Хто вбив Андрія Боголюбського?

ІСТОРІЯ
25.06.2023, 16:09
Хто вбив Андрія Боголюбського?
Фото: Google

Чистокровний половецький володар Московського Залісся увійшов в історію першим цілеспрямованим розграбуванням Києва і знищенням киян.

Водночас достеменно не було відомо, хто ж розправився з Андрієм Боголюбським за вчинені ним злодіяння, повідомляє медіаагенція "Останній Бастіон" із посиланням на Інститут археології Російської академії наук.

Як стверджують дослідники, імена вбивць вищезгаданого суздальського князя – сина Юрія Довгорукого – стали відомі завдяки нещодавньому відкриттю напису на стіні головного собору міста Переславлі-Залєському.

1175 року Андрій Боголюбський, який за 6 років до того розграбував Київ і здійнсив геноцид киян, сам став жертвою фатальної змови, що виникла після того, як за рішенням князя стратили його швагра.

Згідно з Іпатіївським літописом, усього учасників злочину було 20, серед яких – рідні та двоюрідні брати дружини та наближені до князя особи (бояри та воєводи), очолювані їх Петром Кучковичем.

Опісля вбивства розпочалася перша в історії майбутньої Московії смута, яку завершив "вогнем і мечем" молодший брат Андрія Боголюбського – Всеволод Велике Гніздо, – стративши змовників і наказавши забути їхні імена.

Довгий час із 20 учасників було відомо лише про Петра Кучковича, Амбала і Якима Кучковича, які безпосередньо не вбивали суздальського князя; проте нині завдяки зусиллям реставраторів та епіграфістів перелік розширився.

«Ми знайшли середньовічне графіті у Спасо-Преображенському соборі Переславля-Залєського, що мало не знищили під час реставрації храмової стіни. Наша команда наполягала на тому, щоби стіни собору відмивалися водою під тиском, а не чистилися абразивом, як передбачалося спочатку. Наразі знахідку вивчають професор Вищої школи економіки Алєксєй Гіппіус і науковий співробітник Інституту слов'янознавства РАН Сава Міхєєв. Сліди великого тексту, подряпаного на південній абсиді й покритого шарами бруду з фарбою виявлено завдяки енергійній підтримці з боку директора Інституту археології РАН Ніколая Макарова», – прокоментували у пресслужбі Інституту археології РАН.

Унікальний напис подій 800-річної давнини – свідоцтво про вбивство сина Юрія Довгорукого зроблене у два стовпці, обведене у загальну рамку із хрестом зверху; у лівому стовпці перераховані всі вбивці Андрія Боголюбського з прокляттям на їхню адресу.

Хоча значну частину тексту втрачено, тут, окрім трьох відомих імен, можна прочитати ще три – Івка, Петрко та Стірята: «Сі суть вбивці великого князя Андрія, нехай будуть прокляті. Анафему накладено з волі Великого князя Київського Всеволода».

За словами професора Гіппіусу, на відміну від сучасних графіті, подібні стародавні написи на стінах храмів могли мати цілком офіційний характер, адже, таким чином, могли оформлятися й офіційні акти, найвідоміший приклад – напис про купівлю землі Бояна вдовою князя Всеволода на стіні Софійського собору у Києві.

Показово, що текст знаходиться у Переславлі-Залєському, хоча Андрія вбили у Боголюбові, а столицею князівства тоді був Владімір-на-Клязьмі, подібних до тепер ще не було знайдено, якщо, звісно, московити їх раніше не знищили.

Академік Макаров, який спеціалізується на археології, вважає, що відкриття цього напису має виняткове значення для вивчення політичної історії Суздальської (Московської) землі:

«Вбивство князя – одна з найдраматичніших і загадкових подій другої половини XII століття. Можна вважати, що ця подія – наслідок гострих конфліктів серед політичної еліти Владіміра і Суздаля, що перетворилася у роки князювання Андрія на один із панівних політичних центрів. Проте подробиці цих конфліктів, які часто інтерпретують як зіткнення князівської влади та боярства, нам невідомі».

А проте, медіаагенція "Останній Бастіон" нагадує і закликає своїх читачів пам'ятати, що так званий кириличний шрифт створив болгарський чернець із Македонії Климент Охридський.

Читайте також:
Політика
Протистояння між міністерством шойгу та федеральною службою патрушева-бастрикіна посилюється. У бункерного диктатора обмежений вибір.
29 квітня, 19:27
Світ
До Держдуми внесли законопроєкт про право судових приставів стріляти в росіян
26 квітня, 17:24
Війна
Окупант повернувся до рідної Бурятії з війни і побачив, що його будинок пограбували — вкрали навіть унітаз
19 квітня, 11:09
Війна
У Москві жінка написала на власного сина донос у поліцію, через те, що він почав вивчати українську мову.
11 квітня, 16:11
Війна
Щоночі в окупованому місті на півдні Запорізької області відчувається їдкий запах. Фасади будинків вкриваються темним нальотом.
07 березня, 20:32
Світ
У Південній Кореї рекордно зросла кількість шукачів притулку з росії
26 лютого, 17:36