Хто отримає чверть мільярда гривень з міського бюджету? Становлення Полтавського монополіста
П'ять кримінальних проваджень не стали перешкодою для отримання 250 мільйонів гривень
Ми вже писали про Полтавську фірму ТОВ «Асфер Груп», котра, попри шлейф кримінальних проваджень, продовжувала вигравати закупівлі оголошені Виконавчим комітетом Полтавської міської ради та розрослася в сімейний бізнес, продовжуючи захоплювати інші закупівельні сфери в нашому місті.
І якщо раніше, Володимир Тузенко періодично “зливав” свої підприємства, котрі отримали неоднозначну репутацію, то ТОВ “Асфер груп”, котре обросло кримінальними провадженнями, продовжує надавати свої послуги місту, та періодично виграє закупівельні тендери на чималі суми.
Так, за даними аналітичного порталу bi.prozorro, в період з березня 2018 року до сьогоднішнього дня, ТОВ “Асфер груп” уклало з Виконавчим комітетом Полтавської міської ради 197 договорів на загальну суму що перевищує 326 мільйонів гривень.
Фактично, фірма пана Тузенка претендує на монопольне становище, в своїй сфері, на ринку закупівель міста.
Проте, даний показник скоро може збільшитися і до кінця поточного року, сума може перевалити за пів мільярда гривень.
1 квітня 2020 року, УЖКГ виконавчого комітету Полтавської міської ради оголосило закупівлю на “Послуги з поточного ремонту дорожнього покриття та тротуарів вулиць та інших територій міста Полтави”. Очікувана вартість даної закупівлі складала 279 мільйонів гривень. Претендентів на участь в даній закупівлі знайшлося двоє : вищезгадане ТОВ “Асфер груп” та ТОВ “Будівельник 2016”. Перемогу в даній закупівлі здобуло ТОВ “Асфер груп”, запропонувавши ціну на 500000 грн. менше за конкурента. Загалом же, остаточна цінова пропозиція була знижена на 28,5 мільйонів грн. від очікуваної вартості.
На даний момент, договір з ТОВ “Асфер груп” ще не підписано, але 5 червня 2020 року з'явилося повідомлення про намір укласти договір.
Отже, фірма пана Тузенка, в черговий раз отримає гроші з бюджету міста, а це чимала сума, чверть мільярда гривень !
З 2018 року ми спостерігаємо тенденцію зростання присутності ТОВ “Асфер груп” на ринку публічних закупівель в місті і можливо б це не привернуло нашу увагу, якби роботи підприємство виконувало вчасно та не було помічено в низці корупційних скандалів та кримінальних проваджень.
Ми вже згадували про кримінальні провадження фігурантами яких виступали ТОВ “Асфер груп” та Посадові особи Полтавської міської ради, котрі підозрюються в привласненні бюджетних коштів. Проте, на цьому все і скінчилося, кримінальні провадження внесені до ЄРДР, але ми не бачимо жодного вироку по справах, де фігурує ТОВ “Асфер груп”.
Хочемо зауважити, що на даний момент нам відомо вже про п'ять кримінальних проваджень фігурантом яких є ТОВ “Асфер Груп” чотири з них стосуються привласнення бюджетних коштів за попередньою змовою зі службовими особами УЖКГ виконавчого комітету Полтавської міської ради. Два з цих кримінальних проваджень було розпочато в 2018 році, ще два в 2019 році.
Крім того в грудні 2019 році Другим відділом розслідування кримінальних проваджень слідчого управління фінансових розслідувань ГУ ДФС у Полтавській області було розпочато досудове розслідування у кримінальному провадженні № №32019170000000068 від 09.12.2019 року, за ознаками злочину, передбаченого ч.3 ст.212 КК України.
З матеріалів провадження вбачається, що службові особи ТОВ «Асфер Груп» протягом 2018-2019 років під час здійснення фінансово-господарської діяльності, пов'язаної з виконанням будівельних та ремонтних робіт, шляхом безпідставного завищення податкового кредиту з податку на додану вартість, умисно ухилилися від сплати податку на додану вартість в особливо великих розмірах.
