Іран виключили з комісії ООН у справах жінок
Офіційні особи Ірану засудили це рішення, назвавши його «незаконним» і заявили, що воно послаблює верховенство права в ООН.
Країни-члени Організації Об’єднаних Націй виключили Іран з комісії у справах жінок лише через кілька місяців після того, як він приєднався. Незвичайний поворот подій стався, коли Іраном поширилися протестні рухи, викликані смертю молодої жінки під вартою так званої «поліції моралі».
Двадцять дев'ять членів Економічної та соціальної ради ООН проголосували в середу за резолюцію, запропоновану Сполученими Штатами Америки щодо «негайного виключення Ісламської Республіки Іран зі складу Комісії зі статусу жінок на період, що залишився, у 2022-2026 роках».
Іран засудив резолюцію США, назвавши її «незаконною» і заявив, що вона послаблює верховенство права в ООН. Як повідомило в середу державне інформаційне агентство IRNA, посол і постійний представник Ірану в ООН Амір Саїд Ірвані заявив, що резолюція про усунення Ірану була заснована на «безпідставних твердженнях і сфабрикованих аргументах з використанням фейкових наративів».
Останніми місяцями країну охопили масові протести, спричинені смертю у вересні 22-річної Махси Аміні, яку поліція затримала в Тегерані за відсутність хіджабу. Протести вражають своїм масштабом, жорстокістю та рідкісним феміністичним характером. Останні демонстрації такого масштабу були три роки тому, після того, як уряд підвищив ціни на газ у 2019 році. Після похорону Аміні демонстрації охопили більшу частину країни, що призвело до сутичок із силами безпеки, які намагалися їх придушити.
Демонстрації в Ірані, які часто очолювали жінки, відтоді об’єдналися навколо цілого ряду скарг на режим. Влада запровадила репресії проти демонстрантів. Повідомляється про примусові затримання та фізичне насильство, які використовуються проти курдської меншини в країні.
Після кількох місяців протестів генеральний прокурор Ірану Мохаммад Джафар Монтазері заявив на початку грудня, що парламент і судова система країни переглядають закон, який вимагає від жінок носити хіджаб у громадських місцях.