Коломойського звинувачують у легалізації 4 млрд гривень через банк підсанкційного олігарха

ПОЛІТИКА
04 вересня, 15:13
Коломойського звинувачують у легалізації 4 млрд гривень через банк підсанкційного олігарха

Реалізація схеми з маскування незаконного походження коштів тривала впродовж 2 років.

Детективи Бюро економічної безпеки під час досудового розслідування встановили, що схема з легалізації Ігорем Коломойським понад 4 млрд грн відбулася за участі банку одного з підсанкційних олігархів, який перебуває в міжнародному розшуку. 

Про це повідомила пресслужба БЕБ.

Зазначається, що Коломойський, аби приховати походження незаконно отриманих коштів, організував внесення недостовірних відомостей до обліків підконтрольних банків. 

Він нібито вносив готівку на власний рахунок у ПриватБанку. Надалі ці гроші продавалися Реал Банку, після цього за допомогою імітації декількох банківських операцій та зняття частини коштів приховувались факти наявності грошей на рахунках банку. 

«В результаті згадуваних операцій відбувалось приховування недостачі готівкових грошових коштів у звітності до НБУ на кінець банківського дня», - пояснили в БЕБ.

Встановлено, що реалізація схеми з маскування незаконного походження коштів тривала впродовж 2 років.

Нещодавно детективи БЕБ виділили матеріали досудового розслідування щодо Коломойського в окреме кримінальне провадження, де повідомлено про завершення розслідування за 4 статтями Кримінального кодексу: ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 28, ч. 2 ст. 366, ч. 3 ст. 27 ч. 3 ст. 28 ч. 2 ст. 200, ч. 3 ст. 27 ч. 3 ст. 209, ч. 3 ст. 27 ч. 5 ст. 191. Стороні захисту відкрито матеріали досудового розслідування для ознайомлення. 

Водночас триває слідство щодо інших учасників організованої та керованої олігархом групи. Йдеться про незаконні дії з банківськими документами під час фактичного невнесення підозрюваним 5,8 млрд грн в касу банку, а також заволодіння понад 5,3 млрд грн, які надалі були легалізовані. Частина безпідставно зарахованих на особисті рахунки олігарха грошей була сформована за рахунок кредитних коштів підконтрольного банку. 

Також детективи довели факт організації заволодіння бізнесменом понад 3,3 млрд грн «Укрнафта» та учасників договорів про спільну інвестиційну діяльність. Зокрема під час досудового розслідування встановлено, що підозрюваний організував заволодіння коштами акціонерного товариства шляхом укладання фіктивних договорів щодо робіт, які фактично не виконувались. 

Отримані незаконним шляхом понад 4 млрд грн підозрюваний легалізував. 

Наразі матеріали досудового розслідування відкрито стороні захисту для ознайомлення. 

  • Коломойський перебуває під вартою з 2 вересня 2023. Він отримав підозри за декількома епізодами. Перший – шахрайство і легалізація майна. Протягом 2013-2020 років він, за даними слідства, легалізував і вивів через банки за кордон понад пів мільярда грн. Також він є підозрюваним у справі про незаконне заволодіння 5,8 млрд гривень у 2013-2014 роках та у заволодінні понад 9,2 млрд грн коштів ПриватБанку.


У контексті підозри Ігорю Коломойському, варто пригадати розслідування «Офшор 95», яке було оприлюднено в 2021 році.

Суть історії така: Коломойський тоді виводив гроші вкладників із Приватбанку в офшори через низку фірм, у т.ч. через фірму Зеленського.

Над так званим «досьє Пандори», яке стало наймасштабнішим викриттям фінансових таємниць світових політиків, в результаті працювали понад 600 журналістів зі 117 країн світу. Вони обробляли дані з понад 11,9 мільйона файлів, отриманих в результаті витоку.

У Pandora Papers фігурують імена керівників України: голови СБУ Івана Баканова, першого помічника президента Сергія Шефіра, а також самого президента - Володимира Зеленського.

Документи свідчать про те, що компанії офшорної мережі власників «95 Кварталу» були використані для покупки 3 квартир в Лондоні. І це лише одна зі знахідок «Досьє Пандори».

За даними журналістів, у «Кварталу 95» підписаний контракт з «1 + 1» (належить Ігорю Коломойському) до 2022 року. «Річний контракт від 10 до 20 мільйонів», - називає суму Ігор Валерійович. І зізнається, що дізнався про бажання Зеленського стати президентом України у 2017 році.

