Іран не тільки купив російські Су-35, але й збудував підземну авіабазу під ці літаки

СВІТ
12.03.2023, 12:36
Рашистські Су-35С
Рашистські Су-35С

Окреме питання, чим іранці заплатили за винищувачі, бо тут може бути одразу декілька "форм оплати"

Представництво Ірану в ООН офіційно визнало, що його країна придбала у Росії винищувачі типу Су-35. При цьому іранські дипломати заявляють, що "інформація по цій угоді секретна", тому не стали зокрема розкривати вартість, кількість літаків і строк їх поставки, пише IRNA.

На перший погляд, тут іранці не повідомили нічого принципово нового, але варто бути уважними до всіх аспектів, що супроводжують цю оборудку Тегерана та Москви.

Почнімо з того, що у вересні 2022 року командувач іранських ВПС бригадний генерал Хамід Вахенді говорив лише про намір купити Су-35 в росіян, і що перемовини з РФ по цьому питанню ще тривають. І лише на початку січня 2023 року один із членів парламенту Ірану заявив, що поставка рашистських винищувачів запланована на березень цього року.

Рашистський Су-35С для
Рашистський Су-35С для "ВКС РФ" на тлі Су-35СЭ, що скоро можуть бути передані Ірану, Комсомольск-на-Амурі, жовтень 2022 року

Між оголошенням про намір купити російські Су-35 та оголошенням про факт укладення угоди минуло мінімум 7 місяців. Але схоже, що цей проміжок часу знадобився іранцям не тільки для того, щоб вигідно "сторгуватись" по ціні літаків, але й підготувати відповідну інфраструктуру.

На початку лютого 2023 року стало відомо, що Іран ввів у стрій свою підземну авіабазу Eagle 44, в якій ховатиме зокрема "заслужені" F-4D/E Phantom II. За декілька днів потому The New York Times доповнило картину такою деталлю – під час будівництва цієї бази супутники "засвітили" об’єкт, за обрисами схожий на російський Су-35, ймовірно лише макет цього літака.

Будівництво іранської підземної авіабази Eagle 44 та ймовірно макет російського Су-35
Будівництво іранської підземної авіабази Eagle 44 та ймовірно макет російського Су-35
Фото:супутникове зображення від Maxar Technologies

Навіть якщо це справді був лише макет, то виходить, що іранці будували свою Eagle 44 насправді з розрахунку на розміщення рашистських Су-35. І лишається відкритим питання, скільки часу знадобилось на можливу переробку цієї авіабази під російські літаки, бо спорудження об’єкта Eagle 44 іранці почали ще в 2013 році.

Як саме Іран оплатить поставку російських Су-35 – окреме цікаве питання. Для початку тут варто нагадати, що іранцям скоріш за все будуть передані винищувачі Су-35СЭ саме з "єгипетського" контракту в кількості 24 одиниць, які замовник так і не став забирати через ймовірність санкцій США.

Контрактна вартість цих літаків сягала 2 мільярди доларів, скільки вони можуть коштувати зараз – оцінювати нема сенсу через специфіку російського "ціноутворення" на зброю.

Іран не тільки купив російські Су-35, але й збудував підземну авіабазу під ці літаки_5
"Єгипетські" Су-35СЭ, які ймовірно може отримати Іран, стоять "мертвим вантажем" на майданчику КнААЗ, супутниковий знімок за червень 2022 року
Фото:Maxar

Є припущення польського Defence24 від жовтня 2022 року про те, що російські Су-35СЭ можуть загалом коштувати до 1,5 мільярдів доларів, а їх поставка може бути оплачена бартером, наприклад – передачею 2400 дронів-камікадзе типів Shahed-131 і Shahed-136.

Але схоже, що за поставку винищувачів іранці розплачуватимуться з росіянами декількома формами бартеру. Наприклад – не тільки поставкою "літаючих мопедів", але й передачею боєприпасів, необхідних армії рф на полі боїв проти ЗСУ.

Щодо перспектив передачі балістичних ракет від Ірану до рф на тлі узгодженого контракту по Су-35 – оцінити поки складно. Хоча б зважаючи на "сигнали" від деяких західних ЗМІ про те, що Кремль вирішив поки що "поставити на паузу" цю історію, остерігаючись можливої передачі ракет ATCMS для ЗСУ.

Іран не тільки купив російські Су-35, але й збудував підземну авіабазу під ці літаки_7
"Єгипетський" Су-35СЭ, який ймовірно може отримати Іран

ДЖЕРЕЛО

Читайте також:
Світ
Позаблокова, нейтральна альпійська країна осоромилася через торгівлю зброєю з сіоністами. Тепер отримала купу нерозв'язаних неприємностей.
12 січня, 12:54
Війна
Українські інновації в галузі радіоелектронної боротьби також дозволяють ЗСУ більш ефективно відбивати удари «Шахедів»
28.12.2024, 10:58
Війна
Окупаційно-терористичний контингент сунуть живою масою на Україну. Замість танків росіяни масово перейшли на самокати й ґольфкари.
24.12.2024, 14:57
Війна
Наразі росія виробляє по 2 тис. безпілотників на місяць.
23.12.2024, 18:14
Війна
Німеччина, як і обіцяла, відправила до України шостий комплекс протиповітряної оборони IRIS-T.
20.12.2024, 16:55
Війна
Північна Корея перекидає до країни-агресорки додаткові самохідні артилерійські установки М-1989 Коксан.
19.12.2024, 15:45