Куля проти нот. Як чекіст застрелив автора «Щедрика»

МИСТЕЦТВО
23.01.2024, 11:05
Куля проти нот. Як чекіст застрелив автора «Щедрика»

23 січня 1921 року більшовики убили композитора Миколу Леонтовича

Микола Леонтович народився в 1877 році на Поділлі в родині сільського священника. Закінчивши духовну семінарію, він влаштувався на роботу сільським вчителем і самотужки вдосконалював музичну освіту.  В 1904 році Леонтович переїхав на Донбас, де викладав музику у залізничній школі міста Гришине (нині Покровськ), але невдовзі повернувся додому і працював викладачем співів у Тульчинському єпархіальному жіночому училищі.

В наступні десять років Леонтович заприятелював з композиторами Болеславом Яворським та Кирилом Стеценком, періодично відвідував Київ та Москву і створив багато хорових обробок, які швидко завоювали популярність. У тому числі і «Щедрик», який 29 грудня 1916 року вперше виконав на публіці студентський хор університету Св. Володимира в залі Київського купецького зібрання (нині — приміщення Національної філармонії України).

Після більшовицького перевороту Леонтович переїхав до Києва, де розпочав активну діяльність як диригент і композитор. Однак, коли 31 серпня 1919 року столицю захопили денікінці, композитор, рятуючись від переслідувань, повернувся на рідне Поділля. Спочатку — до Кам’янця-Подільського, де тоді фактично знаходилась столиця УНР, а згодом і до Тульчина.

В цей час творчість композитора вже стала добре знаною і за межами України. В березні 1919 року Директорія відправила у закордонне турне Українську республіканську капелу на чолі з диригентом Олександром Кошицем, в репертуарі якої чільне місце займали твори Леонтовича. Симон Петлюра вважав, що ознайомлення з українською культурою європейців посилить позиції України на мирних переговорах в Парижі. Протягом року капела з великим успіхом виступала в Чехословаччині, Австрії, Швейцарії, Франції, Бельгії та в інших країнах.

Влітку 1920 року через фінансові складнощі капела розпалася. Частина музикантів сформувала Український хор ім. Леонтовича, який з успіхом виступав в Німеччині та Іспанії, а згодом у Тунісі та Алжирі. Зокрема, на концерті в Мадриді в листопаді 1921 року українські пісні слухали іспанська королева Вікторія Євгенія, кілька баварських принців та принцес. А Український національний хор, який очолював Кошиць, у вересні 1922 року відправився на турне до Америки.

Сам композитор в цей час опікувався в Тульчині невеликим хором. 13 січня 1921 року Микола Леонтович вирушив провідати свого батька, який жив в селі Марківка. І в Тульчин Микола Дмитрович вже не повернувся.

Микола Леонтович серед учасників Першого Українського хору в м. Києві / Вінницький обласний краєзнавчий музей
Микола Леонтович серед учасників Першого Українського хору в м. Києві / Вінницький обласний краєзнавчий музей

Про смерть відомого композитора в архівах майже не збереглося матеріалів. Однак деталі вбивства можна реконструювати завдяки спогадам очевидців.

Вбивцею Миколи Леонтовича виявився співробітник «Чрезвычайной комиссии по борьбе с контрреволюцией и саботажем», або просто ЧК, головного на той час карного органу більшовиків.

Тієї зими Микола Леонтович працював у Тульчині над оперою «На русалчин Великдень», відновлював діяльність аматорського колективу хористів.

Тоді ж, на Різдво 1921 року здійснив з хором концертну подорож, виступивши у Бершаді, Тростянці, Теплику, Гайсині. По закінченню турне композитор заїхав до батька-священника, який мешкав у селі Марківка Гайсинського повіту (нині Теплицького району Вінницької області).

