Хто кого – свердловина чи чисте довкілля?

ПОЛТАВА
28.05.2018, 08:02

Шлях цивілізованого індустріального розвитку нафтогазовидобувної галузі зупинити в найближчий час неможливо, доки весь світ не перейде до використання альтернативних джерел енергії. Не варто себе даремно тішити тим, що в районах інтенсивного видобутку нафти і газу не будуть виникати все нові й нові екологічні проблеми. Які б найсучасніші обладнання та технології видобутку не застосовували.

З кожним роком нафтогазовидобувники, щоб дістатися покладів газу та нафти, змушені освоювати все глибші підземні горизонти, а чим глибша свердловина, тим більше використовується на ній бурових розчинів, які постійно потрібно кудись збирати та утилізовувати.

У черговий раз, 24 травня у приміщенні обласної ради представники державної компанії ПАТ «Укргазвидобування» організували круглий стіл з обговоренням шляхів розв'язання проблем, які постійно виникають під час проведення робіт з видобутку вуглеводнів. Окрім керівництва обласної ради та депутатів, були присутні й представники районних органів місцевого самоврядування та виконавчої влади, запрошені фахівці галузі та небайдужі громадські активісти.

Основна теза, з якою вийшли до круглого столу представники ПАТ «Укргазвидобування» − це бажання співпрацювати з місцевими органами та населенням, біля помешкань якого проводяться та плануються нафтогазовидобувні роботи. Розуміння наслідків своєї діяльності та новітні технології, які застосовує ПАТ «Укргазвидобування», мусять знизити ризики виникнення екологічних проблем у районах проведення робіт.

Усім присутнім була відома вже неодноразово оприлюднена формально «правильна» позиція депутатів щодо дотримання вимог екологічної безпеки, землекористування, використання надходжень від рентних платежів, надання фінансової допомоги місцевим громадам, ремонту та відновлення зруйнованих автомобільних шляхів, будівництва під’їзних доріг і бурових майданчиків з твердим покриттям тощо. Хоч і не всі учасники дискусії підтримали позицію депутатів обласної ради, зрештою вдалося дійти певного взаєморозуміння. Хоч би сидячи за столом.

Адже прикро, що державна компанія змушена переконувати та умовляти депутатів погодити проведення робіт на родовищах Полтавщини. За останні два роки ПАТ «Укргазвидобування» отримало понад шістдесят відмов обласної ради у погодженні, так і не розпочавши комплексні роботи з видобутку вуглеводнів. Натомість, обласні депутати увімкнули зелене світло для робіт двом приватним компаніям із сумнівними засновниками та занадто малим статутним капіталом. На екологічні ризики під час видобування ніхто приватникам навіть не натякнув – така надто «гнучка» політика прийнята сьогодні у блоці «Солідарність». Напрошуються й припущення щодо вартості подібних оборудок.

Незрозумілим та відкритим залишається питання щодо фінансування місцевих громад видобувними підприємствами. Обласна рада відверто шантажує ПАТ «Укргазвидобування»: погодимо дозвіл, якщо гарантуєте фінансову підтримку місцевих громад.

Є Конституція та чинні закони України, які регламентують норми оподаткування у будь-якій сфері господарської діяльності. Створювати штучні перепони у вигляді допоміжної фінансової допомоги, яка нічим не регламентована, – абсурд з елементами рекету.

Центральні органи виконавчої влади вимагають від «Укргазвидобування» збільшення видобутку нафти та газу, а обласні органи місцевого самоврядування, диктуючи свої містечкові правила, фактично зривають державні програми. Ігрища з перетягування канату між виконавчою владою та органами місцевого самоврядування призводять до збитків на державному підприємстві, а у підсумку матимуть наслідком штучний колапс нафтогазовидобувної структури. Не хотілося б припускати цілеспрямоване намагання гравців газового ринку дефіцитом товару наварити на зростанні його ціни мільярд-другий, знаємо, до чиєї кишені.

Доки чиновники та місцеві обранці міряються знанням законів та у кого чуб довший, народ України з острахом очікує на черговий стрибок ціни на блакитне паливо – «до рівня світових цін». Якби можновладці ще й про рівень світових заробітних плат згадали.

Олег Підгорний

Читайте також:
Руками підлеглого Євгена Бови прости Господи депутатка обласної ради Ірина Степаненко провела сесію Новоселівської ОТГ у закритому режимі.
18:20
Опорний заклад середньої освіти у селі Мартинівка підготували до капітальної реконструкції з проведенням комплексної термомодернізації.
14:06
Попри різку зміну погодних умов на Полтавщині досі спостерігається високий рівень пожежної небезпеки.
08:57
Що потрібно для того, щоб стати пілотом? Відповідь професіоналів.
вчора, 17:25
Загрозою для здоров'я відпочивальників визнали воду у Дніпрі та Сухому Кагамлику, яка не відповідає чинним санітарно-гігієнічним нормам.
вчора, 11:54