Хто відкрив головну таємницю нашого Всесвіту?

11.06.2023, 17:46
Хто відкрив головну таємницю нашого Всесвіту?
Фото: Останній Бастіон

З часу смерті у 1979 році жінка, яка з'ясувала, з чого складається Всесвіт, так і не отримала гідного вшанування. Навіть меморіальної дошки.

Газетні замітки, особливо за межами її батьківщини не згадують про її найбільше відкриття. Натомість кожен старшокласник знає, що Ісаак Ньютон відкрив гравітацію, Чарльз Дарвін – еволюцію, а Альберт Айнштайн – відносність часу.

Але коли йдеться про те, з чого складається наш Усесвіт, у підручниках просто сказано, майже буквально, що – «найпоширенішим атомом у Всесвіті є водень». І ніхто ж ніколи не замислюється, звідки ми знаємо про це.

Тому, українцям слід познайомитися з цією несправедливо забутою істориками постаттю минулого, – пані Сесилія Пейн. Саме її інтелектуальним здібностям належить революційне відкриття.

Професор хімії у Гарвардському університеті Джеремі Ноулз, обговорюючи повну відсутність визнання внеску пані Пейн у науку, наголосив: «Деякі старші колеги, особливо чоловіки не бажали, аби жінка мала популярність, в якій вони самі купалися. Сесилія не могла їм нічого протиставити».

Сесилія народилася у багатодітній сім'ї 10 травня 1900 року в анґлійському селі Вендовер. Мати відмовилася витрачати гроші на її навчання у коледжі, тому спонукала доньку самостійно отримати стипендію у Кембриджі.

І знаєте що? Сесилії вдалося не просто вступити до одного з найпрестижніших вишів Туманного Альбіону, а й завершити його з відзнакою, прорубавши собі дорогу у науку, де панували переважно чоловіки.

Проте, оскільки у Британії тоді панували суворі правила, керівництво Кембридзького Університету відмовилося видати жінці заслужений диплом. Тому Сесилія переїжджає до США, аби працювати у Гарварді.

Пані Пейн була першою людиною, яка здобула ступінь доктора філософії з астрономії у Редкліффському коледжі. Професор Отто Строве назвав її дослідження «найблискучішою дисертацією з астрономії, яку коли-небудь писали та захищали доктори наук».

Сесилія не тільки спромоглася з'ясувати, з чого складається Всесвіт, вона також виявила, з чого складається Сонце. Генрі Норріс Рассел, – колега-астроном, якого зазвичай вважають відкривачем складу сонячної атмосфери, що відрізняється від земної, – прийшов до своїх висновків на 4 роки пізніше за Пейн, і це сталося після того, як сказав їй не публікувати.

Сесілія Пейн є причиною того, що ми майже все знаємо про змінні нашої головної зірки та зірок у цілому, чия яскравість коливається при спостереженні із Землі. Буквально кожне інше дослідження змінних зірок базується на її роботі!

Пані Пейн була першою жінкою, яка здобула повний професорське звання Гарварду, зламавши свого роду невидиму перепону для жінок у науці, зокрема у США. Сесилія надихнула цілі покоління жінок займатися наукою й не цуратися кидати виклик примхливій долі.

Насамкінець медіаагенція "Останній Бастіон" нагадує читачам, що згідно з соціальним натуралізмом, людина є істотою, яка здатна жити за законами соціальної природи. Все інше – від лукавого.

Читайте також:
Історія
Звідки ми прийшли й для чого існуємо? Питання, на які люди шукають відповіді протягом усієї історії, звертаючись до релігії та до науки.
02 червня, 19:02
Історія
Не всі розуміють наскільки великі та розкидані малюнки у Перу, зроблені 2000 років тому. Геогліфи притягують до себе нових Індіанів Джонсів.
06 травня, 08:12
Історія
Науковці десятиліттями вивчають проблематику центральноамериканських людських культур. Але досі лишається таємницею їхнє походження.
23 квітня, 14:45
Книги
Задовго до шумерів у Передній Азії виникла добре згуртована спільнота, що мала унікальні знання. Люди контактували із позаземними істотами.
14 квітня, 20:58
Мистецтво
Мало хто знає, що танець «Сиртакі» вигадали під час фільмування стрічки «Грек Зорба». Якщо конкретно, то якихось 60 років тому, у 1964-му.
05 січня, 21:39
Життя
Коли до винаходу дистиляції залишалося ще кілька століть, вино було головним і єдиним алкоголем. З нього виготовляли лікувальні розчини.
22.12.2023, 06:00