Хто дав друге дихання ЄДАПСу ?

ПОЛІТИКА
27 вересня, 13:31
Хто дав друге дихання ЄДАПСу ?

В Україні процвітає схема на документах: через Кабмін та корупційний спрут переплачує кожен.

Компанія «Поллі-Сервіс» (створена менеджерами скандального ЄДАПС) лише за неповні 9 місяців 2023-го «виграла» тендери на 1,9 млрд грн, а торік – на 7 млрд.

Цих грошей вистачило б на купівлю 140 тис. комерційних дронів, які використовують ЗСУ. Але замість допомоги фронту гроші витрачаються на папір. «Поллі-Сервіс» друкує захисні елементи, бланки суворої звітності, які вже давно потрібно було цифровізувати.

А держпідприємство поліграфкомбінат «Україна» купує ці документи без конкурсу та витрачає на це мільярди.

Король держзакупівель: скільки з бюджету отримує «Поллі-Сервіс».

Скандальна компанія «Поллі-Сервіс» отримує більше тендерів, ніж більшість держпідприємств. З січня по вересень 2023 року колишній ЄДАПС отримав контракти на 1,9 млрд грн.

Для порівняння, одна з найбільших держкомпаній «Укрпошта» за цей же період виграла тендери лише на 345,3 млн грн. Це в 5,6 рази менше, ніж у «Поллі-Сервіс».

«Поллі-Сервісу», незважаючи на цілу низку скандалів, сотні мільйонів гривень за матеріали для виготовлення документів платить держкомпанія «Поліграфкомбінат «Україна». Так, за даними Рrozorro, тільки за останні кілька місяців «Поллі-Сервіс» отримав від поліграфкомбінату:

  • 24 липня – 172,9 млн. грн.;
  • 24 липня – 172,9 млн. грн.;
  • 24 липня – 232,4 млн. грн.;
  • 4 липня – 140,5 млн. грн.;
  • 5 червня – 5,3 млн. грн.
Хто дав друге дихання ЄДАПСу ?_1

Усього за неповних 9 місяців підприємство отримало з бюджету майже 2 млрд грн.

Обсяг тендерів традиційно потрапляє до десятки найбільших у всій країні. Неймовірні заробітки «Поллі-сервіс» на держзакупівлях почалися 2021-го.

Ще 2020-го підприємство отримало за рахунок держзакупівель лише 12,4 млн грн. Для порівняння, 2022-го за повний рік «Поллі-сервіс» отримав уже 7 млрд грн. Абсолютну більшість тендерів компанія отримала від держпідприємства «Поліграфкомбінат «Україна». За весь час існування «Поллі-сервіс» отримав тендери на 10,76 млрд. грн., з них 10,49 млрд. грн. – від «Поліграфкомбінату «Україна».

«Поллі-сервіс» виготовляє захисні елементи, бланки тощо для документів суворої звітності. Вони продають свою продукцію державному поліграфкомубінату. Якби вимоги до документів спростили, перевели їх в електронний вигляд, а замість дорогих захисних елементів справжність перевіряли у реєстрах, лише торік держава могла заощадити близько 7 млрд грн. За ці гроші можна було купити 140 тис. популярних серед воїнів ЗСУ дронів Mavic 2 Pro.

Хто стоїть за держзакупівлями

«Поллі-сервіс» належить "Інноваційно-індустріальній групі" (ІІГ, володіє 85% компанією) та киянці Наталії Кочубей (15%). Своєю чергою ІІГ належить Таріяму Матару Мохамеду (громадянин ОАЕ), Ірині Обиденко та ще кільком компаніям.

Ірина Обиденко очолювала ЄДАПС з моменту його заснування та до закриття. Своєю чергою Наталія Кочубей була віце-президентом ЄДАПС. Фактично «Поллі-сервіс» заснований менеджерами скандального консорціуму, які виконують таку ж роботу. Бенефіціаром схеми був Юрій Сидоренко.

Неодноразово писали про розслідування щодо Сидоренка, його зв’язки з корупційними схемами як в Україні, так і за кордоном.

Схема ЄДАПС існувала в Україні з 2010 по 2014 рік. Тоді з нею боровся голова редакційної ради Михайло Бродський. Представники монополіста домовлялися з керівником міністерства або відомства, що захисні елементи будуть використовуватись на більшості документів, за що керівник державного органу отримував «відкат». Використання голографічних елементів робило документ суттєво дорожчим та дозволяло ЄДАПС отримувати мільярдні прибутки на тендерах.

Через постійне використання корупційних схем в Україні з’явилося 453 види бланків документів суворої звітності, вартість яких необґрунтовано завищена через використання у них голографічних знаків. Фактично, це був ще один корупційний податок для українців, який потрібно було сплачувати при кожному оформленні документів з елементами голографічного захисту.

Так, наприклад, атестати про середню та вищу освіту при собівартості 2,2 грн випускники шкіл та вишів змушені купувати за 35,64 грн. Такі позамежні доходи осідали на рахунках підгодованих держпідприємств та консорціуму ЄДАПС.

Як відродили схему ЄДАПС

2021-го Тетяна Бондаренко, яка є подругою колишнього топменеджера ЄДАПСу Ірини Обиденко, очолила «Поліграфкомбінату «Україна». Держпідприємство належить Кабміну і без згоди уряду ухвалити таке кадрове рішення було неможливо.

Після призначення Бондаренка «Поллі-Сервіс» почав отримувати величезні тендери. Водночас «допоміг» ЄДАПСу, який відродився і Кабмін. Уряд почав повертати та посилювати вимоги до документів. Замість того, щоб переводити бланки в електронний вигляд і рухатися на шляху до цифровізації, Кабмін вирішив підняти ціни на бланки.

Так, 23 лютого 2022-го, постановами №275 та №844 уряд Шмигаля змінив вимоги до бланку посвідчення водія, додавши норму, згідно з якою «персоналізація бланка відбувається способом кольорового ретрансферного термодруку».

Постановою №228 також 23 лютого 2022-го змінили вимоги і до закордонних паспортів. Кабмін вирішив розмістити на паспорті Малий Державний Герб та Прапор, розмістити на документі низку захисних елементів.

Фактично відомий корупційний спрут, який діяв з 2010-го до 2014-го, не лише відродився, а й отримав нові оберти.

Джерело: «Антикор»

Читайте також:
Кримінал
Хабарник хотів нагріти руки на відбудові зруйнованих окупантами об'єктів.
вчора, 13:52
Кримінал
САП скерувала до суду обвинувальний акт у справі Коболєва про незаконні премії на 229 млн грн.
вчора, 08:05
Політика
Журналісти знайшли маєток, в якому мешкає заступник Андрія Єрмака.
30 листопада, 08:30
Кримінал
У таку суму він оцінив голосування за продовження строку дії оренди земельних ділянок.
30 листопада, 06:45
Позиція
Голова Терешківської громади вирішив «нагріти руки» на будівництві укриття.
29 листопада, 17:35
Опінії
Минулого року час грав на нашу користь. Цього — на користь обох сторін. Наступного може бути гірше.
29 листопада, 09:25