Микола Леонтович з дружиною Клавдією та донькою Галиною / Вінницький обласний краєзнавчий музей
Микола Леонтович з дружиною Клавдією та донькою Галиною / Вінницький обласний краєзнавчий музей

Увечері 22 січня у двері його дому постукав молодик, який представився уповноваженим Гайсинського відділу з боротьби проти бандитизму в селах Афанасієм Грищенком і просився переночувати. В одній кімнаті лягли спати батько Миколи Леонтовича, його сестра і дочка, в іншій — композитор і гість.

Вранці усіх розбудив звук пострілу. Батько забігає до сусідньої кімнати. Микола Леонтович напівсидить на ліжку, з правого боку стікає кров. Навпроти — Грищенко з гвинтівкою.

Убивця наказав священнику показати, де золото. Золота нема. Грищенко забирає шубу, білизну, ложки, годинник Леонтовича, взуття. Композитора доводиться ховати босим.

Як випливає із розсекреченого уже в 1990-і роки рапорту начальника Гайсинської повітової міліції «у ніч на 23 січня 1921 року агент ЧК Грищенко пострілом з рушниці убив священника с. Марківка Кіблицької волості Миколу Леонтовича 43-х років, у якого ночував».

В архівах є дані про виплату йому 5000 рублів «на секретные расходы». Що сталося з Грищенком далі, не відомо.

Тим часом «Щедрик» Леонтовича у виконанні Української республіканської капели збирав овації в найкращих залах Європи. До першого виконання «Щедрика» в Америці, в нью-йоркському Карнегі Холі, автор не дожив 8 місяців.

5 жовтня 1921 року різдвяну пісню виконав український хор в нью-йоркському Карнегі-Холі. Вона настільки сподобалася американцям, що керівник симфонічного оркестру NBC Пітер Вільговскій, українець за походженням, перевів Щедрик і дав йому назву Carol of the bells - тобто колядка дзвонів. Текст практично не має нічого спільного з українським варіантом, однак саме в такому звучанні пісня отримала всесвітню славу.

В 1936 році американець українського походження Петро Вільховський, який працював для радіо NBC, створив англійську версію слів до «Щедрика».

Впродовж 1920-1940-х років окупанти (а саме, режим червоних сіоністів, про що свідчить сумнозвісний список 700) цілеспрямовано вбивали світочів української нації, працелюбний народ морили трьома голодами перевертні у погонах, чиї імена та прізвища давно відомі завдяки відкриттю архівів совєцьких каральних служб.

 

Але як не дивно, досі ніхто за вказані злочини проти людяності так і не поніс покарання, відповідальності за скоєний проти українців геноцид ще й намагаються уникнути, а масштаби применшити, прикриваючись якимось холокостами.

 

Саме через таку ганебну політику влади у Києві та інертність приспаного популізмом суспільства стають можливі рецидиви, коли українці не знають, не пам'ятають і не шанують своїх справжніх героїв, національних Прометеїв минулих часів. До речі, подібна ситуація зараз у всього світу на очах здійснюється в арабських країнах: Лівія, Палестина, Сирія, — де осяяні «зіркою Давида» яхуди в агонії за чужі землі вбивають невинних. Усе це стало можливим лише тому, що винні не понесли покарання, а ідеологія юдео-більшовизму не була засуджена як нацизм.
Читайте також:
Мистецтво
«Митці такого масштабу, як Китастий, приходять одиницями на століття».
вчора, 09:41
Мистецтво
У Львові відбувся перший допрем’єрний показ фільму про легендарного оборонця зі Львівщини Тараса «Хаммера» Бобанича.
15 січня, 09:53
Історія
Як «діди-визволителі» воювали на Рівненщині... у 1946 році
10 січня, 09:35
Історія
Письменник Микола Сенчило згадує товариша по службі і наставника у творчості
06 січня, 10:25
Історія
Сьогодні день пам'яті полковника ГУР В'ячеслава Галви, який зупиняв московську орду під Маріуполем
04 січня, 08:19
Історія
Меморіал Долина Загиблих (Valle de los Caídos) в Іспанії вражає своїми масштабами й суперечливістю.
28.12.2024, 12:03