Котлети з яловичини кращі за соєві для нарощування м'язів — науковці
У США дослідники здійснили контрольовані випробування з яловичим фаршем. З'ясувалося, він стимулює синтез білка сильніше за соєві замінники.
Свої результати медики з Арканзаського університету виклали на шпальтах галузевого видання American Journal of Clinical Nutrition. Стверджується, що яловичі котлети виявилися кращими за соєві для нарощування м'язів за меншої калорійності.
Підвищений вміст амінокислот у крові піддослідних людей після вживання білка діє як потужний стимулятор синтезу м'язових білків. Він необхідний для заміни старих низькофункціональних м'язових волокон у скелетній мускулатурі.
Основну роль цьому процесі грають незамінні амінокислоти; їхній вміст у крові служить основним предиктором анаболізму та залежить від складу та біодоступності харчового білка. За минулі десятиліття популярність мають рослинні альтернативи м'ясу, в яких найчастіше міститься соя.
«До участі у випробуваннях ми запросили 24 здорових добровольців (14 із них — жінки) віком 18-40 років (в середньому — 31,8 року). Їхній індекс маси тіла становив від 20 (норма) до 32 (легке ожиріння) кг/м². Піддослідних розділили на 3 групи, одній з яких потім запропонували котлету з яловичини (співвідношення білка та жиру 80/20) масою приблизно 110 г, другій — котлету із соєвого замінника яловичини такої ж маси, третій — дві соєві котлети», — пояснили науковці.
Для оцінки фракційного синтезу білка у м'язах використовували мічені стабільними ізотопами (дейтерієм, вуглецем-13 і азотом-15) амінокислоти фенілаланін та тирозин. Їхню інфузію почали за 4 години до вживання їжі та продовжували 6 годин опісля; до інфузії та через 3 години після її початку кожні пів години брали зразки крові для аналізу на ізотопи, незамінні амінокислоти та інсулін.
«Синтез білка у них вимірювали безпосередньо по накопиченню ізотопів, загальну кінетику білка в організмі (синтез, розпад, баланс) розраховували методом біодоступності ізотопів. З'ясувалося, що після вживання яловичої котлети фракційний синтез білка у м'язах значно підвищується з 0,035±0,008 до 0,055±0,010% (p=0,008). Соєві ж котлети синтез м'язового білка суттєво не стимулювали: з 0,041±0,009 до 0,044±0,011% (p=0,435). Внесок м'язових білків у загальний синтез білка в організмі був найбільше після вживання яловичини», — додали науковці.
Рівночасно медіаагенція «Останній Бастіон» нагадує своїм читачам про те, що нутриціологи з'ясували, чому діти вибагливі в їжі. Фахівці з Данії та Австралії пояснили, як вподобання дітей змінюються із віком та як прищепити їм здорові харчові звички.