Індія-Вірменія-Іран: союз трьох?

СВІТ
25.11.2022, 17:01
Індія-Вірменія-Іран: союз трьох?

Кавказький вузол усе більше обростає новими учасниками. Єреван і Баку все ще не є самостійними гравцями навіть на тлі фіаско Москви.

Перед Тегераном постала явна загроза – виникнення сухопутного коридору між Туреччиною і Азербайджаном, відтак – і нарощення постач зброї останньому не лише від Туреччини, а й Ізраїлю. В Ірані цього дуже не хочуть.

А проте, зв'язки азербайджанців і євреїв дуже давні, що видно на прикладі "Кавказького Єрусалиму" – поселення Червона Слобода, населеного гірськими євреями. Баку активізував контакти з Тель-Авівом із 2013 року, коли іранський парламент сказав, що хоче переглянути Туркманчайську угоду 1828 року – іншими словами, висловив претензію на суверенну територію Азербайджану.

Посилення тюрків і євреїв на Кавказі – страшний сон для Ірану! У такому разі він буде відрізаний від Чорного моря й відповідних транспортних можливостей, а Іранський Азербайджан отримає краще підґрунтя, аби заявити про прагнення возз'єднатися з Азербайджанською Республікою.

Колишній міністр закордонних справ Ірану Камал Харразі називає цю перспективу "Туранським коридором під егідою НАТО". Звісно, що під НАТО він має на увазі не стільки Туреччину, скільки США і їхнього близькосхідного нукера – Ізраїль.

Іншого вибору, опріч як підтримувати Вірменію, в Ірану на сьогодні не має. Звідси й плани переорієнтувати Міжнародний транспортний коридор "Північ – Південь" з Азербайджану на Вірменію.

Таке проблематичне становище Ірану не входить у плани ще одного потужного гравця – Індії, якій теж потрібен коридор "Північ – Південь" як альтернатива китайському "Поясу і шляху". Ще більше загострює ситуацію той факт, що на боці Азербайджану виступив Пакистан – запеклий ворог Індії, звідси маємо ймовірність того, що невдовзі Індія продасть Вірменії реактивні системи залпового вогню "Пінака".

А що ж кажуть США? Здавалося б, вони захочуть використати будь-яку можливість для тиску на Іран, а тому підтримають Туреччину й Азербайджан.

Утім нещодавній візит Ненсі Пелосі й прийняття поправки Паллона, що обмежила американську допомогу Баку, свідчать про зворотне. Вочевидь, Вашинґтону не потрібна ситуація, де одна зі сторін отримає вирішальну перевагу й тим самим ще більше антагонізує суперників і викличе новий виток ескалації.

Сподіваємося, що схожа логіка не спрацює у випадку з Україною.
Автор : Сілвестер Носенко
вибір редакції
Читайте також:
Опінії
Єдина країна, яка може дати відсіч, це — Сполучені Штати Америки. У них достатньо всього, крім бажання й волі; ще у них достатньо страху.
10 вересня, 20:33
Опінії
Українська дипломатія віддала на поталу РФ так званий «глобальний Південь», зосередившись на «колективному Заході». Це — велика помилка.
05 вересня, 20:38
Світ
Данія вважає, що Європа, США та інші партнери мають припинити говорити про обмеження на зброю, яку передають Україні.
31 серпня, 17:18
Економіка
Баку може стати порятунком для наших західних сусідів, які досі сидять на «газовій голці» Москви. Європа домовлятиметься з Азербайджаном.
30 серпня, 19:25
Війна
«Пам'ятайте, з цього регіону росіяни атакують Україну»
08 серпня, 16:03
Опінії
Щось останнім часом побільшало дописів про можливе перемир’я з Москвою.
29 липня, 15:58