Хто доїть «Укренерго» та отримує захмарні премії під час війни?
Премії екс-голови «Нафтогазу» Коболєва не дають спокійно спати голові правління «Укренерго» Кудрицькому
Звичайно, до рекордних 40 млн доларів премій «Нафтогазу» топ-менеджерам «Укренерго» іще далеко. Але, як казав класик: «батя, я стараюсь».
Поки що темп виплат зарплати для керівництва «Укренерго» досягнув цифри у 8,5 млн грн щомісячно. За 4 місяці 2024 року винагорода правління «Укренерго» становила 16,5 млн грн.
Заради справедливості варто зазначити, що, крім Кудрицького, народні гроші в «Укренерго» отримують й інші члени правління: Олексій Брехт, Сергій Галаган і Олег Скрипник.
Бажання красиво жити і нічого не робити не так просто викорінити навіть у тих, хто переконує суспільство, що він за європейські цінності. Від євроцінностей там лише готівкові євро.
Особливо показово, що енергетична криза лише набирає свого ходу, а правління «Укренерго» без жодного докору сумління продовжують отримувати величезні виплати.
По суті компанія «Укренерго» не придумала чудодійну рятівну схему забезпечення населення і промисловості електроенергією. «Укренерго» не спромоглось у 2023 році отримати від міжнародних партнерів необхідні для ремонту зруйнованих підстанцій гроші. Практично всі кошти були отримані з бюджету, куди направляли кошти на різні потреби держави (соціальні, ремонти, виплати). Питання: так а за що тоді керівництву «Укренерго» платити відверто завищені зарплати? Працюють в умовах війни? Так всі працюють в умовах війни.
Керівництво «Укренерго» провалило підготовку до зими, оскільки із необхідних ключових 10 підстанцій капітально відремонтували лише 3 підстанції. В цілому було критично пошкоджено і потребувало повної реконструкції 26 підстанцій «Укренерго» із 36 центральних підстанцій, які фактично з’єднують енергосистему України. Про це влітку 2023 року громадськість дізналася не від «Укренерго». Всього в «Укренерго» нараховується 104 підстанції.
Усі роки війни «Укренерго» не поспішає розкривати дані про ремонти і надані кошти. Але, попри це, було відомо, що у 2023 р. «Укренерго» отримало лише 240 млн дол. гранту для ремонту об’єктів енергосистеми від наслідків ракетних ударів. Решту грошей для ремонтів компанія отримувала із бюджету. Сумарно «Укренерго» отримало 1 млрд дол.
Ситуацію врятувала тепла зима. І тому «Укренерго» може надувати щоки і розповідати як «успішно пройшли зиму».
Невідремонтовані підстанції не справлялись із ростом споживання електроенергії населенням і промисловістю, що змушувало увесь цей час залучати аварійну імпортну електроенергію. Тому і не було відключень.
Зрештою про рівень відновлення підстанцій «Укренерго» говорять слова головного диспетчера «Укренерго» Зайченка, який у січні 2024 р. радив українцям купувати стабілізатори, бо рівень напруги з боку «Укренерго» не є повністю контрольованим: «Моя рекомендація тим, у кого є прилади, чутливі до рівня напруг, – купити стабілізатор напруги».
А напруга – це робота підстанцій. Такі от результати ремонтів підстанцій «Укренерго».
Напевно така самопевність дозволяє «Укренерго» підвищувати собі виплати.
І це все відбувається на тлі колапсу енергосистеми, відключень електроенергії, очікування обмежень влітку і страх зими 2024-2025 рр.
Список порушень довгий. Але безумовно найцікавіший пункт постачання без отримання оплати електроенергії компанією «Юнайтед Енерджі» Ігоря Коломойського на 1,4 млрд грн.
«Укренерго» оскаржувало результати аудиту в суді, але частково змогло довести свою невинуватість.
Історія про Кудрицького, Коломойського, «Юнайтед Енерджі» вже обросла легендами, розслідуваннями, кримінальними справами. Уже хто лише не писав, розповідав чи знімав сюжети про корупцію в «Укренерго». І нове розслідування більше політичного, ніж економічного характеру із демонстративною назвою «Як вкрасти 1,4 млрд грн за тиждень. Майстер-клас від Кудрицького та Коломойського» - це вже радше корупційний діагноз «Укренерго».
Якщо відобразити у двох реченнях суть справи Кудрицького-Коломойського – це отримання без оплати електроенергії компанією «Юнайтед Енерджі» на суму 1,4 млрд грн у напевно найтяжчий період лютого-березня 2022 року. Намагалися проковтнути максимальний обсяг, бо напевно думали, що України вже не буде, всі втечуть до Європи і вже ніхто ні за що не буде відповідати. Але не так сталось, як гадалось.
Але якби справа корупційної кооперації Кудрицького та бізнесу Коломойського була лише одним місцем, де годуються «енергореформатори». А справа про виділення 65 млрд грн на супер-технологічний «триступеневий захист» енергетичних об’єктів, які виявились простими мішками з піском та камінням і бетонними блоками?
До споруджень монолітних бетонних систем захисту якось не дійшли руки у Найєма і Кубракова. Кубракова звільнили. А Кудрицький в «Укренерго» на місці.
Цілком заслуговує на кримінальну справу питання боргів на ринку електроенергії, де сума заборгованості не опускається нижче 60 млрд грн. І у пріоритеті «Укренерго» розрахунок не з постачальниками електроенергії для населення (де борги більше 20 млрд грн), а з бідними і знедоленими олігархічними сонячними та вітровими станціями. У 2023 році «Укренерго» скорочувало суму боргу на 24 млрд грн, але половину, 12 млрд грн, отримали сонячна та вітрова генерація, які отримують по 8 грн за кВт.
Тому поки біля керма «Укренерго» перебуватимуть спеціалісти з «доїння» бюджетів державних компаній, то і борги будуть зростати на ринку електроенергії, і відповідальності за схеми торгівлі-крадіжки електроенергії ніхто не понесе.