору Орбану закинули «просування» батьківської компанії, він пояснив, що, якщо б він дійсно хотів це зробити, його батько був би набагато багатшим. Більше того, політик клявся, що особисто переконував батька не брати участі у проектах. Після 2010 року ситуація була схожою. Щоправда, тендери на державні проекти найчастіше вигравали пов’язані з Фідес олігархи, такі як Лайош Сімічка чи Лорінц Месарош – і, як ми вже бачили, брати прем’єра-міністра, – але дуже часто використовували компанію Дьозьо Орбан в якості субпідрядника.

Тому, навіть якщо потік коштів ЄС, що рухається до Угорщини, ослабне, родичі Орбана зможуть спокійно спати. Прем’єр-міністр Угорщини багаторазово демонстрував, що він у змозі піклуватися про інтереси родини.

Читайте також:
Полтава
Полтавським «зеленим ямщикам» слід брати приклад із колег по цеху. Але, коли бажання сприяти перемозі України немає, то воно і не з'явиться.
06:02
Полтава
У міській раді склалася типова для всіх органів виконавчої влади ситуація. Так, одним набридло виконувати свої обов'язки, іншим їх мало.
вчора, 12:18
Полтава
Чоловік рибалив в акваторії Кам'янського водосховища неподалік села Орлик Полтавського району. Тепер доведеться заплатити штраф.
вчора, 07:00
Полтава
Депутати з чиновниками погодили план щодо усунення назв, які мають російське або совєцьке походження. Виявляється, не все ще декомунізовано.
26 березня, 20:23
Полтава
Нерестова заборона в області діятиме до кінця весни. Це дозволяє природоохоронцям кількісно відновлювати наявність прісних біоресурсів.
26 березня, 14:45
Полтава
Чиновникам і депутатам немає часу вкладатися в українську перемогу, адже посилено набивають кишені. Підтримка воїнів — на громадянах.
26 березня, 07:09