Ким працюють українці: тьма чиновників і всього 5% аграріїв

ПОЛТАВА
11.06.2018, 07:31

На виробництві - кожен четвертий, в торгівлі - кожен десятий, бюджетників - 40%. На полях людей все більше замінює техніка.

Ким працюють українці: тьма чиновників і всього 5% аграріїв_1

За останні роки в Україні стало менше робочих, задіяних у виробництві, кількість чиновників збільшилася, а в агросекторі офіційно задіяно всього 5% працездатних українців. У той же час, за прогнозами експертів, кількість бюджетників буде скорочуватися в зв'язку з реформами медицини і освіти.

Трудовий фронт

Україна залишається аграрною країною, в останнє десятиліття обсяг експорту с/г продукції тільки зростає. Але при цьому робочий клас в країні як і раніше домінує. Згідно з офіційною статистикою, кожен четвертий працює на заводі або фабриці. У ці 24% входять не тільки ті, хто стоїть біля верстата, а й інженери, технологи, інший персонал підприємства.

В агросекторі зайнято всього 5%, хоча, на думку HR-експерта rabota.ua Тетяни Пашкіної, реально в сільському господарстві працюють майже вдвічі більше людей, але вони не оформлені і статистикою не охоплені. Те ж стосується будівництва, де нелегалів до половини, і торгівлі. Втім, навіть офіційно у нас кожен десятий - працівник прилавка, перш за все у великих і середніх торговельних мережах, де контроль з боку держави за дотриманням трудового законодавства жорсткий.

Те, що враховані не всі робочі руки, визнає і статистика: за даними Держстату, у нас за підсумками I кварталу 2018 р з 17 млн працездатних в штаті працюють 7,6 млн осіб. Ще 3,7 млн осіб статистика вважає "неформально працевлаштованими" - це ринкові торговці, сервіс (ремонти, транспортні послуги), заробітчани. Понад 5 млн - тимчасові працівники за трудовими договорами або безробітні. Останніх, за даними Міжнародної організації праці, - до 1,7 млн осіб.

Бюджетна сфера

Тут статистиці можна довіряти повністю, вважає президент Украналітцентру Олександр Охрименко.

"У нас врачей и учителей на душу населения больше, чем в западных странах, но на эффективности здравоохранения и образования это сказывается мало, — анализирует Охрименко. — Во многих школах в глубинке преподавателей больше, чем учеников, медиков, наоборот, не хватает, зато раздуты штаты "методистов" и "координаторов" с дипломами врачей в Минздраве и МОН. Именно здесь — источник высвобождения бюджетных денег для того, чтобы дать достойную зарплату тем, кто действительно учит и лечит. На это сейчас направлена медреформа и реформа образования, которые нередко саботируются на местах".

А ось чиновників на душу населення у нас менше, ніж в західних країнах, хоча чимало - 5% держслужбовців і 3% - в місцевих органах влади. Пашкіна зазначає перекіс в сфері освіти: не вистачає вчителів в школах і надлишок їх в вузах.

Вчителів буде менше

До 2014 р робочих на виробництві було близько 30%, зазначає статистика. Але їх стало менше через окупацію Росією промрегіонів Донбасу. Скоротилася абсолютна кількість чиновників, але тому що і працюючих в країні стало менше, то в процентах "державних людей" тепер більше. Лікарів і вчителів зараз стільки ж, як і рік тому. Пашкіна каже, що через відсутність довгострокової держпрограми складно прогнозувати, в яких сферах будуть серйозні зміни.

"Врачей и учителей точно не прибавится, скорее наоборот", — говорит эксперт.

А Охріменко впевнений, що медреформа призведе до відтоку кадрів:

"Те, кто не сможет нормально зарабатывать, став семейными врачами, уедут за рубеж, прежде всего в Польшу, куда наших активно приглашают. Также грядет сокращение учителей малокомплектных школ, напомню, МОН заявил о намерении урезать их на 25%".

Читайте також:
Полтава
Нашим землякам Іллеві Василищенку, Олегу Пруцкову, Ігорю Пугачу, Антонові Левчуку та Олександру Лабунському встановлять пам'ятні дошки.
06:08
Полтава
Чиновники з депутатами навіть на тлі війни проти московії не бажають прощатися з окупаційним минулим. Їм до душі ностальгія за втраченим.
вчора, 19:25
Полтава
Переправу через ставок у селі Зубівка нарешті привели до задовільного стану. Дарма, що полотно з ямами поруч лишилося незмінним.
вчора, 12:32
Полтава
Жодна із «злочинних» влад з 2000 року так і не застосувала, оскільки розуміла його необґрунтованість і несправедливість.
вчора, 09:00
Полтава
24-річний уродженець Полтавщини поліг смертю хоробрих у боях Східному фронті. Проститися із захисником вийшла чи не вся громада.
24 квітня, 14:45
Полтава
Дрони, тепловізори, планшети й не тільки — так допомагають захисникам України наші земляки. Влада ж Полтави досі свідомо пасе задніх.
24 квітня, 06:10