Хто і навіщо збудував 150-кілометровий мур посеред Йорданської пустелі?

ІСТОРІЯ
04.08.2023, 17:54
Хто і навіщо збудував 150-кілометровий мур посеред Йорданської пустелі?
Фото: Google

Унікальна споруда Гатт-Шебіб – це побудована з каміння стіна. Вона тягнеться вздовж пустелі від Ваді аль-Хасі до Рас ан-Накаба.

Згідно з висновками йорданських та британських археологів, вік 150-кілометрового муру приблизно 12-15 тисяч років. Будівництво Гатт-Шебіба почалося саме у ті далекі часи.

Максимальна висота стіни становить лише 1,5 метра. Виникає питання: чому було вирішено побудувати таку довгу і невисоку "огорожу" посеред пустелі, де ніхто не живе?

Археологічні руїни вперше виявив британський дипломат сер Алек Кіркбрайд у 1948 році. Відтоді цілий ряд науковців досліджували споруду доби залізного віку, чию появу приписували різним цивілізаціям – від ханаанців до набатеїв.

«Процес будівництва кілька разів переривався та відновлювався. Оскільки не використовувався сполучний матеріал, стіна потребувала постійного відновлення. Бедуїни ж використовували Гатт-Шебіб для розмежування своїх кочових господарств і племінного поділу», – коментує доктор наук Фаузі аль-Абудана.

150-кілометровий мур переважно побудований виключно із природних матеріалів, однак через значну довжину вони відрізняються розмірами. Вплив ерозії та людський фактор долучилися до руйнації колись величної споруди.

Подібно до багатьох інших археологічних пам'яток на Близькому Сході, Гатт-Шебіб продовжує стикатися з численними загрозами для цілісності та стійкості об'єкта. На жаль, уряд Йорданії не зацікавлений у збереженні та консервації стіни для прийдешніх поколінь.

Крім того, медіаагенція "Останній Бастіон" закликає читачів пам'ятати, як дві напівзруйновані будівлі Круглої площі Полтави віддали на баланс області. Відновлювати їх влада не збирається.

Хто і навіщо збудував 150-кілометровий мур посеред Йорданської пустелі?_1
Читайте також:
Історія
Цікаве відкриття було зроблено у селі Сарáйоню неподалік Коньї посеред Анатолійського півострова. Нині там тривають дослідження.
26 січня, 08:29
Історія
Жителі Месопотамії залізного віку були носіями унікальних знань. Про це свідчать давні архітектурні та писемні пам'ятки тієї доби.
21.12.2023, 19:45
Світ
Відкриття собору відбудеться наступного року.
08.10.2023, 10:29
Позиція
Через відсутність належного законодавчого регулювання, Україну накрила хвиля незаконних будівництв
22.09.2023, 11:25
Політика
Їх не зупинило навіть те, що для Олександрівської лікарні встановлено комплексну охоронну зону (КОЗ-9), в якій заборонено будівництво
15.09.2023, 14:17
Історія
До появи римлян на Передньому Сході там існувала Набатейська держава, яка залишала по собі чималу архітектурну спадщину у пісках.
11.08.2023, 19:47