Карантину два місяці: як живе столиця
У столиці України люди витратили свої запаси й очікують послаблень карантину.
З 18 березня у столиці України триває тотальний карантин: метро не працює, по місту курсують маршрутки, в які можна втрапити лише маючи перепустку, ринки, салони, спортзали закриті.
Проте з початком тепла, а саме після Великодня, в центрі міста – на Хрещатику стає доволі людно. Хто має власний автомобіль залюбки гуляє по Майдану Незалежності, милуючись цвітом каштанів.
На вулицях більшає людей, які ходять без масок.
«Мені маска потрібна лише для того, аби ходити в магазин. На вулиці її не використовую, не вважаю, що вона допоможе», – ділиться 29-річний Петро.
Біля Верховної Ради теж не дуже людно, але якщо відійти на 100-200 метрів, то у Маріїнському парку жваво: люди гуляють з дітьми, катаються на велосипедах, бігають.
Біля готелю «Київ» традиційно багато автомобілів депутатів та високопосадовців. Проте також і депутати були помічені журналістами «Останнього бастіону» без масок.
Пересуватися по місту, якщо не маєте перепустки на транспорт, можна на таксі. Ціни під час карантину не зросли, а навіть трохи знизилися: доїхати з Лівого берега до центру можна за 100-150 грн. Звичайно – це теж немаленька сума, а тому, хто зміг – пересів на велосипед, у кого ж його нема – подорожує пішки.
Так, зокрема, робить 20-річний Іван. За його словами, він студент, а під час карантину підпрацьовує на одному зі складів на Почайні. Щодня хлопець проходить по 8 кілометрів на зміну.
«Це допомагає тримати організм в тонусі й тренує м’язи, –- посміхається хлопець. – А ще йде тепло, дуже приємно отак іти, не поспішаючи, дивитися навкруги й дихати свіжим повітрям».
Для багатьох мешканців столиці карантин кардинально змінив життя. Іванна працює викладачем на мовних курсах, за два місяці вже повністю освоїла майстерність онлайн-уроків.
«Це цікаво і корисно. Звичайно трохи дискомфортно проводити уроки онлайн, інколи може техніка підводити, іноді є проблеми з Інтернетом, але чудово, що є хоч така змога заробляти», – відзначає жінка і зізнається, що попри це зарплату скоротили на 40%.
У парках і скверах багато народу. Яскраво видно, що людям вже набрид карантин, чимало жителів столиці зізнаються, що не бояться вірусу, дехто взагалі вважає ризик від нього перебільшеним. Проте зустрічаються люди, які навіть у жаркі дні ходять по вулиці в масці та резинових рукавицях.
З кінця квітня почали відкриватися кофейні, які працюють «на виніс», відновили роботу вже і деякі дрібні непродовольчі магазини, які торгують хімією, велосипедами тощо.
«У Чехії суд визнав незаконним карантин. В Австрії вже послаблення, тільки у нас уряд профанів не зрозуміло чим займається», – говорить пауерліфтер Іван. Всі спортзали закриті і це дуже злить чоловіка, невдоволений він і закриттям «качалки» на Гідропарку.
«Всі пам’ятають того хлопця, що хотів переплисти річку, аби втрапити у качалку просто неба, а його зловили поліціянти. Так от, блокпост на мосту і далі стоїть: втрапити туди не можна. Це при тому, що навіть у центрі по всіх скверах люди відкрито гуляють», – відзначає Іван і додає, що з початком цього місяця побільшало людей на гральних майданчиках: «кістки вже треба розминати».
Чоловік також повідомляє, що спортивний зал, де він тренується не відкритий і йому немає де тренуватися.
«Уряд дозволив спортсменам тренуватися в залах. Але я займаюся в приватному залі. Хто мені його відкриє?! Я їжджу на змагання за свої кошти, а у мене навіть забрали змогу тримати форму. Виручає домашній міні-зал та ігрові майданчики, але цього не достатньо», – журиться спортсмен.
Характерною особливістю всіх опитаних є те, що ніхто не вірить у цифри зараженості. Нещодавно міський голова Києва Віталій Кличко заявив, що вірусом перехворіє 35 мільйонів українців, з яких 1 мільйон помре. У спікерів ці тези викликають лише посмішки.
Як би то не було люди втомилися, багато хто доїдає останні запаси, особливо це стосується приватних підприємців, які регулярно бастують в центрі міста. Очевидно, що заяви прем’єр-міністра Дениса Шмигаля та інших урядовців про можливість продовження карантину до осені можуть стати фінансовою катастрофою як для України так і для багатьох громадян.