Індія-Вірменія-Іран: союз трьох?

СВІТ
25.11.2022, 17:01
Індія-Вірменія-Іран: союз трьох?

Кавказький вузол усе більше обростає новими учасниками. Єреван і Баку все ще не є самостійними гравцями навіть на тлі фіаско Москви.

Перед Тегераном постала явна загроза – виникнення сухопутного коридору між Туреччиною і Азербайджаном, відтак – і нарощення постач зброї останньому не лише від Туреччини, а й Ізраїлю. В Ірані цього дуже не хочуть.

А проте, зв'язки азербайджанців і євреїв дуже давні, що видно на прикладі "Кавказького Єрусалиму" – поселення Червона Слобода, населеного гірськими євреями. Баку активізував контакти з Тель-Авівом із 2013 року, коли іранський парламент сказав, що хоче переглянути Туркманчайську угоду 1828 року – іншими словами, висловив претензію на суверенну територію Азербайджану.

Посилення тюрків і євреїв на Кавказі – страшний сон для Ірану! У такому разі він буде відрізаний від Чорного моря й відповідних транспортних можливостей, а Іранський Азербайджан отримає краще підґрунтя, аби заявити про прагнення возз'єднатися з Азербайджанською Республікою.

Колишній міністр закордонних справ Ірану Камал Харразі називає цю перспективу "Туранським коридором під егідою НАТО". Звісно, що під НАТО він має на увазі не стільки Туреччину, скільки США і їхнього близькосхідного нукера – Ізраїль.

Іншого вибору, опріч як підтримувати Вірменію, в Ірану на сьогодні не має. Звідси й плани переорієнтувати Міжнародний транспортний коридор "Північ – Південь" з Азербайджану на Вірменію.

Таке проблематичне становище Ірану не входить у плани ще одного потужного гравця – Індії, якій теж потрібен коридор "Північ – Південь" як альтернатива китайському "Поясу і шляху". Ще більше загострює ситуацію той факт, що на боці Азербайджану виступив Пакистан – запеклий ворог Індії, звідси маємо ймовірність того, що невдовзі Індія продасть Вірменії реактивні системи залпового вогню "Пінака".

А що ж кажуть США? Здавалося б, вони захочуть використати будь-яку можливість для тиску на Іран, а тому підтримають Туреччину й Азербайджан.

Утім нещодавній візит Ненсі Пелосі й прийняття поправки Паллона, що обмежила американську допомогу Баку, свідчать про зворотне. Вочевидь, Вашинґтону не потрібна ситуація, де одна зі сторін отримає вирішальну перевагу й тим самим ще більше антагонізує суперників і викличе новий виток ескалації.

Сподіваємося, що схожа логіка не спрацює у випадку з Україною.
Автор : Сілвестер Носенко
Читайте також:
Політика
У Пентагоні зазначили, що коментарі Мініхана "не відображають точку зору Міністерства оборони США щодо Китаю".
вчора, 11:50
Опінії
На Заході все частіше поряд із військової й економічної допомоги Україні говорять про повоєнний баланс. Тобто, як унеможливити нову війну.
вчора, 08:37
Світ
Влада США з'ясувала, що Китай надає рф нелетальну військову допомогу й економічну підтримку.
25 січня, 15:04
Війна
Широкомасштабна війна, розпочата Владіміром Путіним проти України, мала стати головним досягненням кремлівського бункерного щура.
24 січня, 17:27
Світ
Постнацистська огида до війни та відданість сприянню миру шляхом взаємодії поєднується зі старою пристрастю до росії
23 січня, 13:05
Світ
“Якби нам поставили це питання, ми б не заперечували"
23 січня, 09:20