Хто і для чого збудував «Пентаґон» на Львівщині?

ІСТОРІЯ
21 квітня, 08:09
Хто і для чого збудував «Пентаґон» на Львівщині?
Фото: Facebook

Село Рівне Дрогобицького району завжди дивувало подорожніх. Це чи не єдиний населений пункт із 100%-во ідеальною геометричною формою.

Перед вами копія плану містечка Кьоніґсау, яке було споруджене німецькими колоністами-католиками у 1783 році на відстані 22 кілометри від Дрогобича. Сьогодні на території колишнього Кьоніґсау розкинулося село Рівне, яке зберегло планувальну структуру колишньої колонії (див. схему нижче).

Дивлячись на цей малюнок ви, як читачі, звісно ж, одразу розпізнали у ньому пентаґон і пентаґраму (п'ятикутник) — один із найбільш давніх релігійно-містичних символів. Виникає закономірне питання: для чого цьому підкарпатському містечку Кьоніґсау надали, в плані, саме такої форми — пентаґону?..

Хто і для чого збудував «Пентаґон» на Львівщині?_1

Варто наголосити, що населених пунктів із таким плануванням не зустрічається більше ніде у світі. Ось у чому унікальність цього «галицького Пентагону»; хтось і для чогось закладав у цей план свою ідею...

Щось вона мала символізувати, а головно — працювати, тобто реалізовувати, скриті у ній, ідеологічні смисли?

По-перше, я спробував розшукати хоч якісь більш-менш точні відомості про отого австрійського інженера-архітектора Бургаллера, якому приписують розробку розглядуваного плану Кьоніґсау, але результат невтішний. Не знайшов жодних фактів, які б про це свідчили.

По-друге, вивчення плану Кьоніґсау привело мене до припущення, що в основі його розробки лежать не стільки побутово-урбаністичні, як ірраціональні релігійно-світоглядні ідеї. Причому, частина із них — на межі зі сферою релігійної містики.

Ну, от, посудіть самі: на наведеному тут плані в центрі цього містечка-колонії Кьоніґсау бачимо велику площу у формі пентаґону, в яку вписано пентаґраму (п'ятикутну зірку) із храмом у центрі. Причому, бічна сторона цього пентагону становить близько 800 метрів.

Від кутів цього центрального пентаґона радіально відходять 5 променів-доріг, простір між якими зайнятий кварталами із вуличками між ними. І, перше, що спадає на думку так це те, що тут ми маємо справу з якоюсь зумисне сакралізованою структурою, яка невідомо для чого створена.

(Якби такий план був типовим і розповсюдженим у той час, то ми б бачили поселення зі схожим плануванням також в інших місцях Європи. Але ж прямих аналогій нашому Кьоніґсау, у світі досі не виявлено).

І, наостанок — про символізм самого плану: отого пентаґону і пентаграми. У ранній західній Церкві пентаґрама могла символізувати, як припускають, 5 ран нашого Спасителя: перша — від тернового вінця, а чотири — від цвяхів на руках і ногах.

Але, щось у тому ранньому Середньовіччі відбулося, що у часи інквізиції пентаґраму стали називати «Ногою відьми» — Witch's Foot або ж Drudenfub. Зрештою, пояснень до символіки пентаґону і пентаґрами є ціле море, однак це виходить за рамки теми мого допису.

Сьогодні ж можемо багато всього різного припускати: хто і для чого побудував Кьоніґсау у формі пентаґону. На мій погляд, під час розробки (а, можливо, і замовлення самого плану) Кьоніґсау, не обійшлося без впливу масонських організацій, які буквально хлинули у Галичину.

Зокрема, до Львова після 1772 року; саме тоді, коли наші землі перейшли під протекторат дому Габсбурґів. Гадаю, що відповіді на всі ці питання досі лежать невідчитаними у старезних — вкритих багатолітнім пилом — фоліантах на котромусь зі стелажів у наших архівах.

Одним словом, Кьоніґсау потрібен свій, безтямно закоханий у нього, дослідник минулого...
Поселення Кьоніґсау або ж Рівне на Львівщині
Поселення Кьоніґсау або ж Рівне на Львівщині
Автор : Микола Бандрівський
Читайте також:
Опінії
Абсолютно маловідомі речі, які ніхто не показує, і навіть туристи їх не бачили. Команда столичних ентузіастів готує справжнє відкриття!
06 жовтня, 12:54
Мистецтво
Для того, щоб її побачити, доведеться їхати в італійську Кремону. Справді, дивовижне місто із понад тисячолітньою історією.
11 липня, 08:29
Політика
Вітчизняна грантово-донорська політика розрахована на підтримку кумівства. Про підтримку й ефективність громадських ініціатив не йдеться.
25 червня, 14:53
Світ
Висота хмарочоса Merdeka 118 становить 678.9 метра.
13 січня, 17:29
Історія
Ніякі іншопланетяни на Землю не прилітали й не будували піраміди у Ґізі. Просто у наших пращурів була просунута стародавня технологія.
12 січня, 13:42
Світ
Унікальна споруда у Наринській області Кирґизстану притягує туристів. Це – караван-сарай неподалік кордону із комуністичним Китаєм.
07.09.2023, 17:53