«Я підозрюю, що думки були з 2015-го, коли він» Слугу «(серіал« Слуга народу », Ред.) Робив», - поділився Коломойський.

«Ми з'ясували, що мільйони від Коломойського йшли не тільки на рахунки українських фірм, які колись зареєстрували Зеленський з друзями. Гроші йшли туди, де тепло і менше податків. У той рік, коли «Квартал» почав співпрацювати з олігархом, ключові люди компанії реєструють ряд фірм на далеких островах », - повідомляють Cлідство.інфо.

І в оточенні Зеленського журналісти-розслідувачі виявили десятки таких офшорних компаній. Мережу допомагав створювати офшорний реєстратор Fidelity та український адвокат Юрій Азаров, підпис якого є на всіх ключових документах, але знайти його виявилося непросто. За адресою його юридичної фірми знаходиться інша фірма, телефон не працює, а на місці реєстрації його бачили понад півтора роки тому.

У серці офшорних компаній знаходиться раніше невідома компанія Maltex Multicapital Corp. Вона порівну розділена між компаніями Зеленського, братів Шефірів та Андрієм Яковлєвим. Трастову декларацію підписав нинішній глава СБУ Іван Баканов. Його фірма виступила номінальним власником Maltex Multicapital Corp.

За даними ICIJ, серце офшорної бізнес-імперії президента Зеленського — компанія, зареєстрована на Британських Віргінських островах — Maltex Multicapital Corp.

Коломойського звинувачують у легалізації 4 млрд гривень через банк підсанкційного олігарха_1

До початку 2019 року вона була порівну поділена між офшорами Зеленського, братів Шефірів та сценариста/режисера «Кварталу» Андрія Яковлєва.

За місяць до обрання Зеленський передав свої акції Maltex Сергію Шефіру.

Відповідні папери підготував український юрист Юрій Азаров, от тільки офшор Зеленського Film Heritage продовжував отримувати дивіденди від Maltex навіть після офіційної передачі акцій (за умовами додаткової угоди, підписаної після обрання).

Крім Азарова, допомогу Зе і Ко надала офшорна консалтингова фірма Fidelity Corporate Services, яка пропонує клієнтам послуги номінальних директорів та акціонерів для фіктивних компаній. Так, за даними Offshore leaks Database, номінальним директором Maltex Multicapital Corp. Сьогодні вважається громадянин Панами - Mario Antonio Alvarado Castillo - «директор» більш ніж 40 офшорних компаній.

Коломойського звинувачують у легалізації 4 млрд гривень через банк підсанкційного олігарха_3

Коломойського звинувачують у легалізації 4 млрд гривень через банк підсанкційного олігарха_5

Зеленський, природно, мав із цього свій відсоток. А юридичне прикриття цих схем забезпечував Іван Баканов.

Зеленський панічно боїться, що деталі тієї історії будуть оприлюднені. А оскільки між Зеленським та його друзями встановилися «нечувано високі відносини», Зеленський дуже побоюється, що дані про ті угоди почнуть спливати у західній пресі.

Тож ми чекаємо на вручення підозр за ст. 209 (легалізація (відмивання) майна, одержаного злочинним шляхом) ККУ Володимиру Зеленському, Івану Баканову, Сергію Шефіру, Борису Шефіру та іншим учасникам злочинної схеми. Інакше картина злочину буде не повною.

Автор : Іван Правдін
вибір редакції
Читайте також:
Політика
Бізнесмен та його родина має чималий бізнес в Європі та маєтки.
04 вересня, 17:35
Політика
До них приєднався відомий пройдисвіт Олександр Онищенко.
03 вересня, 11:39
Політика
Зміна Підозри Коломойському: БЕБ раптово зменшило суму збитків на 1,3 мільярди грн
23 серпня, 15:36
Кримінал
Детективи довели, що Коломойський хотів заволодіти понад 3,3 млрд грн «Укрнафти».
21 серпня, 16:09
Політика
Вона ухвалювала рішення в його справах та збагатила олігарха на 35 мільйонів доларів
19 серпня, 11:32
Політика
Ахметов добудував супер’яхту за $500 мільйонів і виставив на продаж усі свої приватні літаки.
16 серпня, 13:00