Кров молодих продовжує життя

04.08.2023, 11:27
Кров молодих продовжує життя
Фото: google

Чи дійсно кров молодих людей здатна продовжувати життя та омолоджувати?

Поширена легенда про те, що Папа Римський Інокентій VIII на старість споживав кров хлопчиків, щоб поліпшити здоров'я і отримувати сили. На основі ідеї про чудодійні властивості крові навіть виникли міфи та казки про вампірів, які харчуються тільки нею та існують вічно. Дивно, але останнім часом наука все частіше знаходить підтвердження тому, що кров молодих справді може мати цілющі та омолоджуючі властивості. Наприклад, недавнє дослідження вчених показало, що переливання молодої крові в старий організм справді продовжує життя.

Вчені давно вже експериментують із кров'ю молодих організмів та її цілющими властивостями. Правда, в дослідженнях, як це часто буває, використовується не людська кров, а мишей, на яких, власне, проводяться експерименти. Для цього кровоносну систему старих мишей з'єднують із судинами молодих гризунів. Цю технологію називають гетерохронним парабіозом.

Попередні дослідження показали, що парабіоз корисний для організму старих мишей. Зокрема, він призводить до омолодження мозку, печінки та м'язів. Таких результатів вчені дійшли після того, як старі гризуни були буквально приєднані до молодих протягом трьох тижнів. Однак до останнього моменту мало робіт, спрямованих на вивчення більш тривалого впливу переливання крові молодих мишей старим тваринам.

У новому дослідженні команда поєднала судини молодих мишей у віці трьох місяців із судинами гризунів у віці 20 місяців. Цього разу гетерохронний парабіоз тривав упродовж трьох місяців. Після від'єднання старих мишей від молоді вчені продовжували за ними стежити. Зокрема їх цікавило скільки проживуть старі особини.

Як повідомляється в дослідженні, опублікованому в журналі Nature Aging, старі миші після цієї процедури прожили на 10% довше, ніж гризуни з контрольної групи, яким не переливалася кров. Якщо перевести цей показник на людський вік, переливання крові дозволило продовжити життя на 8 років. Це перший доказ того, що гетерохронний парабіоз здатний уповільнити старіння та продовжити життя.

Дослідники помітили, що у старих мишей було змінено експресію генів, тобто їх активність. Наприклад, гени, які пов'язані з запальними процесами, були менш активними. Інші ж гени, що відповідають за метаболізм, виявилися активнішими, ніж у контрольної групи.

На думку вчених, зміни генетично теж пов'язані з омолоджуючими властивостями крові, які позитивно впливають на старих мишей. Але є й інша версія. Цілком можливо, що кров старих мишей фільтрується в організмі молодих гризунів. Тобто молоді печінка та нирки, можливо, видаляють деякі елементи зі старої крові, які є причинами старіння.

Однак однозначних даних щодо того, як молода кров впливає на організм людей похилого віку, поки що немає. Все ж таки гризуни сильно відрізняються від людей, тому висновки робити рано. Звичайно, деякі дослідження з цього приводу вже проводилися, проте вони дали неоднозначні результати. Тому остаточні висновки щодо цього робити рано.

вибір редакції
Читайте також:
Життя
«Пацієнти з України виявилися дуже небезпечними для європейських лікарень»
30 вересня, 09:34
Полтава
Упродовж 8-15 лютого у місті зареєстровано 1163 випадки захворювань. Більшість із них — 768 дітей віком до 17 років із діагнозом ГРВІ.
16 лютого, 07:16
Світ
У російських газованих напоях виявили підсолоджувачі, які можуть викликати рак.
19.10.2023, 14:21
Життя
Через те, що амброзія – особливий алерген, вона має дуже високу (одну з найсильніших) негативну дію на організм людини.
29.08.2023, 19:04
Життя
Якщо діти віком до 3-х років понад 4 години дивляться у планшет, ноутбук чи телевізор, вони можуть вирости інтелектуально обмеженими.
25.08.2023, 19:04
Життя
Це важливий внесок у вдосконалення імунотерапії раку.
15.08.2023, 13:33