Таємниця цивілізації Караль у стародавньому Перу

ІСТОРІЯ
31.07.2023, 16:49
Таємниця цивілізації Караль у стародавньому Перу

Найстаріша цивілізація в Америці та одна з найстаріших у світі. Вона включала близько 30 міст і процвітала приблизно 5700 років тому.

Перуанська цивілізація Караль була розвиненим суспільством на тисячоліття раніше, ніж решта доколумбові цивілізації Андського регіону. Її відкрила якихось 20 років тому місцевий археолог пані Рут Шаді Соліс з Університету Сан-Маркос.

Дослідниця встановила, що поселення, яке складалося з кількох пірамід-велетів було квітучим мегаполісом у той час, коли у долині Ґізи будувалися великі піраміди. Караль – один із багатьох населених пунктів давно минулої цивілізації Норте-Чіко, що населяла сучасний Перу й передувала імперії інків.

«Ця, без перебільшення, передова цивілізація, зважаючи на все, за рівнем розвитку не поступалася давнім єґиптянам. Наша експедиція виявила, що Караль став місцем паломництва творців Мачу-Пікчу та Куско. Серед його величних споруд, окрім пірамід, – круглі площі, амфітеатр, численні будинки та навіть підземна зрошувальна система. Караль був одним із чудес інженерної думки стародавнього світу», – коментує Рут Шаді Соліс.

Місто було побудоване так, що могло легко витримувати сильні землетруси, які часто відбуваються на території теперішнього Перу. Але як Караль стільки років залишався прихованим від наших очей?

Насправді вперше на нього вийшли німецькі археологи ще у 1905 році, але оскільки всі споруди, які ми бачимо нині, були поховані під товщею землі с піском і глиною, то Караль не привернув належної уваги науковців. І тільки через понад 80 років поселенням зацікавилися дослідники, а повноцінні розкопки почалися ще через 10 років.

Більшість того, що ми знаємо про перуанське місто пірамід – це заслуга і самовіддана праця команди пані Рут Шаді Соліс. Спочатку робота велася в екстремальних суворих умовах місцевої пустелі, далеко від електрики та водопостачання, на розкопки не вистачало фінансування.

Протягом кількох місяців копіткої праці у землі команда так і не виявила кераміки чи інших очікуваних артефактів, які археологи зазвичай сподіваються відкопати знайти у таких місцях. Більшість колег Рут Шаді Соліс почали скептично ставитися до цієї витівки.

Якщо немає кераміки – значить не було тут ніякого поселення, але керівниця експедиції мала іншу теорію. Вона припустила, що можливо Караль був побудований ще у докерамічний період, і тому артефактів немає.

Звичайно, ця теорія не була схвально прийнята в академічній спільноті, бо тоді виходило, що Караль набагато старший за будь-яке інше поселення, знайдене в Америці. Зрештою, так і сталося!

Офіційне підтвердження теорії Рут Шаді Соліс відбулося лише за 4 роки після початку розкопок. До цього моменту її команда вже попрацювала на дослідженні найбільших пірамід і споруд, що їх оточують.

Але найбільше допомогла визнанню відкриття знахідка стародавніх мішків тростини, відомих як "шикрас" (кеч. shícras). Згідно з теорією, саме у цих очеретяних мішках тисячі років тому робітники носили каміння для будівництва із сусіднього кар'єру.

Хай там як, останки цих "шикрас" ідеально підійшли для початку тривалих досліджень і радіовуглецевого датування. Насамперед Рут Шаді Соліс надіслала зразки двом своїм колегам до США, які були приголомшені результатами.

«Радіовуглецеве датування показало, що цим останкам було не менше 4600 років. А це явне свідчення того, що Караль існував не менше ніж на 1000 років раніше за найдавніше відоме міське поселення в Америці. З архітектурного погляду Караль – абсолютне диво. Ми знайшли 6 пірамід, найбільша з яких займає площу майже чотирьох футбольних полів, а міська інфраструктура дуже схожа на сучасну. Від житлових комплексів до амфітеатру, здатного вмістити одночасно сотні людей, до торгових площ. Так, Караль був збудований з урахуванням суворої ієрархії. Кожен культурний шар мав місце під стародавніми пірамідами», – стверджує Рут Шаді Соліс.

Через десятиліття дослідження та розкопки у Каралі продовжуються, але поки що багато питань залишаються без відповіді. Взагалі перші люди заселили ці райони Перу не раніше 12000 років тому; але тоді не було жодних міст, і вони жили невеликими громадами та поселеннями, в основному вздовж Тихоокеанського узбережжя.

Однак, що змусило людей приблизно 5000 років тому залишити прибережні океанські території та почати зводити великі міста за суворих умов перуанської пустелі? Наразі це дискусійна загадка навіть для академіків!

До речі, було б неправильно припускати, що саме цивілізація Норте-Чіко з центром у Каралі та її досягнення 100%-во вплинули на сусідні легендарні давні цивілізації Перу. Це не зовсім так, бо вона тривалий час існувала окремо, й лише у добу свого занепаду стала поширювати вплив на сусідів.

Археологи з Університету Сан-Маркос припускають, що незабаром відкриють такі ж міста як Караль, а може бути й старші віком за нього. Особливо, враховуючи новітні технологічні можливості радіовуглецевого датування.

Своєю чергою, медіаагенція "Останній Бастіон" закликає читачів пам'ятати, що неподалік мексиканської столиці височіє унікальна для історії кремезна споруда. Її вік археологи встановили III століттям після Різдва Христового.

Таємниця цивілізації Караль у стародавньому Перу_1
вибір редакції
Читайте також:
Історія
Археологи виявили у Туреччині можливе місце поховання християнського священника грецького походження. Його переслідували у Римській імперії.
11 грудня, 14:54
Історія
Без перебільшення — знахідка століття! Вітчизняні архівісти відшукали у підвалах Варшави друковані зображення князів Кия, Щека і Хорива.
10 листопада, 17:30
Історія
Починаючи з 1997-го щороку на зламі жовтня-листопада українці відзначають особливе свято. Воно уособлюється із ченцем Печерського монастиря.
27 жовтня, 12:54
Світ
Власник приватної оселі неподалік Парижа випадково виявив невеликий цвинтар під час ремонту. Там 700 років тому ховали ґерманців.
16 жовтня, 06:09
Історія
Дніпровський національний історичний музей імені Дмитра Яворницького поповнився експонатом. Фронтовики передали кам'яну статую XII століття.
25 вересня, 21:41
Мистецтво
Музичний твір славетного австрійського композитора пилився в одній із бібліотек Німеччини. Тепер він доступний широкому загалові.
22 вересня, 12:54