Команда Зеленського хоче скасувати ДПА

ПОЛІТИКА
17.06.2020, 12:35
Команда Зеленського хоче скасувати ДПА
Фото: Zvistka

Випускники шкіл за бажанням можуть скласти ДПА у формі ЗНО.

На офіційному сайті Верховної Ради опублікували текст законопроєкту №3669 «Про внесення змін до деяких законів України щодо окремих питань завершення 2019/2020 навчального року». Автором значиться президент України, яким є Володимир Зеленський.

Однак у пояснювальній записці стоїть підпис керівника Офісу Президента Андрія Єрмака. А у порівняльній таблиці чинних норм і пропонованих змін – заступника керівника Офісу Президента Юрія Костюка (згідно з офіційною біографією: 1988 року народження, з 2011 року — сценарист ТОВ «Квартал 95», в Офісі Президента працює з червня 2019 року).

Автори пишуть, що метою законопроєкту є мінімізація ризиків захворювання на коронавірусну хворобу (COVID-19) під час оцінювання результатів навчання учнів (студентів), які завершують здобуття повної загальної середньої освіти, та уможливлення отримання ними в установленому законодавством порядку документів про здобуття повної загальної середньої освіти.

Що пропонують в Офісі Президента?

Автори пишуть, що необхідність прийняття проєкту акта обумовлюється станом епідеміологічної ситуації в України та необхідністю надання учням, які завершують здобуття повної загальної середньої освіти, права обирати в умовах поширення коронавірусної хвороби вид оцінювання результатів їхнього навчання.

Пропонується у Перехідні положення Закону України «Про освіту» прописати, що дата початку або закінчення навчального року може визначатися Кабінетом міністрів України. У Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)», пропонується вписати, що у зв’язку зі здійсненням заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби, здобувачі освіти, які завершують здобуття повної загальної середньої освіти у 2019/2020 навчальному році, звільняються від проходження державної підсумкової атестації (ДПА).

При цьому учні-випускники, які завершують здобуття повної загальної середньої освіти у 2019/2020 навчальному році, мають право пройти ДПА, у тому числі у формі зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО), за власним бажанням. В Офісі Президента вважають, що реалізація акта після його прийняття сприятиме мінімізації ризиків захворювання серед осіб, які закінчують школи.

Коротко про ДПА

ДПА – це передусім форма контролю здобутих знань учнів. Її можна проводити як у закладі освіти, тягнучи білети та відповідаючи на них, пишучи диктант тощо, так і у формі ЗНО. На сьогодні її мають проходити учні після закінчення початкової школи (4 класу), середньої (базової) (9 клас), повної (11-12 класи). Максимальний бал за ДПА – 12.

Результати атестації вносяться у свідоцтво, яке випускник отримує після 9 та 11-12 класів. Результати ДПА впливають на те, чи отримає учень золоту, чи срібну медаль, а також при вступі до університетів, де переглядають середній бал атестата.

Не зрозумілою тепер буде ситуація з балами. Якщо один учень склав ДПА, а інший ні, то як рахуватимуть їхні бали при вступі до вишу. З іншого боку, деякі учні через ДПА могли покращити бали, а отже збільшити свій шанс на завоювання права навчатися в омріяному виші. Тепер же виходить вони цієї можливості будуть позбавлені.

На фоні цього в ЗМІ ширяться чутки про можливе скасування ЗНО. Міністерство освіти та науки вже заявило, що ЗНО не скасовуватимуть, але, дивлячись на такі проєкти, виникає багато запитань.

Замість післямови

Боротися за здоров'я людей треба, але не калічити їхні життя. Фактично у цьому році випускники через тривалий карантин були позбавлені права на нормальне навчання, а отже на підготовку до ЗНО. Тепер у багатьох будуть проблеми з балами, які б можна було б покращити і вступити в омріяний виш на бюджет, наприклад. Звичайно, знайдуться такі, кому не вигідно, ні ДПА, ні бали, ні ЗНО.

Однак, у першу чергу страждають талановиті діти, які часто живуть у бідних родинах, а якщо такий юнак, чи дівчина захоче вчитися на лікаря, юриста, де високі конкурси, то їм може бути закрита дорога, бо батьки не потягнуть платити за навчання. Отже, законопроєкт взагалі не продуманий, хаотичний, що показує фаховий рівень тих, хто його писав.

Автор : Микола Шевчук
Читайте також:
Опінії
МОН оприлюднило стратегічний план діяльності до 2027 року, згенерований Штучним інтелектом.
12 березня, 09:57
Світ
Учні відвідуватимуть уроки з використанням 3D-аватарів у стилі аніме.
17 січня, 11:10
Політика
Донеччина була і лишається українською, доки там вчать маленьких українців. Нині ж розпочато вступну кампанію на 2024-2025 навчальний рік.
10 січня, 08:29
Опінії
Мені до вподоби, що люмпени в нашій країні керують вищою освітою і посилають професора підмітати вулиці.
09.12.2023, 14:15
Опінії
У нас проблеми не з дітьми, а з дорослими. Від МОНу і до сільської школи.
08.12.2023, 11:29
Світ
Єльський університет зробив загальнодоступним свій курс про становлення України. Проєкт спеціально підготував історик Тимоті Снайдер.
19.11.2023, 10:24