Отже ми бачимо, що правоохоронні органи підозрюють керівництво ТОВ “Асфер груп” не тільки у привласненні бюджетних коштів, котре відбувалося у змові з посадовими особами УЖКГ виконавчого комітету Полтавської міської ради а і в несплаті податків в особливо великих розмірах та маніпуляціях з податковими кредитами.
І це не дивно, враховуючи історію діяльності пана Тузенка та кількох його підприємств, першим з яких була фірма “Феропол”, помічена в кількох кримінальних провадженнях щодо фінансових махінацій, згодом пан Тузенко передав фірму своєму зятеві, котрий і завершив процедуру ліквідації підприємства.
Далі була фірма ” Полтава Білд”, котра продовжувала вигравати тендери в той час, коли по “Ферополу” відбувалися розслідування (Пан Тузенко на той момент вже не мав відношення до фірми “Феропол”).
Цікаво, що “Полтава-Білд” теж засвітилася в реєстрі судових справ, є кілька кримінальних та адміністративних справ.
Проте, майже всі ухвали по даних справах було винесено судами через кілька днів після зміни власника. 30 січня 2018 року Пан Тузенко переєстає бути власником ТОВ “БК Полтава-білд”, а починаючи з лютого 2018 року «Полтава-білд» (власником якої стає бухгалтер підприємства) починає фігурувати в кримінальних та адміністративних справах.
Також слід зазначити, що ТОВ “БК Полтава-білд” неодноразово підозрювалася у завищенні кошторису робіт, проте і надалі продовжувала отримувати тендери.
Володимир Тузенко – підприємець із більш ніж 20-річним досвідом, за цей час він здобув навики вчасно позбавлятися від незручних фірм, передаючи їх спеціалістам із банкрутств та працівникам підприємства. Отже можемо прогнозувати швидкий кінець діяльності ТОВ “Асфер груп”, проте, це не стане кінцем сімейного бізнесу Володимира Тузенка, котрий потроху, неквапливо продовжує монополізувати своє становище в Полтаві.
Варто зазначити, що в 2018 році, коли депутати міської ради голосували за звільнення міського голови, лунали звинувачення в його бік щодо сприяння утворенню монополії харківських фірм, що, як наслідок, отримують багатомільйонні підряди на будівництво й утримання доріг Полтави.
Після зміни влади в місті, ситуація кардинально не змінилася, змінилися підрядники, котрі стали місцевими. Слід зауважити, що пан Тузенко прекрасно себе почував як при нинішній так і при минулій владі. Зміна влади аж ніяк не вплинула на його амбіції, навпаки, він продовжує розвивати бізнес, котрий заробляє в більшості на освоєнні бюджетних коштів, та зробив цей бізнес сімейним.
Ба більше, пан Тузенко, фактично заручився підтримкою народного депутата від “Слуги народу” Дмитра Нальотова. Разом з ним, зять Тузенка, наприкінці січня 2020 року, анонсував відкриття в Полтаві центру захисту бізнесу та інвестицій. Він працюватиме у вигляді правової допомоги для підприємців.
І тут виникає риторичне питання : чий бізнес та інвестиції буде захищати цей центр ?
Наостанок хочемо зауважити, що такі випадки, як з ТОВ “Асфер груп” є непоодинокими, тисячі фірм в Україні, маючи на рахунку відкриті кримінальні провадження, продовжують освоювати бюджетні кошти, беруть участь в тендерах та сидять на грошових потоках.
Це питання не локальне, але справа в тому, що законодавець не може заборонити фігурантам кримінальних проваджень брати участь в державних закупівлях, доки їхня вина у вчиненні кримінальних правопорушень не буде доведена судом.
Як бачимо на прикладі ТОВ “Асфер груп”, досудові розслідування можуть тривати роками і не дійти до суду, а тим часом, фігуранти продовжують свою діяльність.